R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Atari

  Atari, global oyun konsolu ve video oyunlar geliştiren bir şirkettir.Şirket, Atari, SA çatısı altında hizmet vermektedir.

  Oyun konsollarına/platformlarına yönelik video oyunlar geliştirir. 1972’den beri video oyunlar için oyun konsolları da geliştirmektedir.

  Atari, video oyun, oyun konsolu ve kişisel bilgisayar sektörünün temellerini oluşturmuştur. Atari, video oyun, kişisel donanım, lisanslama, blockchain(blok zincir) ve otel hizmetleri sunmaktadır. 2009’dan beri Atari, SA çatısı altında Atari Inc ve Atari Interactive Inc olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

  Oyun sektöründe bir dönem elektronik oyunların yer aldığı işletmelere atari salonu adının verilmesine neden olacak kadar büyük bir hegemonya kurmuştur. Pong, Asteorids, Missile Command ve Centipede gibi ikonik video oyunlarını Atari lisansıyla geliştirmiştir.

  Ev oyun sistemlerinde yeni bir dönem başlatan Atari 2600 video oyun konsolu 1975’ten beri 30 milyonu aşkın satış rakamlarına ulaştı. 2004’te retro stildeki Atari Flashback’i piyasaya sürdü.

  Atari tarihçesi

  Atari, 1972’de “Atari Inc.” adıyla video oyun ve donanım alanında faaliyet göstermek üzere kuruldu. Ted Dabney ve Nolan Bushnell tarafından ortaklaşa kurulmuştur. İkili Atari öncesinde “Syzgy Engineering” isimli bir şirket kurmuştu. Bu ilk şirket dünyanın ilk ticari satışı gerçekleştirilen video oyununu “Computer Space” piyasaya sürmüştü.  Yakaladıkları başarının ardından 1972’de Atari Inc. kuruluşunu gerçekleştirdiler.

  ABD’de langırt distribütörleriyle 1973 yılında dağıtım anlaşmazlıkları üzerine dolaylı yoldan rakip bir firma yarattı. Bunun için komşusu Joe Keenan’dan destek aldı. Keenan, Kee Games adı altında bir şirket kurdu. Buradaki başarısının ardından 1973 yılı sona ermeden Atari şirketinin başkanlığına geçti.

  1975 yılında Atari Inc. ilk oyun konsolunu geliştirerek, piyasaya sürdü. Şirketin o güne kadar piyasaya sunduğu 4 video oyunun oynanabileceği bir platform çalışmaları sonucunda Atari Video Bilgisayar Sistemi(VCS) ortaya çıktı.  Şirket 1976 yılında Warner Communications şirketine satıldı.

  ABD’de 1983’te video oyun piyasasında yaşanan durgunluk Atari Inc. için bölünmeyle sonuçlandı. Arcade(oyun makinesi) kısmı ayrıldı. Bu kısım Atari Games olarak ayrıldı. Atari Consumer Electronics Division adıyla faaliyet gösteren şirket bütününün aynı yıllarda Tramel Technology Ltd şirketine satışı gerçekleştirdi. Bu satış neticesinde şirket yeniden isim değişikliğine gidere bu kez Atari Corporation adını aldı.

  1996 yılına kadar da bu isimle devam ettikten sonra JT Strorage ile birleşme kararı aldı ve JTS bünyesinde bir departman haline geldi. 2 yıl sonra JTS tüm varlıkları ve markasıyla Hasbro Interactive şirketine satıldı. Satış işlemiyle birlikte Atari, Hasbro Interactive bünyesinde “Atari Interactive” bölümü olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etti.

  2000’de Avrupa merkezli yazılım şirketi Infrogames Hasbro Interactive satın aldı. Böylelikle Atari de yeniden el değiştirmiş oldu. Infrogames’e geçen Atari yeniden eski günlerine kavuşma fırsatını yakaladı. Infrogames 2001’de hem kendi oyunlarını hem de Atari oyunlarını bir araya getirdi. Daha sonra hepsini Atari adı altında piyasaya sürdü. 2003 yılında Infrogames’in ABD’deki yan kuruluşu “Infrogames NA”, Atari Inc. adıyla yenilendi.

  Avrupa pazarında Atari Europe olarak faaliyet göstermeye başladı. 2009 yılında Infrogames Entertainment SA ve Atari İnteractive, adını Atari SA olarak değiştirdi.

  2004 ile 2011 yılları arasında kült Atari 2600 tasarımını yansıtan Atari Flashback Retro konsolunu piyasaya sürdü. Konsol 2011’den sonra AtGames tarafından Atari lisansı ile üretilmeye devam etmektedir. 2016’da piyasaya sürülen Atari Flashback Portable adında bir avuç içi oyun konsolu bulunmaktadır. Şirket 2011’den beri Atari ve Atari 2600 oyun konsolu katalogunda yer alan oyunları mobil cihazlara uyumlu olarak yeniden piyasaya sürdü.

  2013’te geçirdiği iflas riskinin ardından Atari Casino ile sosyal kumarhane oyun sektörüne giriş yaptı. 2020’de ise şirket Atari Hotels adında otel hizmetleri alanında da faaliyet göstermeye başladı. İlk oteli için ABD’nin Phoenix şehrinde çalışmalara başladı. Şirket başta Las Vegas olmak üzere pek çok ABD şehrinde de Atari otelleri açmayı hedeflediğini açıkladı.

  Atari aynı yıl Atari Token için ICICB Group ile ortaklık anlaşması yaptı. Ortaklık ile birlikte Atari web sitesi üzerinden Atari Token odaklı kripto para online kumarhane hizmeti vermeye başladı. Atari, kripto para kullanılabilen sanal kumarhane hizmetleriyle başlayan ICICB ortaklığını Atari otelleri içinde genişletmeye karar verdi. Atari ve ICICB Group ortaklığıyla 2021’de Cebelitarık, ABD, İspanya ve Dubai’de otel inşası için anlaşma yaptı.

  Atari Games dönemi

  Atari Games, Atari Inc. şirketinin jetonlu arcade oyun departmanıydı. 1984’te Atari Inc’in satışından sonra ayrılarak Atari Games Corporation olarak bağımsızlık kazandı. Bu dönemde Commodore 16, Commodore 64, Game Boy, oyun salonu ve Nintendo Entertainment System için video oyunları geliştirdi.

  Atari Games tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen video oyunları arasında “RoadRunner”, “Tetris” ve “RoadBlasters” gibi ikonik oyunlar yer almaktadır. 2003’te Atari Inc.’i bünyesinde bulunduran Interactive Entertainment’e dahil oldu.

  Atari oyun konsolları

  Atari şirketi tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen Atari video oyun konsolları;

  • Atari Pong (1975)
  • Atari Video Pinball (1977)
  • Atari 2600 (1977)
  • Atari 5 5200 (1982)
  • Atari 7800 (1984)
  • Atari Jaguar (1993)
  • Atari Flashback Retro (2004)
  • Atari Flashback Portable (2016)
  • Atari VCS (2021)

  Atari VCS

  Atari, 2021’de Atari VCS modelini piyasaya sürdü. Yeni konsolla birlikte yıllar sonra yeniden geri döndü. Yeni konsol Linux işletim sistemiyle sunuldu. 

  Ayrıca konsolda Microsoft WindowsLinux ve Google Android işletim sistemlerine bağlantı/kurulum desteği var. Atari VCS’de yüzlerce video oyun yer almaktadır. Klasik Atari joystick’i kablosuz formda geliştirildi. Ayrıca konsol üzerinde klavye ve fare bağlantı desteği de bulunmaktadır. Atari VCS 2021’de 32 GB depolama alanı, 8 GB yükseltilebilir RAM bulunmaktadır. Ayrıca AMD Ryzen GPU kullanıyor.


   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Atari
  Atari Logo Atari Logo
  Tür

  Yan kuruluş

  Kuruluş

  27 Haziran 1972

  Kurucu

  Nolan Bushnell, Ted Dabney

  Genel merkezi

  New York, ABD

  Sahibi

  Atari, SA

  Market

  Video oyunları

  Sahibi

  Atari, Inc. (1972–1984) Atari Corporation (1984–1998) Atari Games (1984–1999) Hasbro Interactive (1998–2001)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et