R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Xbox Game Studios

  Xbox Game Studios, Microsoft’un video oyun üretimi gerçekleştiren prodüksiyon kanadıdır. 2002 yılında Microsoft Game Studios adıyla kurulmuş sonrasında ismi bu şekilde değiştirilmiştir.

  Xbox Game Studios, 2002 yılında kurulmuş Microsoft’un video oyun üretim aracıdır. Microsoft, 2011 yılında yeniden markalaşma yoluna gitmiş ve isim değişikliği yapmıştır. 2011’den sonra Microsoft Studios olarak adlandırılmaya başlayan kuruluş, oyun geliştirmektedir. 2019 yılında da şimdiki adı ‘Xbox Game Studio’yu almıştır. Microsoft’un popüler ürünü olan MSN Oyunlar da Xbox Game Studios’un bir parçasıdır.

  Xbox Game Studios tarihçesi

  Microsoft, oyun sektöründeki yerini ilerletmek için, uzun zamandır çalışmalar yapmaktadır. Xbox Oyun Studios da bu amaçla ortaya çıkarılmıştır. Xbox Game Studios’un konsepti, PlayStation Studios’takine benzerdir. İkisinde de temel nokta, geliştirme ekiplerinin tek bir platformdaki oyunlar üzerine çalışmasıdır. Ekipler oyunlar üzerinde özel olarak çalışmak üzere bir araya gelirler. Böylece ekibin enerjisi tek bir oyun üzerinde toplanır. Ana şirketten fon alınır ve bir oyunun yaratacağı maksimum etki yakalanır.

  Microsoft, uzun süre video oyunlara özel olarak ilgi gösterdi. Yıllar önce mayın tarama oyunu olan Solitaire oyunu ile gündeme gelmeyi başarmıştı. Solitaire dışında mayın tarama gemisi oyunu da popüler oyunlardandı. Microsoft’un bu iki oyunu ve dahası, oyun sektöründe yeni bir çağ başlatan oyunlardı. 1997 yılında Ensemble Studios tarafından İmparatorluk Çağı adlı oyun geliştirildi. Microsoft Redmons, 2001 yılında bu oyunu da satın aldı.

  2011 yılında Microsoft Game Studios, yeniden markalaşma yoluna gitti. İsmini Microsoft Studios olarak değiştirdi. 2019’da Phil Sencer Microsoft Studios’un artık Xbox Game Studios olarak anılacağını duyurdu. 

  21 Eylül 2020’de Microsoft, Bethesda’nın ana şirketi Zinemax’ı bünyesine kattı. Bu şirket Doom, Fallout, The Elder Scrolls, Wolfenstein vb. oyunların yaratıcısıdır. Microsoft, Zinemax’ı satın alarak, daha fazla stüdyoya sahip olmuş oldu.

  Xbox Game Studios’u hangi çalışmalar oluşturur? 

  Xbox Game Studios, bünyesinde birçok oyun geliştirme stüdyosu barındırmaktadır. Gün geçtikçe stüdyo sayısı artmıştır. Bu stüdyolar Xbox Game Studios’un içeriklerini üreten yan kuruluşlardır.  Xbox Game Studios’ta aşağıdaki stüdyolar yer almaktadır.

  343 Industries 

  Xbox Series X’in tanıtımında, 343 Industries önemli bir role sahiptir. 343 Industries’in, Halo Infinite’a hayat vereceği öngörülüyor. Master Chief yeni nesil projenin yapı taşı olacak. Bu sebeple de Microsoft bu çalışmadan oldukça umutlu durumdadır.

  World’s Edge

  Ensemble Studios kapatıldıktan sonra Microsoft haklarını korumaya devam etmiştir. Age of Empires destanından sorumlu stüdyo, son sürümler üzerine çalışmaktadır. Yenilikle ve 4K çözünürlük yoğunlaşılan konulardır. Şu anda da Age of Empires IV hazırlığı yapmaktalar.

  The Coalition 

  Microsoft Epic Games’ten Gears of War’un lisansını satın aldı. Birkaç yıl önce de The Coalition altında yayınlandı. Xbox Series X için hangi projelerin hazırlandığı bilinmemektedir. Bu sebeple de yeni Gears of War, Xbox X serisi merak ediliyor.

  Compulsion Games 

  2009 yılında Arkane Studios’un eski geliştiricisi tarafından kurulan stüdyodur. Popüler oyunlardan Contrast ve We Happy Few’i geliştirmiştir. Stüdya, yeni oyun hazırlıkları için henüz ipucu vermedi. 

  Double Fine 

  Tim Schafer tarafından 2000 yılında kurulmuştur. Microsoft da bu stüdyoyu 2019’da satın almıştır. Sadece Xbox için değil, PC ve PS 4’e de oyun üretmektedir.

  Xbox Game Studios Yayıncılık

  Xbox Games Studios Yayıncılığı özel bir stüdyodur. Bu stüdyo, taraf stüdyolara yardımcı olmaktadır. Ryse: Son of Rome, Ori gibi oyunların yaratıcısıdır.

  The Initiative 

  Santa Monica, Kaliforniya’da yer alan stüdyodur. Bu stüdyo, Xbox’a yenilikler getirecek bir programcı ordusuna sahiptir. Çalışmaları gizli tutulduğu için, kullanıcıları neyin beklediği bilinmiyor.

  Inxile Entertainment (Eğlence)

  Xbox Game Studios’un, Tustin, California merkezli stüdyosudur. Bu stüdyo, rol yapma üzerine olan video oyunlarda uzmanlaşmıştır. Inxile Entertainment, 2002 yılında Interplay'in kurucu ortağı Brian Fargo tarafından kurulmuştur.

  Mojang Studios

  Stockholm, İsveç merkezli video oyunu geliştiren stüdyodur. 2009 yılında bağımsız video oyun tasarımcısı olan Marcus Persson tarafından kurulmuştur. Minecraft’ın geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesi bu stüdyo tarafından gerçekleştirilmiştir.

  Ninja Theory

  Cambridge, İngiltere merkezli video oyunu geliştirme stüdyosudur. Kung Fu Chaos, Heavenly Sword, Hellblade: Senua’s Sacrifice geliştirdiği önemli oyunlardandır.

  Obsidian

  Kaliforniye merkezli bir Amerikan video oyunu geliştiricisidir. 2003 yılında Black Isle Studios çalışanları tarafından kapanmadan kısa süre önce kurulmuştur.

  Playground Games

  İngiltere merkezli bir İngiliz video oyun geliştiricisidir. Forza Horizon serisinin geliştiricisi olarak bilinir. 2018 yılında Microsoft Studios’un bir parçası olmuştur. Fable serisinin yeni sürüm oyununu da geliştiren stüdyodur.

  Rare

  Rare Stüdyo, Microsoft’un popüler stüdyolarından biridir. Leicestershire merkezli İngiliz video oyun geliştirici stüdyosudur. Platform, nişan alma, aksiyon, dövüş ve yarış türlerinde oyun geliştirmektedir.

  Turn 10 

  Redmond, Washington merkezli genellikle araba üzerine video oyunu geliştiren stüdyodur. 2001 yılında kurulmuştur. Kuruluş amacı Xbox platformları için Forza serisini geliştirmekti. Sadece bu stüdyo tarafından geliştirilen en yeni oyun, Forza Motorsport 7’dir.

  Undead Labs

  Seattle, Washington merkezli bir Amerikan video oyunu geliştiricisidir. 2009 yılında Jeff Strain tarafından kurulmuştur. State of Decay serisini geliştiren Undead Labs, 2018’de Microsoft tarafından satın alınmıştır. 

  Xbox Game Studios hangi oyunları sunar?

  Microsoft, oyun geliştirici stüdyoları aracılığı ile oyunlar geliştirmektedir. Bu oyunlar konsol, bilgisayar ya da mobil cihazlarda oynanmaktadır. Age of Empires, Forza, Halo, Minecraft ve daha birçok oyunun geliştirmiştir. Aşağıdaki tabloda 2019 yılından beri geliştirilen oyunların listesi yer almaktadır.

  Oyun AdıTürüSistemYılYapımcı
  Crackdown 3Aksiyon-maceraMicrosoft Windows2019Sumo Digital
  Xbox One
  Forza StreetYarışMicrosoft Windows2019Electric Square
  Android2020
  iOS
  Minecraft EarthArttırılmış gerçeklikAndroid2019Mojang
  iOS
  Gears POP!StratejiAndroid2019Mediatonic
  iOS
  Microsoft Windows
  Gears 5TPSMicrosoft Windows2019The Coalition
  Xbox One
  Age of Empires II: Definitive EditionGerçek zamanlı stratejiMicrosoft Windows2019Forgotten Empires
  Wasteland RemasteredRPGMicrosoft Windows2020inXile Entertainment, Krome Studios
  Xbox One
  Ori and the Will of the WispsPlatformer, macera, MetroidvaniaMicrosoft Windows2020Moon Studios
  Xbox One
  Bleeding EdgeCo-op dövüşMicrosoft Windows2020Ninja Theory
  Xbox One
  Gears TacticsSıra tabanlı stratejiMicrosoft Windows2020Splash Damage, The Coalition
  Xbox One
  Xbox Series X/S
  Minecraft DungeonsDungeon crawlerMicrosoft Windows2020Mojang Studios
  Nintendo Switch
  PlayStation 4
  Xbox One
  The Bard's Tale ARPG : Remastered and ResnarkledAksiyon, RPGMicrosoft Windows2020inXile Entertainment
  Nintendo Switch
  Xbox One
  GroundedHayatta kalma, maceraMicrosoft Windows2020Obsidian Entertainment
  Xbox One
  Microsoft Flight SimulatorSimülasyonMicrosoft Windows2020Asobo Studio
  Xbox Series X/SDuyurulmamış
  BattletoadsBeat 'em upMicrosoft Windows2020Rare, Dlala Studios
  Xbox One
  Tell Me WhyAksiyon-maceraMicrosoft Windows2020Dontnod Entertainment
  Xbox One
  Age of Empires III: Definitive EditionGerçek zamanlı stratejiMicrosoft Windows2020Tantalus Media, World's Edge
  Halo InfiniteFPSMicrosoft Windows2021343 Industries
  Xbox One
  Xbox Series X/S
  Psychonauts 2PlatformerLinux2021Double Fine
  macOS
  Microsoft Windows
  PlayStation 4
  Xbox One
  Xbox Series X/S
  Age of Empires IVGerçek zamanlı stratejiDuyurulmamışDuyurulmamışRelic Entertainment
  EverwildDuyurulmamışMicrosoft WindowsDuyurulmamışRare
  Xbox One
  Xbox Series X/S
  Project: MaraDuyurulmamışDuyurulmamışDuyurulmamışNinja Theory
  Forza MotorsportYarışMicrosoft WindowsDuyurulmamışTurn 10
  Xbox Series X/S
  Senua's Saga: Hellblade IIAksiyon-maceraMicrosoft WindowsDuyurulmamışNinja Theory
  Xbox Series X/S
  State of Decay 3Hayatta kalma-korkuMicrosoft WindowsDuyurulmamışUndead Labs
  Xbox Series X/S
  As Dusk FallsMaceraMicrosoft WindowsDuyurulmamışINTERIOR/NIGHT
  Xbox One
  Xbox Series X/S
  FableAksiyon, RPGMicrosoft WindowsDuyurulmamışPlayground Games
  Xbox Series X/S
  AvowedAksiyon, RPGMicrosoft WindowsDuyurulmamışObsidian Entertainment
  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Xbox Game Studios
  Xbox Game Studios Xbox Game Studios
  Kuruluş

  Microsoft Games (2000–2001), Microsoft Game Studios (2001–2011), Microsoft Studios (2011–2019)

  Kurucu

  Bill Gates

  Genel merkezi

  Redmond, Washington, ABD

  Sahibi

  Microsoft

  Alan

  Video oyunları

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et