R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Warez (Korsan Ürün)

  Warez (korsan ürün) yasa dışı bir şekilde dağıtılan telif hakkıyla korunan yazılımları ifade eden bir terimdir. Korsan yazılımların aksine warez belirli gruplar tarafından izinsiz olarak dağıtılan yazılım sürümleridirler. Warez içeriklerde çevrimiçi kayıt veya ürün anahtarı gibi koruma yöntemleri devre dışı bırakılır.

  Warez için bir tanım yapmak gerekirse internet üzerinden dağıtılan korsan yazılımdır. Warez kaynakları bilgisayar korsanları için kötü amaçlı yazılımları dağıtma merkezine dönüşebilirler. Ayrıca, warez kullanılması yasak olan (hile programları vb.) gibi yazılımların dağıtıldığı yer olabilir.

  Warez ne anlama gelir?

  Warez telif hakkı yasasıyla korunan ama telif hakkının ihlali yoluyla dağıtılan materyalleri kapsayan bir terimdir. Warez içerikler belirli gruplar tarafından yetkisiz bir biçimde kopyalanırlar ve çeşitli kanallar aracılığıyla sunulurlar. Genellikle ticari yazılımların korsan sürümleridirler.

  Warez içerik dağıtımında kullanılan yöntemler farklıdır. Genellikle telif hakkıyla korunan yazılımın belirli bir sürümü alınır ve bu yazılımdaki telif hakkı koruma sistemi devre dışı bırakılır. Daha sonra söz konusu yazılım internetin belirli yerlerinde yasa dışı bir şekilde ücretsiz olarak sunulur.

  Warez yazılımlar genellikle en popüler yazılım şirketlerinin ürünleridirler. Adobe, Microsoft ve bunun gibi büyük firmaların yazılımları warez yoluyla dağıtılır. Firmalar warez ile mücadele için sahte kopya oluşturup warez paylaşımlarının izini sürmeye çalışırlar.

  Warez içerikler arkadaşların kendi aralarında birbiriyle paylaştığı yazılımları kapsamaz Ayrıca yazılımlarını ücretsiz olarak sunan firmaların çeşitli internet sitelerinde paylaşılması onları warez haline getirmez. Paylaşımın warez olabilmesi için ilgili yazılımın telif hakkıyla korunması gerekir.

  Warez yazılım kullanmak güvenli midir?

  İnternetin gelişim göstermesi sayesinde dosya paylaşımı eskisinden daha basit bir hal almıştır. Telif haklarıyla korunan materyallerin ve popüler uygulamaların warez olarak paylaşılması artık çok daha kolaydır. Bu durum aynı zamanda belirli güvenlik problemlerini beraberinde getirir.

  • Oyunlar: En popüler oyunların ve çok fazla heyecan yaratması beklenenlerin bazılarına erişmek için kullanıcılar iki farklı yolu tercih ederler. İlk yol oyunu satın alıp oynamak, ikinci yol ise warez kaynaklarından oyunu indirip oynamaya çalışmaktır.
  • Yazılımlar: Büyük firmanın popüler yazılımları her zaman ilgi odağıdırlar. İşletim sisteminden tasarım araçlarına, güvenlik yazılımlarından verimlilik programlarına kadar pek çok yazılımı warez kaynaklarda bulabilmek mümkün olabilir.
  • Uygulamalar: Mobil uygulamaların hızlı bir şekilde popüler hale gelmesi nedeniyle insanlar bu uygulamalara ilgi göstermeye başlamıştır. Özellikle ücretli olan uygulamaları ücretsiz olarak indirmek isteyenler warez kaynaklarına başvururlar.

  Her ne kadar oyunları, yazılımları ve uygulamaları warez üzerinden ücretsiz olarak bulabilmek mümkün olsa bile bazı durumlarda güvenlik problemleri ortaya çıkar. Warez yazılımları bir kaynaktan alıp diğerinde yayınlayan kişiler bazen yazılımlara kötü amaçlı yazılım eklerler.

  Kullanıcılar herhangi bir güvenlik yazımı kullanmıyorlarsa bu kötü amaçlı yazılımlar arka planda çalışmaya devam ederler. Kötü amaçlı yazılımlar kullanıcının cihazının farklı amaçlar için kullanılmasını sağlarlar. Örneğin sizden habersiz cihazınızdan mining yapılabilir.

  Warez kullanmanın riskleri nelerdir?

  Warez kaynakları kullanıp kullanmamak kişinin kendi özgürlüğüne kalmış bir şeydir. Ancak veri güvenliği ve yasal faktörleri göz önünde bulundurursanız warez kaynaklardan uzak durmak en iyi fikir olacaktır. Özellikle warez kullanırken şu durumları aklınıza getirmelisiniz:

  • Kötü amaçlı yazılımlar: Warez kullanıcılarının karşılaştığı en yaygın risklerden biridir. Bir warez kaynağından indirdiğiniz dosyada virüs olup olmadığını kolayca fark edemezsiniz. Sisteminiz yasa dışı bir ağın parçası olabilir ve farklı amaçlar için kullanılabilir.
  • Veri güvenliği: Warez kullanıcılarının en çok endişe duyduğu durumlardan birisi kişisel bilgilere yetkisiz erişimdir. Kötü amaçlı yazılımlar aracılığıyla bu tür verilere ulaşılabilir. Ayrıca sisteminiz aynı ağda yer alan diğer sistemler (cihazlar vb.) için tehlike oluşturabilir.
  • Güvenlik açıkları: Warez üzerinden indirdiğiniz bir dosyadan sisteminize bulaşmış olan bir kötü amaçlı yazılım farklı güvenlik açıklarını ortaya çıkarabilir. Böylece çeşitli bilgisayar korsanlığı girişimleri için bir arka kapı veya saf güç haline gelebilirsiniz.
  • Yasal sorunlar: Warez içerik kullanmanın yarattığı en önemli problemlerden birisi yasa dışı bir iş olmasıdır. Telif hakkıyla korunan içeriklerin yasa dışı bir biçimde paylaşılması ve dağıtılması suç teşkil eder. Başınızın ağrımasını istemiyorsanız warez içerikten uzak durabilirsiniz.

  Warez içerikler uzun zamandır vardırlar ve muhtemelen internet var olduğu kullanılacaklar. Yasal olarak suç olsa bile yazılımların yüksek fiyatlarından bıkanlar genelde warez kaynaklara başvururlar. Warez içerikleri indirmek, kullanmak ve dağıtmak ise kişinin kendi inisiyatifinde olan bir şeydir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Warez (Korsan Ürün)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et