R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Webcam

  Webcam (web kamerası), bazı dizüstü bilgisayar modellerinde yerleşik bir şekilde bulunan ve bir bilgisayara doğrudan veya dolaylı olarak bağlanabilen küçük dijital kameralardır. Web kamerası kullanılarak fotoğraf, video veya anlık görüntüler doğrudan kameradan alınabilir. Ayrıca bu materyal ile görüntülü ve sesli aramalar da yapılabilir.

  Webcam, ağ anlamına gelen web kelimesi ile kamera anlamına gelen camera kelimesinin kısaltmasıyla oluşan bir kelimedir. Türkçe’de ise webcam kelimesinin karşılığı web kamerasıdır.

  Webcam Tarihçesi

  İlk web kamerası, "XCoffee" ve "Trojan Room Coffee Pot" adlı oldukça işlevsiz bir web kamerasıdır. Bu kamerayı geliştirmenin amacı, Cambridge Üniversitesi’nin kahve makinesini izlemekti. 1991 yılında bir webcam yardımıyla öğrenciler ve öğretim üyeleri, kahve makinesini 1 fps yenileme hızıyla 124*124 piksel görüntüden görme imkanına sahipti. 

  Bu ilginç web kamerasının anlık verdiği görüntüler, daha sonra web sitesi yardımıyla çevrimiçi olarak yayınlandı. Bu ilk web kameranın görüntülediği kahve makinesinin anlık görüntülerini tam olarak 150.000 internet kullanıcısı izledi. Bu olaydan sonra girişimcilerin kafasında web kamerası fikri belirdi ve çeşitli üreticiler, ilk web cam modellerini sunmaya başladı.

  Webcam Ne İşe Yarar?

  Web kamerasının en yaygın kullanımları, görüntülü sohbet ve video konferanstır. Ayrıca, içerik üreticileri tarafından video yayını ve video kaydı gerçekleştirmek için de kullanılır. Web cam aracılığıyla çekilen videolar ve görüntüler, sosyal ağlar üzerinden yayınlanabilir. Güvenlik ve gözetim alanlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

  Pandemi ile birlikte görüntülü toplantı ve görüntülü arama, hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu noktada web kameraları, çok önemli aygıtlar olarak birçok insanın hayatının olmazsa olmazı haline geldi. 

  Günümüzde webcam, ağ üzerinden uzaktaki biriyle görüşme, iş görüşmesi ve online eğitim (canlı ders) gibi amaçlar için de popüler olarak kullanılıyor.

  Kullanımı

  Genellikle webcam, görüntülü iletişim ihtiyaçları için üretilir ve kullanılır. Çeşitli seviyelerde ve boyutlarda üretilen bu cihazlar, aynı zamanda dahili mikrofon ve aydınlatma gibi özelliklere sahip gelişmiş modeller ile gelir. 

  Çalışma prensibi, dijital kameralar ve video kaydedicilere benzerdir. Işık, basit bir optik mekanizmadan geçtikten sonra CCD veya CMOS ışık sensörüne düşer. Görüntüler, cihazda veya bilgisayarda istenilen formatlarda işlenir ve program ara yüzü ile kullanıcıya teslim edilir.

  Webcam Türleri Nelerdir?

  Dahili webcamNotebook veya minibook gibi taşınabilir bilgisayarlarda bulunur. 

  Harici webcam: Masaüstü bilgisayarlarda fotoğraf veya video paylaşma, görüntülü ve sesli arama yapma imkânı sunar. USB bağlantı noktası, harici web kameraları için kullanılır. Bu kablo, bilgisayar kasasındaki uygun USB bağlantı noktasına takılır. Bilgisayar, bu bağlantıyı otomatik olarak algılar. Ancak, eski modellerde kullanılabilmesi için sürücünün yüklenmesi gerekir. 

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Webcam

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et