R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Touchpad (dokunmatik yüzey)

  Touchpad dokunmatik yüzeye sahip, kullanıcı girişini imleç vasıtasıyla bilgisayara taşımayı amaçlayan ve hareketler biçiminde çevirmek için tasarlanmış cihazdır. Mouse gibi çalışır ve kullanıcıların imleci hareket ettirmesine yardımcı olur. Touchpad sayesinde kullanıcılar, öğeleri seçebilir ve diğer işlevleri yerine getirebilir. Tasarımı oldukça farklı olup, sensör veya Mouse cihazlarındaki lazer teknolojisini kullanmaz. Bu teknolojiler yerine tamamen dokunmatik bir yüzey kullanılarak, ped üzerinde parmak hareketlerine yanıt verecek sensörler ile kullanıcıya hizmet vermektedir. Touchpad herhangi bir fiziksel alan gerektirmediği için cihazlar üzerinde kullanıcıların ergonomisine uygun yerlere uygulanır. 

  Notebook cihazlarında sık kullanılan bu dokunmatik yüzey, standart bir Mouse tarzında çalışma sergiler. Modele bağlı olarak tuşlu ve tuşsuz seçenekleri mevcuttur. Her iki seçenekte de kullanıcı hiçbir butona ihtiyaç duymadan, büyük bir kolaylıkla kullanabilir. 

  Touchpad kapatma

  Touchpad kapatmak için birçok yöntem mevcuttur. Eski nesil laptopların touchpadlerinin yanında genellikle bir açma/kapama butonu bulunur. Bu buton yardımıyla touchpad açıp kapatılabilir. Son dönemlerde çıkan yeni teknoloji cihazlarda ise touchpadi kapatmak klavye kısayolu yardımıyla yapılmaktadır. Klavyede bulunan fonksiyon tuşu (genellikle FN olarak klavyede görebileceğiniz ve sol CTRL tuşunun yanında bulunan) ile F9 tuşu kombinasyonu ile kapatılabilir. F9 tuşu cihaz modellerinde farklılık gösterebilir, genellikle bu tuşlarda touchpad ikonu bulunur. 

  Sürücü yardımıyla touchpad kapatma

  Buton ve klavye kısayolu ile kapatma seçeneği sizler için mümkün değilse, sürücü yardımıyla da touchpadi kapatmak mümkün. Bu yöntemi uygulamak için ELAN sürücüsünü kullanabilir. Başlat menüsünde bulunan Ara ikonuna tıkladıktan sonra Çalıştır komutu aratılır. Çıkan komut satırına “rundll32.exe shell32.dll, Control_RunDLL main.cpl,,0” komutu girilip, Enter’a basılır. Karşınıza çıkan ELAN sekmesini tıklayın ve seçenekler arasından Aygıtı Durdur işlemi uygulanır. Artık touchpad devre dışıdır.

  Touchpad ayarları

  Bilgisayara ait touchpadi işlevsel hale getirmek ve kullanıcının kendi kullanım tarzına özgü kişiselleştirmeler yapabilmek mümkündür. Touchpad ayarları için bilgisayardan ‘Denetim Masası’ bölümüne giriş yaptıktan sonra Fare başlığına tıklanır. Burada yer alan seçenekler arasından arzu edilen kişiselleştirme işlemi yapılabilir. Touchpad hassasiyeti arttırılabilir, tıklama ve sürükleme ayarları düzenlenebilir. Eğer bilgisayardaki touchpad, kendine ait bir yazılım kullanıyorsa denetim masası kısmından yazılım bulunabilir ve uygun bir şekilde kişiselleştirme yapılabilir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Touchpad (dokunmatik yüzey)
  Dokunmatik yüzey Dokunmatik yüzey

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et