R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Teşhir

  Teşhir kelimesi Arapça bir kelimedir. Genel olarak sergilemek anlamına gelir. Bazı durumlarda ise göstermek olarak kullanılır. Teşhir ürünü kavramı benzer yapıdadır. Bir ürünü tanıtmak amacıyla mağazalarda sergilenen ürünlere teşhir ürünü adı verilir.

  Teşhir ürünleri pek çok farklı kategoride olabilirler. Daha çok elektronik ürünler için kullanılan bir tabir olmasına rağmen giyim mağazalarında gördüğünüz ürünler dahi teşhir ürünü kapsamına girebilirler. Elektronik teşhir ürünlerinde dikkat edilmesi gereken pek çok farklı detay vardır.

  Teşhir ne anlama gelir?

  Teşhir kelimesi Arapça kökenlidir ve bu kelimenin anlamı göstermek veya sergilemek şeklindedir. Teşhir ürünü bir mağazada sergilenen ürün anlamına gelir. Teşhir ürününün normal üründen herhangi bir farkı yoktur. Bazen markalar defolu ürünleri teşhir ürünü olarak kullanırlar.

  Teşhir ürünler mağazada müşterilerin ilgisini çekmek ve onları cezbetmek için kullanılırlar. Ürünün nasıl görüneceği markanın belirlediği görsel stratejiye bağlı olacaktır. Teşhir ürün üzerinden belirli ayrıntıları gösterebilir veya onun müşteriler tarafından denenmesini sağlayabilirsiniz.

  Teşhir ürünü satın alınır mı?

  Teşhir ürününü satışa sunulmasının pek çok farklı nedeni olabilir. Bazı insanlar ise standart paketli ürünler yerine teşhir ürünlerini almaya yönelebilirler. Motivasyonunuz ne olursa olsun teşhir ürünü satın almadan önce kontrol etmeniz gereken bazı özel durumlar vardır.

  1. Ürünün fiyatı ne durumda?

  Teşhir ürünü almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan birisi ürünün fiyat durumudur. Teşhir ürünü ile standart ürün arasında fiyat farkı olmalıdır. Teşhir ürünü daha ucuz değilse onu satın almanızın bir anlamı olmayacaktır. Bu nedenle fiyat araştırması yapmalısınız.

  Teşhir ürününün fiyatını belirlemeye çalışırken ikinci el ürünlerle kıyaslama yapabilirsiniz. Teşhir ürününün pek çok kez denenmiş ve kullanılmış bir ürün olduğunu unutmamanız gerekir. Ürünler arasındaki fiyatları karşılaştırmalı ve teşhir ürünün gerçekten ucuz olup olmadığını öğrenmelisiniz.

  2. Ürün paketinde eksik var mı?

  Teşhir ürünü almaya çalıştığınızda ürün paketine dikkat etmeniz gerekir. Ürünün içerisinde normalde ekran koruyucu, batarya, pil ve buna benzer aksesuarlar varsa hepsini tek tek kontrol etmelisiniz. Teşhir ürünlerinde aksesuarların olmaması çok sık karşılaşılan bir durumdur.

  Teşhir ürünü satın alırken üretici firmanın sunduğu tüm aksesuarlar size sunulmalıdır. Eğer bu aksesuarlar size teklif edilen satış paketinin içerisinde yoksa ürünü satın almamalısınız. Bazı durumlarda ise aksesuarların olmaması fiyatın çok daha düşmesini sağlayabilecektir.

  3. Ürün hiç iade edilmiş mi?

  Genel olarak mağazalar teşhir ürünü kullanmak istediklerinde standart ürünleri tercih ederler. Bazı durumlarda ise önceden iade edilmiş olan ürünler kullanılabilir. Bir teşhir ürünü satın almadan önce ürünün iade edilip edilmediğini ve iade edilmişse sebebini öğrenmeye çalışın.

  Ürünün daha önce iade edilmesinin sebebi fabrika çıkışlı bir hata olabilir. Mağaza bu ürünü satamadığından onu teşhir ürünü olarak kullanmayı tercih edebilir. Bir üründe fabrika çıkışlı bir sorun varsa mağaza bunu teşhir ürünü olarak satmaya çalışabilir.

  4. Ürünün durumu nasıl?

  Teşhir ürünü satın alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken durumlardan birisi ürünün durumudur. Teşhir ürünü aslında vitrin ürünüdür. Bu sebepten ötürü oldukça yıpranmış olabilir. Bir koltuğun veya masanın birkaç aydır sergilenmiş olması yıpranması için yeterlidir.

  Teşhir ürünü alırken ürünü kullanılmış bir ürün olarak düşünebilirsiniz. Ancak tüm detayları yakından incelerseniz satın alım yaparken pek fazla problem yaşamazsınız. Ürünün durumu iyiyse ve uzun süre kullanılabilecek gibiyse onu satın almayı tercih edebilirsiniz.

  Teşhir ürünü satın almak istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken pek çok detay vardır. Sadece fiyata aldanarak hareket etmemeniz gerekir. Teşhir ürünü fazla kullanılmamışsa, mağaza tarafından bakımı yapılmışsa, iade edilmemiş bir ürünse ve fiyatı uygunsa tercih sebebi olabilir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Teşhir

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et