R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  UTC (Universal Time Coordinate)

  UTC, Coordinated Universal Time (Koordine Edilmiş Evrensel Zaman) kelimelerinin kısaltmasıdır. UTC, dünya çapında standardize bir zaman dilimidir ve tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilen bir referans olarak kullanılır. UTC, her yerde aynı olan bir zaman ölçeğidir ve tüm dünya saatleri bu ölçeğe göre ayarlanır.

  Standart zaman başlangıcı yani, Greenwich saatine göre bir başlangıç anlamında kullanılır. UTC, Greenwich’te yer alan sıfır boylamından başlar. Bundan dolayı da eşgüdümlü evrensel zaman şeklinde bir diğer ismi de vardır.

  UTC (Universal Time Coordinate) pek çok ülkede baz alınan bir saat dilimidir. Medeni ve bilimsel zaman olarak kabul edilir. İlk olarak 1963 yılında kullanılmaya başlamıştır. Güneş zamanına göre belirlenen GMT ile arasında çok minik farklar vardır. Gündelik hayatta her iki zaman dilimi de kullanılır. İkisinden hangisinin kullanıldığı zaman dilimini etkilemez. 

  UTC, GPS sistemleri, uydu iletişimi, internet ve diğer tüm evrensel zaman kaynakları tarafından kullanılır. UTC, yerel saatlerden daha doğru bir zaman ölçeği sunar ve dünya ülkeleri arasında zaman farkının ortadan kalkmasını sağlar. UTC, ayrıca tüm dünya ülkelerinin yerel saatlerinin standart bir referansa göre ayarlanmasını ve dünya çapında zaman dilimi farkının ortadan kalkmasını sağlar.

  UTC ne demektir? GMT ile farkı nedir?

  UTC (Universal Time Coordinate), İngilizce bir kelime olan standart zamanın başlaması olarak bilinir. Sıfır derece boylamından başlayan bir zaman sınıflandırması yapılır. Buna göre dünyanın önemli bir kısmında kabul edilir. UTC Fransızcada Temps Universel Coordonne (TUC) olarak bilinir. İngilizler ise Coordinated Universal Time (CUT) olarak kullanır. Karışıklık olmaması adına orta yol bulunarak UTC adıyla kullanımına karar verilmiştir.

  UTC atomik olarak hesaplanan bir saattir. Gündelik kullanımı çok da etkilemez. UTC saat diliminde artık saniyeler vardır. Hesaplamalar buna göre yerel saate çevrilir.

  UTC saati yerel saate nasıl dönüşür?

  Microsoft’ta yazılım güncelleştirmeleri gibi dosyalar için UTC zaman biçimi kullanılır. UTC yazılım güncelleştirmeleri dışında da belgelerde tartışılan bir dosyadır. Bundan dolayı belirli durumlarda yerel saate dönüştürerek kullanılması gerekir. Bilgisayarda UTC zaman dilimini yerel saate çevirmek için çeşitli adımlar izlenir.

  UTC zaman dilimi yerel saate şu adımlar izlenerek çevrilir:
  UTC zamanından yerel saat denkliği belirlenir. 
  UTC saatine yerel saat uzaklığı eklenir.
  Gün ışığından yararlanma saati ayarlanır. 
  12 saatlik ya da 24 saatlik zaman dilimi seçilir.

  Türkiye saat dilimi UTC olarak nedir?

  Ülkeler arasındaki zaman farkını ifade etmek için UTC zaman dilimine göre hesaplama yapılır. UTC, İngiltere esaslı tasarlanan bir zamanı ifade eder. Türkiye, İngiltere’den geçen Greenwich boylamının doğusunda kalır. Doğu Avrupa Zaman Dilimi'nde bulunan Türkiye için yaz ve kış zaman dilimleri olur. Ancak 2013 yılında alınan kararla Türkiye'de yaz ve kış saati uygulaması bırakıldı. Bırakılan bu uygulama belli bir süre sonra yeniden devam etti. 

  Türkiye için yaz ve kış saati uygulaması daha önce de pek çok kez değişti. Son olarak 3 Ekim 2018 yılında Türkiye sabit bir zaman dilimine geçti. Bu karar ile Türkiye artık yaz ve kış uygulamasını bıraktı. Böylece UTC zaman dilimi kullanılmaya başlandı. Türkiye Greenwich’in doğusunda olduğundan zaman dilimine 3 saat ekleniyor. UTC+3 olarak Türkiye saati hesaplanıyor.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  UTC (Universal Time Coordinate)
  UTC zaman dilimlerinin dünya haritası UTC zaman dilimlerinin dünya haritası

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et