R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Xbox Game Pass

  Xbox Game Pass, Microsoft’un oyunculara sunduğu bir abonelik sistemidir. İlk kez 2017 senesinde oyunculara sunulmuştur. Aylık ücret karşılığı oldukça geniş bir oyun kütüphanesine erişim imkanı sunar. 

  Microsoft’un oyun camiasında yer alan kullanıcıları için sunduğu hizmet Xbox Game Pass’tır. Xbox Game Pass, oldukça geniş bir oyun kütüphanesindeki oyunları oynama imkanı sunar. Xbox oyun konsolları, bu kütüphanedeki bütün oyunların oynanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Böylece oyun konsollarına sahip olan kullanıcıların da Xbox Game Pass’e abone olmaları planlanmıştır. 

  Tüm dünyada oldukça fazla abonesi olan Xbox Game Pass, oyuncuların oyun dünyasına renk katar. Oyuncular, aylık belirli bir ücret karşılığında yüzlerce oyuna sınırsız erişim hakkı kazanır. İndie oyunlardan, AAA oyunlara kadar çeşit çeşit oyun bu kütüphanede bulunur. 2017 senesinde hizmete açılan Xbox Game Pass ile oyun dünyasının ufku genişletilmiş oldu. Xbox Game Pass, oyun yapımcılarının, kendi oyunlarının yer almasını en çok istedikleri sistem haline geldi.

  Xbox Game Pass nasıl kullanılır?

  Xbox Game Pass kullanmak için Xbox konsollarına sahip olma gerekliliği yoktur. PC üzerinden de aboneliğe sahip olunduğu takdirde oyunlar oynanır. Oyun satın alırken emin olmak isteniyorsa, oyunlar satın almadan görülür. Game Pass, oyunların satın alınmadan görülmesine olanak tanır. Aylık abonelik paketi alındığı takdirde, bir sonraki ay iptal seçeneği de mümkündür. 

  Aylık abonelik yaptıran oyuncular, Xbox Game Pass’teki oyunlara erişim hakkı kazanırlar. Buradaki oyunları hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynama hakkına sahip olurlar. Aynı zamanda, oyunlar içerisinden seçim yaparak oyunları indirme imkanları vardır. Oyunları, Xbox konsollarına ya da PC’lerine indirmelidirler. Xbox Game Pass sistemine her ay yeni oyunlar eklenir. Abonelik devam ettiği sürece yeni oyunların hepsi rahatlıkla oynanır. Farklı oyun deneyimleri ve güncel oyun takipleri, abonelik sayesinde gerçekleşir. 

  Xbox Game Pass üzerinde yer alan oyunların tamamı, belirli standartlardadır. Bu da, aboneliğe sahip olan oyunculara, dünyadaki en kaliteli oynama imkanı sağlar. Microsoft’un oyunları, Minecraft, GTA, RDR, Halo, Forza Horizon, Gear gibi yapımlar sistemde mevcuttur. Aboneliğe sahip olunduğu takdirde bu yapımlar ve daha birçok yapım sınırsız erişime açılır. 

  Xbox Game Pass hangi platformlarda kullanılmaya uygundur?

  Xbox Game Pass, farklı cihazlarda kullanılmaya uygundur. Kullanılabildiği oyun konsolları ft’un Windows 10, Windows 11, Xbox Series X, Series S ve One oyun konsolları olarak sayılır. Bunun yanında Xbox Cloud Gaming ile Android ve iOS cihazlarda da kullanıma uygundur. 

  Xbox Game Pass, Xbox konsolu olan oyuncular tarafından kullanılır. Aylık ücretli aboneliğe sahip olan oyuncular, PC üzerinden de oyunlara erişirler. PC Game Pass ile, PC üzerinden de onlarca oyuna sınırsız erişim mümkün olur. 

  Xbox Game Pass PC ve konsollar üzerinde kullanılır. PC için FIFA ve NBA gibi oyunlara EA Play’e ilave bir ücret ödemeden erişilir. Konsollar ile kullanmak isteyen oyuncular ise bazı avantajlara sahip olurlar. Bu oyuncular, konsol kütüphanesine birtakım özel fırsat ve indirimler ile erişirler. 

  Xbox konsoluna sahip olan oyuncular, Game Pass Ultimate üyeliği ile avantajlı olurlar. Xbox platformu, online oyun oynamak için Live Gold üyeliği ister. Bu üyelik ise oyuncuları ek bir ücrete tabi tutar. Game Pass Ultimate üyeliği olan oyuncular ise, bu ücrete tabi tutulmazlar. Game Pass Ultimate üyeliği, otomatik olarak Live Gold üyeliği sağlar. Böylece online, yani çevrimiçi olarak da oyunlar oynanır. Ayrıca, daha fazla oyun erişimi sağlanmış olur. Oyunların fiyatları ise daha uygun paketler ile oyunculara sunulur.  

  Oyunların ayrı ayrı satın alınması durumunda, bütçeler çok sarsılır. Bu avantajlı paketler ve üyelikler sayesinde çok daha ekonomik hamleler gerçekleştirilir. Ayrıca çok daha fazla sayıda ve çeşitte oyuna erişim imkanı doğar. 

  Xbox Game Pass aylık abonelik ücreti ne kadar?

  Xbox Game Pass, oyun fiyatlarının sürekli artıyor olmasına rağmen oldukça uygundur. Yeni çıkan oyunlar 500 TL civarındayken Xbox Game Pass ücreti çok uygundur. 

  • PC Game Pass ücreti, EA Play dahil olacak şekilde, aylık 29.99 TL’dir. 
  • Xbox konsol için Game Pass ücreti, aylık 29.99 TL’dir.
  • Game Pass Ultimate ücreti, aylık 49.99 TL’dir. 

  Yıllık alınan üyeliklerde bazı durumlarda daha uygun fiyatlar olur. Mevcut kampanya ve fırsatlar takip edilerek daha uygun üyelikler gerçekleştirilir. 

  Game Pass Ultimate aboneliğinde oyunculara verilen ekstra avantajlar bulunmaktadır. Bu avantajlar hem konsol sistemi hem de PC sisteminden yararlanmaktır. Game Pass Ultimate aboneliği ile Gold avantajlarına sahip olunur. Çok oyunculu modların kullanılması da yine bu avantajlar arasında yer alır. 

  Yıllık Xbox Game Pass aboneliği nasıl yapılır?

  Xbox Game Pass için yıllık abonelik imkanı tanımlanmamıştır. En azından kendi sitesi üzerinden böyle bir imkan sunulmamıştır. Fakat tamamen yasal yollarla Xbox Game Pass’a yıllık abone olmak mümkündür. Bu şekilde ekonomik olarak Xbox Game Pass sistemini kullanmak mümkündür. Yıllık abonelik için izlenmesi gereken adımlar şunlardır: 

  • Yıllık abonelik için Xbox Game Pass ya da Xbox Live Gold üyeliğinin bulunmaması gerekir. Bu abonelikler varsa ilk adım olarak iptal edilmeleri gerekir.
  • E-posta hesabı ile sisteme giriş yapılır. Sonrasında Xbox Game Pass sistemine dahil olan EA Play servisi satın alınır. EA Play satın alınırken 1 aylıktan 12 aylığa çevrilmesi gerekir. Toplamda ise 36 aylık olacak şekilde 3 plan satın alınır.
  • 36 aylık EA Play servisi satın alındıktan sonra, Xbox Game Pass Ultimate ile kombin yapılır. Bunun için ise 1 aylık Xbox Game Pass Ultimate paketi satın alınır. Böylece toplamda 13 aylık Xbox Game Pass aboneliğine sahip olunmuş olur. 
  • Bu kombinasyon sonucu, EA Play paketleri 12 aydan 4 aya düşer. Ancak Xbox Game Pass Ultimate aboneliği çok daha uyguna gelmiş olur. Ayrıca Xbox Game Pass Ultimate aboneliği hem PC’de hem de Xbox konsolda kullanılır

  Xbox Game Pass sistemindeki oyunlar nelerdir?

  Xbox Game Pass sisteminde birbirinden farklı onlarca oyun bulunmaktadır. Oyuncular kendi zevklerine göre bu geniş oyun kütüphanesi üzerinden seçim yaparlar. 

  Örnek vermek gerekirse, EA Games’in neredeyse bütün oyunları Xbox Game Pass’te bulunur. EA Games’in kendi abonelik sistemi vardır. Bu abonelik sistemine EA Play ismi verilmiştir. Xbox Game Pass aboneliğine sahip olan oyuncular, otomatik olarak EA Play aboneliğine de sahip olurlar. 

  Bunun yanında, yeni çıkan yüksek kaliteli oyunların neredeyse tamamı Xbox Game Pass’e dahil olurlar. Bethesda'nın yeni oyunu Starfield bu oyunlar için iyi bir örnektir. Piyasaya sunulduğu ilk günden beri Xbox Game Pass üzerinden erişime açık hale geldi. Ayrıca, Atomic Heart, S.T.A.L.K.E.R 2 ve Plague Tale: Requiem gibi oyunlar da Xbox Game Pass’ta mevcut olacak. Bu oyunlar, piyasaya sunulduğu andan itibaren Xbox Game Pass sistemine dahil olacaklar. Böylece aboneliğe sahip olan oyuncular, bu oyunları ilk oynayanlar arasında yer alacak. Ayrıca, Microsoft’un oyunları, Minecraft, GTA, RDR, Halo, Forza Horizon, Gear gibi yapımlar da Xbox Game Pass sistemine dahiller. 

  Bunun dışında Xbox Game Pass üzerinde en çok oynanan büyük oyunlardan bazıları aşağıda verilmiştir. 

  Forza Horizon 5

  Yarış oyunları denilince akla ilk gelen isimlerden olan Forza, Xbox Game Pass üzerinden erişime açık. Forza Horizon 5 ile oyuncular gerçeğe çok yakın bir yarış deneyimi yaşarlar. Yüksek kalitedeki grafikleri ile oynayanları büyüleyen bir yapımdır. Xbox Game Pass aboneliği bulunan oyuncular tarafından en çok beğenilen yapımlar arasındadır. Büyük çaplı yapımlar arasında en popüler olanları arasında yer alır. Yarış oyunları seven oyuncular için kesinlikle denenmesi gereken bir oyundur.

  Halo Infinite 

  343 Industries’in sevilen oyunu Halo Infinite oyunu da Xbox Game Pass üzerinden oynanır. Senaryo modu, Game Pass aboneleri tarafından ücretsiz oynanmaya açıktır. Çok oyunculu modu ise ve hikaye modları ile oyuncuların kalbini çalmayı başarmıştır. Bu serinin önceki oyunlarını seven oyuncuların oldukça beğendiği bir yapımdır. Xbox Game Pass üzerinde yer alan büyük yapımlar arasında sevilen oyunlar arasına girmiştir. Xbox konsolları ile oynandığı takdirde çok daha farklı bir deneyim yaşama imkanı sunar. 

  Microsoft Flight Simulator

  Uçuş oyunlarına meraklı olanların oynadığı Microsoft Flight Simulator da Xbox Game Pass’tedir. Havacılığa merak salan oyuncuların en çok oynadığı yapım olarak listelerde yerini almayı başarmıştır. Dünya üzerindeki farklı manzaraların gerçeğe çok yakın şekilde görülmesini mümkün kılar. Uçuşlar ile oyunculara Dünya üzerinde özgürce dolaşma olanağı sağlar. Oyuncular, Himalayalar’dan Mısır Piramitleri’ne kadar her yerde uçma deneyimi yaşarlar. Dijital dünyanın gerçeğe en yakın olduğu yapımlardan biridir. Yüksek kalitedeki grafikleri ile oyunculara görsel bir şölen yaşatır.

  Jurassic World Evolution 2

  Oyuncuların kendi Jurassic Park’larını oluşturabildikleri Jurassic World Evolution 2 de Xbox Game Pass’tedir. Oyuncular, kişisel Jurassic Park’larında dizonorlar ile bir yaşam deneyimi yaşarlar. Farklı dinozor çeşitlerini çiftleştirerek yeni türler ortaya çıkarmak da mümkündür. En iyi Xbox Game Pass oyunları arasında yer alıyor. Ayrıca bu devasa yapım, oyuncular tarafından çok beğeniliyor. 

  Back 4 Blood

  Left 4 Dead geliştiricilerinin yeni oyunu olan Back 4 Blood yapımı da Xbox Game Pass’ta mevcut. Zombilerle savaşırken Left 4 Dead’e göre daha zengin içeriklerle oyun deneyimi sunar. Aynı zamanda daha gelişmiş ilerleme seçenekleri ile oyunculara farklı bir oyun deneyimi yaşatır. Zombi ve savaş oyunları arasında en çok sevilen yapımlardan biridir. Xbox Game Pass üzerinden eğlenceli dakikalar için oyuncuların hizmetine sunulmuştur.

  Naraka: Bladepoint

  Aksiyon oyunlarının en popülerlerinden olan Naraka: Bladepoint de Xbox Game Pass sistemindedir. Oyunun temelleri mitolojiye dayanır. Hızlı aksiyon hareketleri ile oyunculara tarifi mümkün olmayan bir deneyim sunar.

  Dirt 5

  Xbox Game Pass’taki yüksek aksiyon içeren bir başka devasa yapım ise Dirt 5’tir. Codemasters’ın en sevilen oyunu olan Dirt 5, oyunculara kendini sevdirmeyi başardı. Kendine özel yapısı ile yarış oyunlarından ayrıldı. Çok popüler olan bir yapımdır. Xbox Game Pass üzerinde en çok oynanan oyunlar listesinde yerini almıştır. 

  Mortal Shell

  Dark Souls serisinin hayranları tarafından geliştirilen Mortal Shell de Xbox Game Pass’te. Karanlık bir atmosfer yaratarak oyuncuları heyecanlandıran bu yapım, oldukça popüler. Zorlu düşmanlarla baş ederken zamanın nasıl geçtiği anlaşılmıyor. Xbox Game Pass üzerinden erişilen bu oyun, oyuncuların akıllarını başlarından alıyor. Xbox Game Pass’te en çok oynanan büyük yapımlar listesine adını yazdırmayı başarmıştır. 

  Xbox Game Pass öne çıkan bağımsız yapımları

  Daha düşük bütçeli oyunlar olmalarına rağmen çok eğlenceli olan yapımlar da vardır. Ödüller alan ve oyuncular tarafından çok sevilen bu oyunlar, bağımsız yapımlardırlar.  Xbox Game Pass üzerinden oynanabilen bu yapımlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır: 

  • TUNIC
  • Children of Morta
  • Subnautica
  • Firewatch
  • Hades
  • Outer Wilds
  • Conan Exiles
  • Raji: An Ancient Epic
  • The Ascent
  • Hollow Knight Voidheart Edition
  • What Remains of Edith Finch
  • No Man's Sky
  • Sea of Thieves
  • Ori and the Will of the Wisps
  • This War of Mine: Final Cut
  • ARK: Ultimate Survivor Edition

  Xbox Game Pass hangi ülkelerde kullanılabilir?

  Xbox Game Pass sistemi günümüzde birçok dünya ülkesinde oyunculara sunulan bir hizmettir. Bu ülkelerden bazıları aşağıdaki tabloda verilmiştir:

  ArjantinAvustralyaBAEYunanistanYeni ZelandaKolombiyaİtalya
  AvusturyaMalezyaÇek İsrailJaponyaHindistanFransa
  BelçikaDanimarkaFilipinlerPolonyaHong KongİrlandaMacaristan
  Güney AfrikaİspanyaVietnamTayvanŞiliNorveçMalezya
  Güney KoreMeksikaPortekizBirleşik KrallıkHollandaRusyaİsviçre
  SingapurTürkiyeİsveçSlovakyaABD EndonezyaAlmanya 
  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Xbox Game Pass
  Xbox Game Pass Xbox Game Pass
  Geliştirici

  Microsoft

  Tip

  Video oyunu abonelik hizmeti

  İlk yayınlanma tarihi

  1 Haziran 2017

  Platformlar

  Xbox One, Xbox Series X/S, Xbox Bulut Oyun

  İşletim sistemleri

  Android, iOS, iPadOS, Windows 10, Windows 11

  Durum

  Aktif

  Fiyatlandırma

  Aylık

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et