R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  vBulletin

  vBulletin (Kısa adı: vB), PHP programlama dili tabanında geliştirilmiş, MySQL veritabanı sunucusunu kullanan, lisanslı internet forumu yazılım kodları paketidir. İnternet forumlarının altyapısında kullanılması amacıyla geliştirilmiş, ücretli olarak sunulan kod gruplarından oluşan yazılım paketidir.

  vBulletin, Internet Brands’ın bölümlerinden birisi olan California (ABD) merkezli MH Sub I, LLC dba şirketi tarafından satılır.

  İnternette en popüler forum ve topluluk yayıncılığı alanında lider forum yazılım paketidir. Kodlama stabilliği, güncelleme/versiyon desteği ve gelişmiş özellikleriyle internet forumlarında sıklıkla tercih edilir. Forum yayıncılığında hızlı olmasıyla bilinen vBulletin, platform ve yazılım güvenliği, pratik ve fonksiyonel yönetim özelliklerine sahiptir. vBulletin internet üzerinde halihazırda 40.000’ini aşkın çevrimiçi topluluk tarafından kullanılıyor. Zengin resmi tema ve eklenti desteği sunuyor.

  vBulletin forum betiğinin mobil desteği bulunur ve internet forumlarına kolayca mobil uyumluluk sağlar. Türkçe dil desteği bulunan internet forumu yazılımı paketlerinden birisidir. Sürüm güncellemelerini, piyasadaki alternatiflerine (Wordpress, MyBB, Joomla, XenForo ve phpBB vb.) göre daha sık sunarak, internetin değişkenlerine hızlı entegrasyon kabiliyeti sağlar. Ücretli forum yazılım paketinin tüm sürümlerinde hızlı destek bulunuyor.

  vBulletin tarihçesi

  vBulletin, John Percival ve James Limm’in beraber kodladığı ilk versiyon 2000 senesinde, Jellsoft Enterprises aracılığıyla “vBulletin 1” adıyla kullanıcıya sunuldu. Jellsoft Enterprises şirketi, 2007 yılına kadar aralıksız vBulletin’in yeni sürümlerini geliştirerek sunmaya devam etti. Bu süreçte 2001 yılında “vBulletin 2” adıyla ikinci sürümü, 2004 yılında “vBulletin 3” sürümünü yayınladı.

  2007 yılında ise vBulletin Internet Brands şirketi tarafından satın alındı. Satış sonrasında yeni sürüm “vBulletin 4” adıyla 2009 yılının sonunda piyasaya sürüldü. Yayınlanan yeni sürümle beraber yazılım paketine StyleVars sistemi de dahil edildi. StyleVars sistemi ile vBulletin Template (Türkçe: Şablon) kodu üzerinden çizim imkanı getirildi.

  2010 yılında Inter Brands skandallarla mücadele etmek zorunda kaldı. 2010’un Temmuz ayında BBC tarafından vBulletin’de güvenlik açığı bulunduğu iddiası yayınlandı. İddiaya göre vBulletin yazılımında kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi bilgilerine veritabanından erişilebiliyordu. Ortaya atılan iddiaların ardından Internet Brands, 2010’un Ekim ayında 3 eski çalışanına dava açtığını açıkladı.

  Internet Brands, ABD sözleşme ihlali, ticari sırların kötüye kullanımı ve telif hakkı ihlali için ek bir dava daha açtı. Davalar vBulletin’in güçlü rakiplerinden XenForo’nun ilk piyasaya çıkış dönemine denk gelmiştir. Internet Brands,  XenForo ve 3 eski çalışanına yönelik açtığı davalarından 2011’in Mayıs ayında çekildiğini açıklamış olsa da mahkeme tarafından iddialar ancak 2013 yılında reddedilmiştir.

  Internet Brands, vBulletin’in son sürümü vBulletin 5’i 2012 yılında piyasaya sürdü. vBulletin 5.6.x sürümüne güncelleme desteği vermeye devam ediyor.

  vBulletin lisans

  Ücretli internet forum yazılım paketi vBulletin için lisans satışı gerçekleştirilir. MH Sub I, LLC dba aracılığıyla vBulletin resmi internet sitesinden süresiz lisans satın alınabilir. Ayrıca, önceki vBulletin sürümlerini kullananlar için de yükseltme lisansı satışı  vardır.

  vBulletin Bulut

  vBulletin Bulut (Orijinal adı: vBulletin Cloud) internet forumunu barındırma hizmetidir. Bulut hizmeti kullanıldığında, barındırma (hosting) hizmeti almaya gerek kalmaz. Bulut sisteminde barındırılan internet forumunun tüm altyapısı hazırdır. Yönetici kontrol işlevleri kullanıcıya aittir ve özelleştirilebilirdir.

  vBulletin Bulut ile hızlı ve kolay kurulum sağlanır. Tüm standart vBulletin yazılım paketinin tüm fonksiyonlarına sahiptir. Kullanıcıya barındırma, donanım ve personel maliyetlerinde tasarruf sağlar. vBulletin bulut hizmetinde bronze, silver, gold ve enterprise şeklinde planları sunulmaktadır. Her plan için aylık ve yıllık seçenek sunulur. vBulletin bulut hizmeti kullanılarak oluşturulan forum sitelerinde sürüm güncellemeleri otomatik olarak yapılır.

  vBulletin sürüm geçmişi

  • 1.1.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 1.1.6
  • 2.0.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 2.0.3
  • 2.2.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 2.2.9
  • 2.3.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 2.3.11
  • 3.0.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 3.0.17
  • 3.5.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 3.5.8
  • 3.6.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 3.6.12
  • 3.7.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 3.7.7
  • 3.8.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 3.8.11
  • 4.0.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 4.0.8
  • 4.1.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 4.1.12
  • 4.2.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 4.2.5
  • 5.0.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 5.0.5
  • 5.1.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 5.1.10
  • 5.2.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 5.2.6
  • 5.3.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 5.3.4
  • 5.4.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 5.4.5
  • 5.5.x (Güncelleme Sona Erdi), Son Güncellemesi 5.5.6
  • 5.6.x (Güncelleme Devam Ediyor), Aktüel Son Sürüm 5.6.4

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  vBulletin
  VBulletin Logo VBulletin Logo
  Geliştirici(ler)

  Jelsoft Enterprises

  Güncel sürüm

  vBulletin 5.6.3 / 25 Ağustos 2020

  Platform

  PHP / MySQL

  Tür

  Forum yazılımı

  Lisans

  Proprietary

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et