R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Termal Macun

  Termal macun iki yüzey arasındaki ısı iletimini desteklemek için kullanılan özel bir maddedir. Genelde mikroişlemci ile soğutucu arasında kullanılır. Mikroişlemcilerin üst kısmı düz olmadığı için soğutucunun performansını azaltan boşluklar vardır. Termal macun ile bu boşluklar doldurulur.

  Bir bilgisayarın performansı önemli ölçüde soğutma durumuna bağlı olabilir. Bilgisayarda kullandığınız işlemcinin ömrü ve performansı sıcaklıktan etkilenir. İşlemci aşırı ısınırsa beklediğiniz verimliliği elde edemezsiniz. Aşırı ısınmaya engel olabilmek için termal macun kullanmak gerekir.

  Termal macun ne işe yarar?

  Termal macun bilgisayarda yer alan çeşitli donanım parçaları için ısı emici görevi görür. İşlemci ve ekran kartında kullanılır. Bu iki donanımın soğutucusu ile arasında termal macun vardır. İşlemcinin veya ekran kartının aşırı ısınmasını istemiyorsanız termal macuna ihtiyacınız vardır.

  İşlemcinin veya ekran kartının üzerinde yer alan soğutucu ısıyı geniş bir yüzeye yayar. Soğutucuya ait fanlar ise ısıyı soğutucudan uzaklaştırır. Böylece serin hava devreye girer ve ilgili donanımların aşırı ısıdan etkilenmemesine yardımcı olurlar. Isı etkisi olmadığında performans düşmez.

  Ancak, işlemci söz konusu olduğunda ısının bir şekilde işlemcinin ısı emicisine geçmesi söz konusudur. İşlemci ve ısı emici birbirine dokunur gibidirler ama tam olarak temas etmezler. Termal macun ısı iletiminin olabildiğince verimli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

  Termal macun ne kadar dayanır?

  Termal macun üreticileri genelde ürünlerinin 4-5 yıl dayanacağını belirtirler. Bu doğru bir ifade değildir. Çünkü termal macunların tüpünde dururken ömürleri 2-3 yıldır. Termal macun zamanla kuruma gösterir. Satın alım yaparken büyük boylara değil ufak boylara yönelmek daha iyidir.

  Termal macun uygulanacağı yer dayanıklılık durumunu belirler. Kaliteli termal macunlar 7 yıla kadar dayanıklılık gösterebilirler. Daha kalitesiz olanların ise her 2-3 yıl içerisinde bir yenilenmesi gerekir. Termal macun satın alırken dayanıklılık durumunu göz önünde bulundurmanız önemlidir.

  Termal macun çeşitleri nelerdir?

  Her ihtiyaca uygun tek bir termal macun çeşidi yoktur. Her şey sahip olduğunuz bilgisayar donanımlarına göre değişiklik gösterir. Bazı termal macunları uygulamak diğerlerine göre çok daha zordur. Bununla birlikte macunları hatalı uygulamanız durumunda sisteme zarar verebilirsiniz.

  • Silikon tabanlı termal macun: Silikon tabanlı termal macun stop işlemci soğutucularında yer alırlar. Sadece kolay termal transfer sağlamak için kullanılırlar. Kaliteli diğerlerine göre daha düşüktür. Bu nedenle overclock gibi işlemler için uygun değildirler.
  • Seramik tabanlı termal macun: Seramik tabanlı termal macun oldukça yaygın bir biçimde kullanılır. Ucuzdurlar ve daha düşük elektrik iletkenliğine sahiptirler. Sistem için bir tehdit oluşturmazlar. Ancak overclock gibi durumlar için aşırı performanslı değildirler.
  • Karbon tabanlı termal macun: Karbon tabanlı termal macun kullanmak performans beklentisi için uygun bir seçimdir. Biraz pahalıdırlar ama ısıl iletkenlikleri oldukça yüksektir. Performans açısından gerçekten en ideal ve en güvenli çözümlerden birisidir.
  • Metal tabanlı termal macun: Metal tabanlı termal macun diğerlerinden farklı olarak yüksek ısıl ve elektriksel iletkenliğe sahiptir. Isıyı çok daha verimli bir şekilde iletmeyi başarırlar. Gümüş veya alüminyum gibi metaller içerdiklerinden performansları yüksektir.
  • Sıvı metal tabanlı termal macun: Sıvı metal tabanlı termal macun en üst düzey seçenektir. Çok iyi performans ortaya koyar ama herkes tarafından kullanılabilir değildir. Isı transferinde çok etkilidir. Overclock gibi durumlar için fazlasıyla yeterli bir performansa sahiptir.

  Seramik tabanlı ve karbon tabanlı termal macun kullanmak iyi bir fikirdir. Sıvı tabanlı termal macundan ise kaçınmak gerekir. Sıvı tabanlı termal macunun uygulanması zordur. Bunun sebebi diğer yüzeylere doğru yaşanacak en ufak bir sıçramanın donanımlara zarar verebilmesidir.

  İşlemci için kullanılabilecek en iyi termal macun hangisidir?

  İşlemciniz için en iyi termal macunu seçmek basit bir işmiş gibi gelebilir. Ancak bu son derece zorlu bir iştir. Sebebi ise çok farklı kalitede termal macunların olmasıdır. Satın aldığınız ürünün size beklediğiniz performansı verebilmesi gerekir. En iyi termal macunu seçerken hedefiniz bu olmalıdır.

  1. Thermal Grizzly Conductonaut

  Thermal Grizzly Conductonaut aşırı yüksek performanslı bir termal macundur. Sıvı metal termal macundur ve overclock yapacak kişiler için uygundur. Fiyatı diğerlerine göre çok daha yüksektir ve uygulanması gerçekten zordur. Ayrıca elektriksel olarak iletken yapıdadır.

  Sıvı metal bir termal macun olduğundan ince ve akıcı bir kıvama sahiptir. Uygulama sırasında ince iğne uçlu bir aparat kullanılmalıdır. Standart kullanıcılar için ideal olduğu söylenemez. Bilgisayarda overclock yapacaklar olanlar açısından bir tercih sebebi olabilir.

  2. Gelid GC-Extreme

  Gelid GC-Extreme uygun fiyatlı termal macunlardan biridir. Elektriksel olarak iletken değildir. Uygulanması kolaydır ve fiyatına göre çok yüksek verimliliğe sahiptir. Temizleme konusunda size pek zorluk çıkarmaz. Ancak termal macunu yayabilmek için biraz baskıya ihtiyaç vardır.

  Bu termal macun kararlı bir yapıdadır. Uygularken biraz zorluk çıkarmasının sebebi ise baskı gerektirmesidir. Yüzeye tutarlı bir şekilde yayıldığından sorun yaratmaz. Kullanımı kolay, uygun fiyatlı ve temizlerken pratik bir termal macun arıyorsanız doğru seçimdir.

  3. Noctua NT-H1

  Noctua NT-H1 bütçe dostu bir termal macun arayanlar için en iyi seçenekler arasında yer alır. Fiyat performans oranı gerçekten yüksektir. Kullanımı kolaydır ve herhangi bir problem yaşamadan yüzeye uygulanabilir. Elektriksel olarak iletken olmayan bir termal macundur.

  Kolay temizlenen bu termal macun oldukça kararlıdır. Uygulama yaparken kullanacağınız şırınganın kapağı vidalıdır. Kurumayı önlemek için özel olarak geliştirilmiş bir kaba sahiptir. Bu termal macunu kullandığınızda herhangi bir problem yaşamazsınız. Çünkü verimliliği üst düzeydir.

  4. Arctic MX-5

  Arctic MX-5 termal macun yüksek performansa sahiptir. Elektriksel olarak iletken değildir. Kullanımı basittir ve fiyatına göre performansı oldukça iyidir. Termal macunun temizlenmesi ve uygulanması kolaydır. Yayılma konusunda diğerlerine göre çok daha hızlıdır.

  Sunduğu performansla fiyatını hak etse bile gram başına performansı düşünüldüğünde pek verimli olduğunu söylemek doğru olmaz. Alıp kullanabileceğiniz en iyi termal macunlar arasında yer alır ama beklentiniz fiyata göre performans ise alternatifleri kontrol etmelisiniz.

  5. Thermal Grizzly Kryonaut

  Thermal Grizzly Kryonaut en performanslı termal macunlardan biridir. Fiyat olarak yüksek olsa bile sunduğu performans gerçekten iyidir. Elektriksel olarak iletken yapıda değildir. Kullanımı ve temizliği oldukça kolaydır. Ekstra kararlı bir termal macun olduğundan verimlidir.

  Damlamalara ve akmalara karşı korumalı bir yapısı vardır. Macunun uygulanması ve temizlenmesi aşırı kolay olduğundan herkes tarafından kullanılabilir. Genel olarak yeni sistem toplayacakların en çok tercih ettiği termal macunlardan biridir. Ancak fiyatı biraz yüksektir.

  6. Cooler Master MasterGel Pro v2

  Cooler Master MasterGel Pro v2 genel olarak üst seviye termal macunlara ideal bir alternatif olarak gösterilir. Fiyatı üst seviye termal macunlar kadar yüksek değildir ama performansı en az onlar kadar iyidir. Kullanımı aşırı kolaydır ve elektriksel olarak iletken yapıda değildir.

  Kullanıma hazır hale geldiğinden fazlasıyla tercih edilir. Yeni başlayanlar için idealdir ve fiyatı çok yüksek değildir. Gram başına sunduğu fiyatla üst düzey alternatiflerin arasından sıyrılmayı başarır. Ancak ondan aşırı üst düzey bir performans beklemek doğru olmayacaktır.

  Termal macun çeşitleri arasındaki farkı bilmek ve markalardan hangisinin daha verimli olduğunu anlamak oldukça önemlidir. Bilgisayarınızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız işlemcisine bakım yapmalısınız. Bunun için düzenli olarak termal macun değiştirmeniz gerekebilir.

  Termal macun seçerken nelere dikkat edilmelidir?

  Bir bilgisayar için termal macun seçerken dikkate alınması gereken birkaç önemli faktör vardır:

  • Uyumluluk: Kullandığınız donanımla uyumlu bir termal macun seçmeniz önemlidir. Bu, macunun sahip olduğunuz işlemci tipine uygun olmasını ve diğer bileşenlere herhangi bir zarar vermemesini sağlamak anlamına gelir.
  • Termal iletkenlik: Macunun termal iletkenliği, ısıyı transfer etme kabiliyetini ifade eder. Daha yüksek termal iletkenliğe sahip bir macun, işlemcinizi soğutmada genellikle daha etkili olacaktır.
  • Uygulama kolaylığı: Bazı termal macunların uygulanması diğerlerinden daha kolaydır. Eşit şekilde yayılması kolay, kalıntı bırakmayan veya kapsamlı temizlik gerektirmeyen bir macun arayın.
  • Fiyat: Termal macun genellikle ucuzdur. Ancak yine de farklı markalar ve türler arasında önemli fiyat farklılıkları olabilir. Bir macun seçerken bütçenizi düşünün.
  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Termal Macun

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et