R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Amazon Prime

  Prime üyelikler aylık 7,90 TL karşılığında sahip olduğunuz ücretli bir abonelik programıdır. Abonelik sayesinde normal kullanıcıların faydalanamadığı ek hizmetleri kullanabilirsiniz. 

  Amazon Prime hizmetleri

  • Prime Day

  15 Haziran 2015 tarihinde Amazon’un 20.yıl kuruluşuna özel birçok üründe indirim yapılarak ilk kez Prime Day düzenlendi. Kullanıcılar tarafından beğeniyle karşılanan bu etkinlik Amazon tarafından gelenek haline geldi. Düzenlenme tarihleri belli olmayan Prime Day günlerinde “Black Friday” günlerine benzer indirimler yakalamak mümkün.

  • Prime Gaming

  Prime Gaming aboneleri her ay ücretsiz verilen oyunlara sahip oluyor ve League of Legends gibi oyunlar için özel içeriklere erişebiliyor. 

  • Ücretsiz ve Hızlı Kargo

  Prime etiketine sahip ürünlerden kargo ücreti alınmıyor. Seçili şehirlerde yaşayan aboneler satın aldığı ürünü aynı gün teslim alma imkanına sahip. Diğer şehirlere kargo ertesi gün ulaşıyor. 

  Ek olarak henüz ülkemizde kullanılmayan Prime hizmetleri:  

  • Prime Music

  Spotify,Apple ve Youtube Müzik uygulamaları gibi Amazon’un da kendine özgü bir müzik stream servisi bulunuyor. 

  Amazon bu hizmeti Amerika’da ücretlikleri 79 dolardan 99 dolara yükselttiği gün çıkarttı. 

  • Prime Reading

  2016 yılında ABD’de kullanıma sunulan Prime Reading ile kitapları ve dergileri okumak mümkün. Prime üyeliğe sahip kullanıcılar Reading ile ücretsiz verilen kitaplardan faydalanabiliyor.
   

  • Prime Air

  2013 yılında dronelar aracılığıyla bir saatten daha kısa sürede ürünü alıcıya ulaştırmayı hedefleyen Prime Air hizmeti duyuruldu. Hükümetlerle yaşanan patent ve lojistik anlaşmalarındaki uyumsuzluklar sonucu Air projesi henüz kullanılabilir değil. 

  Amazon Prime Tarihçesi

  İlk olarak 2005 tarihinde Amerika’da kullanılmaya başlayan Prime üyelikleri yıllık 79 dolar ücretle alınabiliyordu. Ücretli aboneliğe sahip kullanıcılar, iki gün içerisinde kargosunu teslim alıyor ve kargo için hiçbir ücret ödemiyordu.  

  2007 yılında İngiltere, Japonya ve Almanya’da Prime üyelikleri kullanıma sundu. Bir yıl sonrasında Fransa’da “Amazon Premium” adı altında farklı bir isimle Prime üyelik hizmetini duyurdu. 

  2014 yılında Amazon’un Twitch’i satın almasıyla beraber Twitch Prime’ın adı Prime Gaming olarak değiştirildi. Amazon Prime sahibi kullanıcılar ek ücret ödemeden Twitch Prime Gaming sahibi oldu. 

  2016’da Tüketici Zekası Araştırma Ortakları tarafından yapılan bir araştırmaya göre Prime abone sayısı 50 milyonu aştı ve birkaç araştırma ABD’de neredeyse insanların yarısının Prime sahibi olduğunu öne sürdü. Aynı yıl ücretsiz kitapların her ay dağıtıldığı Prime Reading hizmeti kullanıcılara sunuldu. 

  Haziran 2017’de Prime Wardrobe duyuruldu ve bu hizmet sayesinde kullanıcılar almak istediği kıyafeti önceden deneme imkanına sahip oldu. Başlarda sadece yetişkinlerin kıyafetleri için kullanılan bu hizmet daha sonraları bebekler ve takılar içinde kullanılmaya başladı.

  2021’de son olarak İsveç, Amazon Prime hizmeti veren ülkeler arasına girdi. Böylece toplam 21 ülkede sunulan Amazon Prime, 2021 yılının Nisan ayı verilerine göre 200 milyon üzerinde kullanıcıya ulaştı. 

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Amazon Prime
  Prime Logo Prime Logo
  Üye sayısı

  150 milyon

  İlk piyasaya sunulma tarihi

  2 Şubat 2005 (17 yıl önce)

  Gelir

  19,21 milyar $ (2019)

  Geçerli durum

  Aktif

  Sahip

  Amazon

  Site türü

  Abonelik iş modeli

  Kayıt

  Gerekli

  Kapsama

  Uluslararası

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et