R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Thomas Edison

  Thomas Edison, 11 Şubat 1847 tarihinde Ohio'da dünyaya geldi. Samuel Edison ve Nancy Edison çiftinin yedi çocuğundan en küçüğüydü. Babası siyasetle ilgileniyordu ve Kanada'dan sürgün edilmişti. Thomas Edison üzerinde büyük bir etkiye sahip olan kişi öğretmen olan annesiydi.

  Thomas Edison hayatı boyunca 1.000'den fazla patente sahipti. Fonograf, akkor ampul ve sinemalarda kullanılan eski kameraların mucidiydi. Aynı zamanda dünyanın ilk endüstriyel araştırma laboratuvarını kuran kişiydi. Orta yaşlara geldiğinde dünyanın en ünlü insanlarındandı.

  Kısaca Hayatı: Thomas Edison

  Thomas Edison, 11 Şubat 1847 tarihinde Ohio eyaletinin Milan köyünde dünyaya geldi. Ailesinin yedinci çocuğuydu. Hayatı boyunca çok az formal eğitim aldı. 1859 yılında okulu bıraktı ve ailesini ikna ederek Detroit ve Port Huron arasındaki Grand Trunk demiryolunda çalışmaya başladı.

  Thomas Edison demiryolunda yolculara gazete satıyordu. Kısa süre sonra kendisine ait küçük bir gazeteye çıkartmaya başladı ve adını Grand Trunk Herald koydu. Gazetedeki yazılar yolcular tarafından büyük beğeni topladı. Çeşitli girişimcilerin dikkatini çekmeye başardı.

  Thomas Edison demiryolunun tüm imkanlarından yararlandı. Bir bagaj vagonunda kimyasal deneyler yapmaya başladı. Yaptığı deneylerden biri sırasında vagonda yangın çıktı. Kondüktör tarafından darp edildi ve duyma problemleri yaşamaya başladı. Aynı zamanda trenden kovuldu.

  Hayatının en önemli dönüm noktası ise bir çocuğu trenin altında kalkmaktan son anda kurtarmak oldu. Çocuğun babası bir ödül olarak Thomas Edison'a telgraf kullanmayı öğretti. Telgraf kullanmayı öğrendikten sonra neredeyse tek ilgi alanı elektrik bilimi oldu.

  Thomas Edison'un önemli bir mucide dönüşmesi

  1870 ile 1875 yılları arasında telgraf ile bağlantılı ürünler üretti. Özellikle Western Union Telegraph Company'e ürettiği ürünlerle dikkat çekti. Ancak 1875 yılının sonlarına doğru ekonomik zorluklar yaşadı. Babasının yardımı sayesinde bir laboratuvar sahibi oldu ve çalışmalarına devam etti.

  1877 yılında telefonun çok daha hızlı bir biçimde ses aktarabilmesini sağlayan karbon ileticiyi geliştirdi. Telgraflar ve telefonlar üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda fonografı keşfetti. 1878 yılında ise elektrik ışığıyla ilgilenmeye başladı ve J. P. Morgan gibi önemli kaynaklardan yatırım aldı.

  Yatırımlar sayesinde Edison Electric Light isimli şirketi kurarak araştırmalarını geliştirdi. 1879 yılında platinden yapılma ince tel kullanan bir lamba icat etti. 1880 yılında ise karbonize bambu fikriyle bir atılım daha yaparak daha uzun süre yanabilen lambalar geliştirdi.

  Thomas Edison, doğru akım (DC) kullanımında ısrarcıydı. En önemli rakibi ise alternatif akım (AC) fikiryle George Westinghouse oldu. Thomas Edison rakibinin geliştirdiği sistemin kullanışsız olduğunu gösterebilmek için pek çok yol denese bile kazanan George Westinghouse oldu.

  Thomas Edison neleri icat etti?

  Thomas Edison ilk patentini 1868 yılında aldı. İlk icadı yasama oylarını kaydeden bir cihazdı. Hayatı boyunca 1.000'den fazla patent aldı. Bitirmediği pek çok farklı proje vardı. Ayrıca reddedilen 500'e yakın patente sahipti. Çok fazla icadı olmasına rağmen en önemli olanlar dünyaya yön verenlerdi.

  • Karbon Telefon Vericisi: Graham Bell telefonu icat eden kişi olmasına rağmen ona ait vericiyi geliştiren kişi Thomas Edison oldu. Karbon telefon vericisi bir süre kullanıldı. Daha sonra yine onun geliştirdiği kömürden yapılma granüllere geçiş yapıldı.
  • Sinema Kamerası: Thomas Edison sinema sektörünün gelişimine katkı sağlayan isimlerden biriydi. Sinemaların ilk dönemlerinde kullanılan kameralar onun icadıydı. 1890-1918 yılları arasında pek çok sessiz filmin üretilmesini sağladı.
  • Otomatik Telgraf: Telgraf Samuel Morse tarafından icat edilmiş olsa bile ilk haliyle çeşitli dezavantajlara sahipti. İlk halinde dakikada 25-40 kelime okunabiliyordu. Thomas Edison yaptığı icat sayesinde dakikada 1.000 kelimenin kaydedilmesini sağladı.
  • Ampul: Thomas Edison uzun süreli kullanım imkanı sunan ampulü icat etti ve onu başarılı bir şekilde pazarladı. Ardından kendi geliştirdi ampul üzerinde çalışmalarını sürdürdü. Ampulü yaklaşık olarak 1.200 saat çalışabilir hale getirdi.
  • Fonograf: Telefon vericisi ile uğraştığı sıralarda Thomas Edison aynı zamanda fonografı icat etti. Bu icat, onun ününe ün kattı ve dünyaca meşhur bir mucide dönüştü. Sonradan çeşitli alternatif ortaya çıksa bile Thomas Edison'un icadı yaygın olarak kullanıldı.
  • Alkalin Pil: Otomobil ilk icat edildiğinde elektrikli araçlar çok daha popülerdiler. Elektrikli araçların en önemli dezavantajı ise kullanılan pillerin ağır olması ve asit sızdırmasıydı. Thomas Edison çok daha güçlü bir pil geliştirmeyi başararak otomobil sektörüne katkı sağladı.

  Kendi kendini geliştiren ve kısmi duyma problemleri olan Thomas Edison'un en önemli buluşları modern dünyanın oluşumuna büyük katkılar sağladı. Kurduğu şirket ve bünyesinde çalıştırdığı kişilerle pek çok farklı icadın altına imzasını atmayı başardı.

  Thomas Edison nasıl öldü?

  Thomas Edison, 18 Ekim 1931 yılında diyabete bağlı çeşitli komplikasyonlar sebebiyle yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirdiğinde 84 yaşındaydı ve binlerce farklı patentin sahibiydi. Dünya genelinde pek çok insan onu anmak için bir süreliğine ışıklarını kapattı ve elektrik kullanımına ara verdi.

  Thomas Edison hayatta yaptıklarıyla Amerikalıların büyük bir kısmı için halk kahramanına dönüştü. Okulu bırakıp demiryolunda çalışmaya başlaması, bir çocuğun hayatını kurtarması ve büyük bir mucide dönüşmesi halk kahramanı olarak görülmesini sağladı.

  Alternatif akım ve doğru akım mücadelesinde kaybeden taraf olmasına rağmen pek çok insan onu modern teknolojinin mucitleri arasında görür. Bunun sebebi ise icatlarının diğer teknolojilerin gelişmesine ekstra katkı sunması ve elektriğin yaygın bir biçimde kullanılmasını sağlamasıdır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Thomas Edison
  Thomas Edison Fotoğraf Thomas Edison Fotoğraf
  Doğum Tarihi

  11 Şubat 1847, Milan, Ohio, ABD

  Ölüm Tarihi

  8 Ekim 1931, West Orange, New Jersey, ABD

  Ölüm Sebebi

  Diyabet

  Çocukları

  Madeleine Edison, Charles Edison, Theodore Miller Edison ,Jr. Thomas Alva Edison, William Leslie Edison, Marion Estelle Edison

  Milliyet

  Amerikan

  Meslek

  Mucit, İş adamı

  Etkin Yıllar

  1877-1930

  Evlilik

  Marry Stillwell (E. 1871; a. 1884),​ Mina Miller (E.1886)

  Ödüller

  Kongre Altın Madalyası, John Scott Madalyası, Matteucci Madalyası, Amerika Birleşik Devletleri Donanması Üstün Hizmet Madalyası, Grammy Teknik Ödülü, Grammy Trustees Ödülü, Franklin Madalyası, John Fritz Madalyası, Rumford Ödülü, Albert Madalyası, Edward Longstreth Madalyası

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et