R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Thumbnail (Küçük Resim)

  Thumbnail (küçük resim) bir dosyayı veya içeriği tanımlamak için kullanılan küçük resimdir. Küçük resme tıklayan kullanıcı dosyayı veya içeriği açmış olur. Thumbnail tüm işletim sistemlerinde bulunabilen bir seçenektir. Birden fazla dosyayı aynı anda incelemek için oldukça kullanışlıdır.

  Thumbnail aynı zamanda internet sitelerinde kullanılır. YouTube gibi video izleme sitelerinde videonun küçük resmi thumbnail olarak adlandırılır. Benzer şekilde blog sitelerinde listeleme düzeni kullanıldığında küçük resmi ayarlamak için bir thumbnail kullanılır.

  Thumbnail ne anlama gelir?

  Thumbnail iki farklı kullanım biçimine sahiptir. Bunlardan ilki küçük görsel olarak asıl görsel hakkında bilgi veren biçimidir. Çeşitli işletim sistemlerinde fotoğraf ve video gibi dosyaların üzerinde bir görsel yer alır. Bu görsel thumbnail olarak adlandırılır ve dosyada ne olduğunu gösterir.

  Diğer taraftan thumbnail arama motorlarında, e-ticaret sitelerinde, video paylaşım sitelerinde ve fotoğraf paylaşım sitelerinde kullanılır. Bu tür internet sitelerinde kullanıldığında ise temel amaç ziyaretçi üzerinde en iyi şekilde izlenim bırakmaktır.

  Thumbnail sayesinde bir kişiyi videonun tamamını izlemeye, fotoğrafı görüntülemeye, bir ürünü incelemeye veya arama motorundaki bir sonuca tıklamaya ikna edebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta thumbnail olarak kullanılacak görselin en iyi şekilde sunulmasıdır.

  Standart thumbnail boyutları nelerdir?

  Thumbnail bir yer tutucu görseldir ve amacına uygun olarak oluşturulmalıdır. Thumbnail her ne kadar gerçek içeriğin bir özeti olsa bile boyutları belirlenirken dikkatli olunmalıdır. İdeal thumbnail boyutu platformdan platforma değişiklik gösterir:

  • Google Görsel Arama: Google arama motoru için kullanılması gereken thumbnail boyutu 1280 x 720 olarak belirtilir. Thumbnail kendiliğinden cihaza uygun boyuta getirilir.
  • YouTube: YouTube için kullanılması gereken ideal thumbnail boyutu 1280 x 720 şeklindedir. Thumbnail 16:9 oranını yansıtmalıdır.
  • Twitch: Twitch için kullanılması gereken ideal thumbnail boyutu 1280 x 720 şeklindedir. Thumbnail 16:9 oranını yansıtmalıdır.
  • Instagram: Instagram için kullanılması gereken ideal görsel boyutu 1080 x 1080 şeklindedir. Thumbnail boyutu otomatik olarak 161 x 161 boyutuna getirilir.
  • Amazon: Amazon platformu için kullanılması gereken görsel boyutu minimum 1000 x 1000 olmalıdır. Thumbnail ise daha sonradan 1:1 oranıyla otomatik olarak ayarlanır.

  Video içeriklerinde thumbnail nedir?

  Videolarda yer alan thumbnail, video için kısa bir özet görüntü görevi görür. Bunu bir dergi kapağı veya kitap kapağı olarak düşünebilirsiniz. Potansiyel izleyicinin ilgisini çekmek için en önemli etkendir. Bu nedenle video thumbnail optimizasyonu adı verilen bir işlem söz konusudur.

  Bilgisayarınızın veya telefonunuzun işletim sisteminde yer alan thumbnail ile video thumbnail arasında büyük farklılıklar yoktur. Her iki seçenek aynı görevi görür ama internet sitelerinde yer alan thumbnail seçimlerinin biraz daha ilgi çekici olması şarttır.

  Videolarda kullanılan thumbnail hareketsiz bir görüntü olsa bile içerik hakkında bilgi vermelidir. Potansiyel izleyiciler videonuzu kapak görseline göre yargılama yoluna gidebilirler. Bu nedenle thumbnail belirlerken onun heyecan verici olmasını sağlamalısınız.

  Video içeriklerde thumbnail neden önemlidir?

  Harika bir şekilde oluşturulmuş ve optimize edilmiş thumbnail videoyu tıklamak isteyen izleyici üzerinde fark yaratabilir. Videonuza profesyonel bir görünüm kazandırır. YouTube dahil olmak üzere çeşitli video paylaşım sitelerinde gezindiğinizde çeşitli farklılıkları rahatlıkla görebilirsiniz.

  Video için belirlenmiş iyi bir thumbnail insanın üzerinde videoyu izleme isteği uyandırır. Standart thumbnail kullanıldığında ise çok düz görsellerle karşılaşırsınız. Örneğin doğrudan videonun içerisinden alınmış bir kesiti thumbnail yapmış kişilerle karşılaşabilirsiniz.

  Optimize edilmiş thumbnail ile optimize edilmemiş thumbnail arasındaki fark oldukça nettir. Optimize edilmiş thumbnail üzerinde oynamalar yapılır ve doğrudan izleyicinin dikkatini çekmek hedeftir. Optimize edilmemiş olanlarda ise herhangi bir uğraş söz konusu değildir.

  Video içeriklerde thumbnail nasıl olmalıdır?

  Video için belirlediğiniz thumbnail belirli kriterlere sahip olmalıdır. Thumbnail videonuzu pazarlama fırsatı sunar. Belirli bir kitleye videoyu izletmek istiyorsanız mutlaka onu optimize etmeli ve bunu yaparken gerekli olan tüm kriterleri ön planda tutmalısınız:

  • Thumbnail videonun konusunu net ve okunaklı bir şekilde iletmelidir. Bunu yapabilmek için büyük puntolarla video başlığını yazabilirsiniz.
  • Videoda konuşan kişinin yüzü eğlenceli bir şekilde gösterilmelidir. Bunu yapabilmek için eğlenceli bir şekilde poz verdiğiniz bir fotoğrafı kullanabilirsiniz.
  • Thumbnail üzerinde mutlaka markanıza ait bir şeyler yer almalıdır. Bunu yapabilmek için markanıza ait logoyu kullanabilirsiniz.
  • Thumbnail hazırlarken onun tüm cihazlardan kolayca görünür olmasını sağlamalısınız. Bunu yapabilmek için görseli tüm cihazlar için optimize etmelisiniz.

  Thumbnail internetin hemen hemen her yerinde vardır. Google, YouTube, Instagram, Facebook, Pinterest, Amazon ve daha pek çok firma internet sitesinde veya uygulamasında thumbnail kullanımına izin verir. Thumbnail kullanımı ziyaretçilerin ilgisini yakalamak için gereklidir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Thumbnail (Küçük Resim)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et