R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  3 Boyutlu Baskı

  3 boyutlu baskı birden fazla tanımlamaları olmasına rağmen ana tanımı sanal platformda tasarlanan bir nesnenin katmanlı üretim tekniği ile katı modele dönüştürülmesidir.

  3 Boyutlu Yazıcı Nedir?

  3 boyutlu yazıcı, bir modeli katmanlardan meydana gelen katı modele dönüştüren makinelerdir. İşlem, bir yazıcıda toner yada mürekkebin kağıda işlenmesine benzer şekilde, yatay kesitte her noktada bir sıvının veya tozun katılaşması ile yukarı doğru yükselen katmanlar oluşturulduğundan yazdırma olarak tanımlanmıştır.

  3 Boyutlu Yazıcılarla Neler Yapılabilir?

  3 Boyutlu baskı teknolojisi, yeni parçaların üretiminde hızlı plastik prototiplerin üretiminde kullanıldığı gibi nihai ürün üretiminde de kullanılmaktadır.

  3 boyutlu baskı teknolojisinin günümüzde ana kullanım alanları;

  • Prototipleme
  • Özel parça üretimi
  • Ev gereçleri üretimi
  • Hobi gereçleri üretimi

  Yakın gelecekte tıp, binalar ve araçlarda da kullanılması beklenmektedir.

  3 boyutlu baskı, pratikliği sayesinde tasarım ve prototipleme sürecinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tasarımı, üretmek, değiştirmek, karşılaştırmalı üretim yapmak dakikalar ,saatler ve haftalar içinde mümkün olduğundan aylar süren süreci kısaltmaktadır. Yıllar içinde yazıcıların fiyatlarının düşmesi sayesinde küçük işletmelerin de kullanımı her geçen yaygınlaşmaktadır.

  Ayrıca dişçilikte alçı diş kalıpları yerine reçine kalıpları ve döküm modellerin kullanımı, yine kuyumculuk sektöründe kullanılan mum modeller yerine döküm reçinesiyle üretilen modeller her geçen gün daha da yaygın olarak kullanılmaktadır. Yine 3 boyutlu yazıcılar ile havacılık, askeri, biyomedikal, dişçilik vb. alanlarda özel parçalar üretilmektedir. Bu üretim teknolojisinde ihtiyaç duyulan gerekli parçaların dayanıklılığı ile parçaların üretim hızını artırmaya yönelik önemli yeni teknolojik gelişmeler devam etmektedir

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  3 Boyutlu Baskı
  Üç boyutlu yazıcı ve üç boyutlu baskı Üç boyutlu yazıcı ve üç boyutlu baskı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et