R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Turkcell BiP

  Turkcell BiP (Tam adı:Turkcell BiP Messenger), mobil cihazlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş tamamen yerli ve ücretsiz anlık mesajlaşma servisidir. BiP uygulamaları Google PlayStoreAppStore ve Huawei AppGallery sanal mağazalarından ücretsiz olarak indirilebilir.

  Kullanıcı BiP ile diğer kullanıcılara yazılı ve sesli mesaj, video ve fotoğraf gönderimi gerçekleştirebilir. BiP uygulaması, sanal mağazadan indirildikten sonra cep telefonu numarası doğrulaması yapılarak, ücretsiz olarak kullanılır.

  Turkcell tarafından geliştirilmiş olsa da BiP uygulamasını kullanabilmek için Turkcell operatörü abonesi olunması gerekmemektedir. Vodafone, Türk Telekom gibi diğer GSM operatörü numaralarıyla da doğrulama yapılabilir ve kullanılabilir. Diğer tüm GSM operatörlerin mobil veri bağlantıları veya Wi-Fi bağlantısı ile BiP servisi kullanılabilmektedir.

  Turkcell BiP uygulaması için ünlü karikatürist Yiğit Özgür tarafından tasarlanan özel çıkartmalar, uygulamaya dahil edilmiştir.

  Turkcell BiP tarihçesi

  BiP İletişim Teknolojileri ve Dijital Servisler A.Ş. tarafından geliştirilmiştir. Servis için kurulan şirket Turkcell alt şirketidir, 2013’ün Kasım ayında kullanıcıya sunulmuştur. BiP uygulamasının, diğer anlık mesajlaşma uygulamalarından en temel farkı 100% Türk mühendisleri tarafından geliştirilmesidir.

  BiP özellikleri

  BiP, kullanıcıların birbirleri arasında anlık mesajlaşma gerçekleştirebildiği bir uygulamadır. Anlık mesajlaşma çerçevesinde yazı, video, fotoğraf, dosya ve ses kaydı gönderimi gerçekleştirilebilir. BiP kullanımı için cihazın mobil veri veya Wi-Fi bağlantısının mevcut olması gerekmektedir.

  BiP grup özelliğiyle 1000 kullanıcı katılımlı mesajlaşma grupları oluşturma desteği bulunur. Mesajlaşma gruplarında gönderilen mesajlar için “Okundu” özelliği 400 kullanıcı üzerinde otomatik olarak kapanır.

  BiP arama

  BiP arama özelliği ile başkalarıyla sesli görüşme gerçekleştirilebilir. BiP kullanıcıları, aralarında HD kalitesinde sesli ve görüntülü arama yapabilir. BiP sesli ve görüntülü sohbet özelliği karşılıklı iki kullanıcı arasında gerçekleştirebileceği gibi konferans(en fazla 15 kullanıcı) halinde de gerçekleştirilebilir.

  Turkcell abonesi olan BiP kullanıcıları karşıdaki kişi BiP uygulamasını kullanması fark etmeksizin arama özelliğini kullanarak “şebeke” üzerinden arama gerçekleştirebilir.

  BiP kaybolan mesaj

  Kaybolan mesaj, kullanıcıların gönderdikleri mesajlar bir süre sonra(kullanıcının belirlediği) silinir. Gönderilen mesajların silinmesi için gönderim esnasında “kaybolma süresi” belirlenmelidir. Kaybolan mesaj göndermek için;

  • Bireysel sohbet sayfasında “…” simgesinden
  • Grup sohbetlerinde “saat” ikonundan mesajların kaybolması istenen süre belirlenir.

  BiP durum

  Durum özelliği WhatsApp Durum ve InstagramFacebook Hikaye özelliğiyle benzerdir. Kullanıcılar BiP durum’u kullanarak video veya fotoğraflarını paylaşabilir. Yapılan BiP Durum paylaşımları 1 gün(24 saat) süreyle(paylaşıldığı andan itibaren) yayında kalır.

  Durum paylaşımının diğer kullanıcılar tarafından görüntülenmesi veya diğer kullanıcıların Durum paylaşımlarının görüntülenebilmesi için her iki tarafın cep telefonu numaralarını rehberlerine kayıt etmiş olmaları gerekir.

  BiP keşfet

  BiP keşfet özelliği, kullanıcılara her alandan servislerin sunulduğu alandır. Keşfet ekranında magazin, hava durumu, spor, finans ve indirim kuponları gibi pek çok servis bulunur. Keşfet’te ücretsiz servisler olduğu gibi ücretli servislerde bulunur.

  BiP Keşfet’te kendi servisini açmak isteyen kullanıcıların kanal kurgusunun(niteliğinin) ve adının yer aldığı başvuruda bulunması gerekir. Başvurular discover@bip.com adresine e-posta gönderilir. BiP destek ekibi tarafından başvurular kapsamlı olarak incelenir.

  BiP sürpriz nokta

  BiP’in sürpriz nokta servisi, Keşfet kısmındaki servislerinden birisidir. Algoritma tarafından küresel ölçekte farklı yerlere yerleştirilen “sürpriz noktalar” bulunur. Kullanıcılar servisi kullanarak oyuna katılabilir ve kendisine en yakında bulunan sürpriz noktaya giderek, çeşitli hediyeler kazanabilir. Her kullanıcı günde 3, ayda 10 hediye kazanabilir.

  BiP kanallar

  BiP uygulamasında bulunan Kanallar özelliğiyle her kullanıcı kendisine takipçi kazanabilir. Turkcell BiP kanallar özelliğinde açılan kanal ile her alanından paylaşımlar gerçekleştirilir. Paylaşımlar mesaj, video, fotoğraf, ses kaydı, sticker, konum ve doküman formatında olabilir.

  Yeni bir BiP kanalı oluşturmak için;

  • Mesajlar kısmındaki sağ üstte bulunan “+” ikonuna tıklanmalı,
  • “Yeni kanal oluştur” seçeneğine tıklanmalı,
  • “Kanal Adı” belirlenerek, kanalın “Herkese Açık” veya “Özel” olacağı seçimi yapılmalıdır.

  Mevcut kanallara erişmek için “Mesajlar” kısmındaki “Arama” özelliği kullanılabilir.

  BiP web

  Mobil cihazlar için geliştirilen BiP uygulamasının web’de kullanılmasını sağlar. BiP uygulamasının web versiyonuna, web taracıyılarının arama kısmında “web.bip.com” adresi girilerek erişilir.

  BiP web versiyonu masaüstü uygulaması olarak “Windows” veya “Mac” bilgisayarlarda da kullanılabilir. Masaüstü uygulaması BiP Web resmi sitesinden ücretsiz indirilebilir.

  BiP ücretlendirmeleri nasıldır?

  BiP ücretsiz kullanılabilen bir uygulama olsa da internet bağlantısı gerektirmesi ve bazı özellikleri için ücretlendirme uygulanır. Kablosuz internet bağlantısı üzerinden yapılan kullanımlarda internet/ses ücretlendirmesi uygulanmaz.

  BiP uygulamasının internet bağlantısını kullanan özellikleri(anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama vb.) mobil veri bağlantısıyla gerçekleştirildiğinde internet paketinden(varsa) düşülür. İnternet paketi bulunmuyorsa kullanılan GSM operatörünün mobil internet tarifesi üzerinden ücretlendirilir.

  BiP GSM aramalarında ücretlendirme, kullanıcının hattındaki ses paketinden(varsa) düşülür. Ses paketi bulunmuyorsa kullanılan GSM operatörünün tarifesi üzerinden ücretlendirilir.
   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Turkcell BiP
  Geliştirici(ler)

  BiP İletişim Teknolojileri ve Dijital Servisler AŞ

  İlk yayınlanma

  4 Kasım 2013

  Güncel sürüm

  Google Play Store (3.81 / 28 Eylül 2021), Huawei AppGallery (3.81 / 28 Eylül 2021), App Store (3.81.4 / 28 Eylül 2021), Windows (1.0.0), macOS (1.0.0)

  Geliştirme durumu

  Aktif

  İşletim sistemi

  Android, iOS, Windows, macOS

  Erişilebilirlik

  Çoklu dil

  Tür

  Anlık mesajlaşma

  Lisans

  Sahipli yazılım

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et