R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Affiliate Link

  Affiliate link, iş ortaklığı anlaşması yapan yerin kullanıcı adını veya ona verilmiş olan kimlik numarasını (ID) içeren bir linktir. Affiliate programlarında ürün veya hizmetlerin tanıtımını gerçekleştiren kişileri takip edebilmek için oluşturulurlar.

  Affiliate programları ürünlerin ve hizmetlerin çevrimiçi ortamda satılmasını sağlamak için oluşturulan pazarlama programlarıdırlar. Satışı sağlayan aracı kişiler satışlardan belirli oranda komisyon elde ederler. Programlara dahil olan her aracının kendine özgü bir kimliği vardır.

  Affiliate link nedir?

  Affiliate link sitenize yerleştirdiğiniz veya sosyal kanallar aracılığıyla tanıtımını yaptığınız benzersiz bir link anlamına gelir. Affiliate programlarının bir parçasıdır ve programda yer alan her kullanıcının mutlaka benzersiz bir linke sahip olması gerekir.

  Affiliate link içerisinde tanıtımı yapacak olan kullanıcının özel kodu, kimlik numarası veya kullanıcı adı yer alabilir. Affiliate programlarında tüm kontrol bu link ve onun içerisinde yer alan parametreler içerisinden gerçekleştirilir. İlgili parametreler kullanılmazsa tanıtımların takibi yapılamaz.

  Örnek: "example.com/?affiliate=123" bu link, satışı yapan yerin adresini, izleme parametresini ve tanıtımı yapan tarafın özel kimlik numarasını içeren bir affiliate linktir.

  Affiliate link nasıl alınır?

  Bir affiliate link alabilmek için öncelikle bir affiliate programına dahil olmanız gerekir. Affiliate programı bir satış ortaklığı programıdır. Ürün veya hizmetini sattırmak isteyen firmalar tarafından oluşturulurlar. Bazen ise sırf bu iş için oluşturulmuş affiliate pazar alanları yer alır.

  • Affiliate link almak istiyorsanız öncelikle tanıtmak istediğiniz bir ürün bulmalısınız.
  • Bulacağınızın bu ürünü hedef kitlelere ulaştırabilme konusunda başarılı olmanız gerekir.
  • Daha sonra ilgili ürünün bir affiliate programının olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Affiliate programı doğrudan satıcının sitesinde veya bir pazar alanında yer alabilir.
  • Gerekli kayıt koşullarını karşılıyorsanız affiliate programına kaydolun ve onay alın.

  Daha sonra affiliate programının işlediği panelden kendinize özgü affiliate linkini alabilirsiniz. Affiliate linki sitenizde veya sosyal kanallarda paylaşabilirsiniz. Bir kişi size ait bir affiliate linkine tıklayıp ürünü veya hizmeti satın alırsa daha önce belirlenen komisyon hesabınıza işlenir.

  Affiliate link komisyon türleri nelerdir?

  Affiliate programları bir ürünün veya hizmetin hızlı bir biçimde satılmasını sağlarlar. Affiliate link kullanarak gelir elde etmek isteyen birisi olacaksanız size sunulacak komisyon türleri konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Komisyon türleri birbirinden farklı işlevlere sahiptirler.

  1. Satış başına komisyon

  Satış başına komisyon affiliate pazarlamacılığında yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Satıcı, anlaştığı satış ortağına özel link sunar. Satış ortağı link üzerinden bir satış gerçekleştiğinde ürünün veya hizmetin satış fiyatı üzerinden belirli bir miktar komisyon elde etme hakkı kazanır.

  • ABC firması yeni piyasaya sürdüğü kahve makinesinin satışlarını yükseltmek için bir affiliate programı oluşturmuştur.
  • ABC firması ürünün satılmasını sağlayan satış ortaklarına satış fiyatı üzerinden %5 komisyon vereceğini belirtmiştir.
  • Elektrikli ev aletleriyle ilgili bir Instagram sayfasına sahip olan Ali affiliate programına dahil olur ve kendine özel linki alır.
  • Ali daha sonra linki Instagram gönderilerinde ve hikayelerinde paylaşmaya başlar. Gerektiğinde reklam çıkarak paylaşımlarının görülmesini sağlar.
  • Ali'nin paylaşımlarından birine denk gelen ve kahve makinesi almak isteyen Ayşe, paylaşımdaki linke tıklayarak satıcının sayfasına ulaşır.
  • Ayşe ürünü satın 500 TL karşılığında satın alır ve ürünün satışı onaylanır. Satış tamamlandığında ise Ali'nin hesabına bu satışa aracı olduğu için 25 TL ödeme yapılır.

  2. Potansiyel satış başına komisyon

  Potansiyel satış başına komisyon yöntemi karmaşık yapıdadır. Çünkü sadece satışa yönelik bir durum söz konusu değildir. Affiliate programına dahil olmuş olan kişiye bir affiliate linki sunulur ve bu link üzerinden kişileri ilgili siteye davet etmesi ve belirlenen bir hedefi gerçekleştirilmesi istenir:

  • Hedef kişinin bir hesap oluşturması olabilir ve genelde bu tür hesaplar ücretlidir.
  • Siteye getirilen kişinin e-posta aboneliği gerçekleştirmesi talep edilebilir.
  • Siteye getirilen kişiden iletişim formunu doldurması ve göndermesi istenebilir.
  • Siteye veya uygulama mağazasına getirilen kişiden uygulamayı indirmesi talep edilebilir.

  Potansiyel satış başına komisyon elde edebilmek için önce kişiyi siteye veya mağazaya girmeye ikna etmeniz gerekir. Daha sonrasında ise kişiden ilgili yerde ilgili hedefi gerçekleştirmesini sağlamanız şarttır. Yapısı karışıktır ve genelde satış başına komisyona göre daha düşük ücretler söz konusudur.

  3. Tıklama başına komisyon

  Tıklama başına komisyon yönteminde hedef genelde site trafiğini veya bir sosyal içeriğin görüntülenme miktarını yükseltmektir. Affiliate programına dahil olduğunuz zaman sizden istenen durum affiliate linkini kullanarak insanları belirli bir yere yönlendirmektir.

  Tıklama başına komisyon ödemelerinde bazen sitede geçirilen süre gibi ek kriterler yer alabilir. Örneğin, affiliate linkinize tıklayan kişinin sitede en az 10 saniye vakit geçirmesi şartı aranabilir. Bu yöntemde diğer komisyon türlerine göre çok daha düşük ücretler söz konusudur.
   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Affiliate Link

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et