R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Windows Modules Installer Worker

  Windows modules installer worker, Windows işletim sisteminde güncellemelerin otomatik olarak yapılmasını sağlayan bir modüldür. Bir sistem işlemidir, Tiworker.exe adını taşır ve güncellemelerin yüklenmesi veya değiştirilmesi dışında bir şeyle ilgilenmez.

  Windows modules installer worker bir kötü amaçlı yazılım veya virüs değildir. Sadece güncellemelerin bir parçasıdır. Buna rağmen herhangi bir endişeye sahipseniz bilgisayarınızda bir güvenlik taraması gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir bir araç kullandığınız sürece problem yaşamazsınız.

  Windows modules installer worker ne işe yarar?

  Windows modules installer worker, Windows güncellemelerini otomatik olarak kontrol eden bir araçtır. Araç her seferinde otomatik olarak çalıştığı için bazı durumlarda kullanıcıları kızdırabilir. Çünkü aracın çalışması sırasında bilgisayar kaynaklarının fazla tüketilmesi söz konusu olabilir.

  Windows modules installer worker çok fazla kaynak tükettiğinde bilgisayarda yavaşlamalar olur. O an ne işle uğraşıyorsanız olumsuz etkilenirsiniz. Sistem performansı olabildiğince düşüş yaşar. Görev Yöneticisi üzerinden kontrol ettiğinizde Tiworker.exe isimli bir işlemin çalıştığını görürsünüz.

  Windows modules installer worker neden sorun çıkarır?

  Windows modules installer sürekli olarak güncelleme aradığı zaman işlemciye çok fazla yük bindirir. Windows işletim sisteminde genelde güncellemeler sistem boştayken veya gece saatlerinde yüklenir. Güncellemelerin gece yüklenmesini tercih etseniz bile sistem kapalı olduğundan gündüze sarkar.

  Windows güncellemeleri sistem boştayken yaptığında herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak belirli bir saat seçmişseniz ve yükleme gerçekleşecekse o an neyle uğraşırsanız uğraşın Windows Update sistem kaynaklarını kullanmaya başlayacak ve güncelleme bitene kadar bunu sürdürecektir.

  Tiworker.exe işlemini kontrol etmeyi tercih ederseniz uzun bir süre onun %80 ve üzeri oranda CPU Nedir? kullandığını görebilirsiniz. Bu durum hizmetin döngüye girdiğinin göstergesidir. Tek yapmanız gereken bilgisayarınızı yeniden başlatmak ve döngünün son bulmasını sağlamaktır.

  Windows modules installer worker sorunu nasıl çözülür?

  Windows modules installer worker işlemciyi çok fazla yoruyorsa ve size problem çıkarıyorsa çeşitli yöntemleri deneyerek bir çözüm üretmeye çalışabilirsiniz. Yöntemleri uygulamak için çok fazla teknik bilgiye gerek yoktur. Tek yapmanız gereken adımları doğru şekilde takip etmektir.

  1. Otomatik güncelleştirmeleri kapatın

  Windows modules installer worker size çok problem çıkarıyorsa otomatik güncelleştirmeleri kapatmak isteyebilirsiniz. Bu her zaman tavsiye edilen bir yöntem değildir. Çünkü otomatik güncelleştirmeler sisteminizin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlarlar.

  • Sol alt kısımda yer alan Başlat menüsünün sağındaki arama kutucuğuna Çalıştır yazın.
  • Çalıştır uygulamasına tıklayın ve ardından services.msc yazarak Enter tuşuna basın.
  • Hizmetler içerisinden Windows Modül Yükleyicisi isimli hizmeti bulun ve çift tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ufak pencerede hizmetin çalışma biçimi Otomatik olarak gözükecektir.
  • Otomatik olarak seçeneği Elle yaptıktan sonra kaydedin ve Hizmetler kısmına geri dönün.
  • Hizmetler içerisinden Windows Update isimli hizmeti bulun ve çift tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ufak pencerede hizmetin çalışma biçimi Otomatik olarak gözükecektir.
  • Otomatik olarak seçeneği Elle yaptıktan sonra kaydedin ve pencereyi kapatın.

  Değişiklerin tam olarak gerçekleşebilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows modules installer worker ile ilgili yaşadığınız sorunlar artık ortadan kalkmış olacaktır. Çünkü siz istemediğiniz sürece sistem otomatik bir şekilde güncelleştirmeleri kontrol edip yüklemeyecektir.

  2. Windows Update sorun gidericisini çalıştırın

  Windows modules installer worker size çok sık problem çıkarıyorsa bu durumda sorun gidericisini çalıştırmak iyi bir fikir olabilir. Sistemde yer alan tiworker.exe uygulamasıyla ilgili bir problem söz konusuysa sorun giderici bunu çözüme kavuşturacaktır.

  • Başlat kısmına sağ tuş tıklayın ve Ayarlar seçeneğine giriş yapın.
  • Ayarlar seçeneğine geldiğinizde Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğini bulun ve tıklayın.
  • Sol taraftaki menüde yer alan Sorun Gider bağlantısına tıklayın.
  • Ardından Ek sorun gidericiler isimli bağlantıya tıklayın.
  • Son olarak Windows Update seçeneğini seçin ve sorun gidericiyi başlatın.

  Sisteminizde Windows Update ile bağlantılı herhangi bir problem varsa araç bunları bulacak ve düzeltecektir. Sorun giderildikten sonra bir bilgilendirme alırsınız. Bu bilgilendirmenin ardından sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz.

  3. SoftwareDistribution dosyasını silin

  Windows modules installer worker sorun çıkarmaya devam ediyorsa bu durumda onunla bağlantılı olan çeşitli dosyaları sistemden silmeyi düşünebilirsiniz. Bunu yapmak için SoftwareDistribution dosyasını silmeniz yeterli olacaktır. Ancak öncelikle Windows Update devre dışı bırakılmalıdır.

  • Sol alt kısımda yer alan Başlat menüsünün sağındaki arama kutucuğuna Çalıştır yazın.
  • Çalıştır uygulamasına tıklayın ve ardından services.msc yazarak Enter tuşuna basın.
  • Hizmetler içerisinden Windows Update isimli hizmeti bulun ve sağ tuşla tıklayın.
  • Karşınıza çıkan seçeneklerden Durdur seçeneğine tıklayın ve hizmeti durdurun.

  Windows Update hizmetini sonlandırdıktan sonra SoftwareDistribution dosyasını silebilirsiniz. Windows hangi diskte yüklüyse o diske gidin ve Windows klasörünü bulun. Klasörün içerisinde SoftwareDistrubition isimli dosyayı göreceksiniz. Bu dosyayı silin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra doğrudan Windows Update kısmına ulaşın. Bunu yapabilmek için Başlat kısmının yanındaki arama kutusuna Windows Update yazmanız yeterlidir. Windows için güncelleştirmelerini kontrol ettiğiniz zaman sorunu çözmüş olacaksınız.

  4. Tarifeli bağlantıyı aktif hale getirin

  Bilgisayarınıza bir Wi-Fi bağlantısı ile bağlanıyorsanız bu durumda tarifeli bağlantıları aktif etmek iyi bir fikir olabilir. Tarifeli bağlantı seçeneğini aktif ettiğiniz zaman sistem çok fazla internet harcamayacaktır. Bunun için güncellemeleri otomatik olarak devre dışı bırakacaktır.

  • Başlat kısmına sağ tuş tıklayın ve Ayarlar seçeneğine giriş yapın.
  • Ayarlar seçeneğine geldiğinizde Ağ ve İnternet seçeneğini bulun ve tıklayın.
  • Wi-Fi kısmına gelin ve buradan Bilinen ağları yönet bağlantısına girin.
  • Kullandığınız Wi-Fi ağını bulduktan sonra Özellikler kısmına gelin.
  • Burada Tarifeli bağlantı olarak ayarla isimli seçeneği aktif hale getirin.

  Her ne kadar Windows modules installer worker uygulamasını devre dışı bırakma seçeneğine sahip olsanız bile bunu yapmamanız için çok çeşitli nedenler vardır. Windows güncellemelerini pek önemsemiyorsanız onu devre dışı bırakabilirsiniz. Diğer koşullarda ise devre dışı bırakmamalısınız.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Windows Modules Installer Worker

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et