R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  SWOT Analizi

  SWOT Analizi (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats - Güçlü yönler, Zayıf yönler, Fırsatlar, Tehditler), bir şirketin rekabetçi konumunu değerlendirmek ve bu değerlendirmeden yola çıkarak stratejik planlamalar yapmak için kullanılır. SWOT analizinde iç ve dış faktörler dahil olmak üzere gelecekte ortaya çıkabilecek tüm potansiyel durumlar değerlendirilir.

  SWOT analizi işinizin güçlü ve zayıf yönlerini gerçekçi bir şekilde tespit edebilmenizi sağlar. Önceden tasarlanmış olan çeşitli yapılara bağlı kalmadan doğru analizi yapabilmek önemlidir. SWOT analizi bir soruna çözüm olarak için değil çözüme giden yolda bir rehber olarak görülmelidir.

  SWOT analizi nedir?

  SWOT analizi belirli bakış açılarını kullanarak işinizi bir plana oturtma tekniğidir. SWOT analizinde güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler şeklinde dört farklı yön vardır. SWOT analizi gerçekleştirerek işinizde iyileştirilebilecek alanları kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

  SWOT analizi başlangıçta basit görünebilir ama pek çok yönden farklı değerlendirmeler sunar. Markanız, pazarınız, yeni girişimleriniz ve kampanyalarınız üzerinde daha net kontroller sağlarsınız. Pratik olarak belirli stratejilerin gerekli olduğu her yerde SWOT analizi yapılabilir.

  SWOT analizi neden önemlidir?

  SWOT analizi değerlendirme araçları sunan stratejik bir planlama tekniğidir. Güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri belirlemeyi sağlar. Gerçeklere dayalı olan analizlerden ilerleyerek yeni bakış açıları ve yeni fikirler edinebilmeniz mümkündür.

  • Size çeşitli açılardan olası planlar oluşturma fırsatı tanır. Stratejik sürece önemli bir adım ekler ve harekete geçmeden önce her şeyi değerlendirme fırsatı elde edersiniz. Projeniz veya girişiminiz için bir yol haritası oluştururken hayal ettiğiniz her şey gerçeğe dönüşebilir.
  • Değişkenleri tanımlama konusunda fırsatlar elde edersiniz. Önce planlama ve gerçekleştirme aşamasına giriş yapmadan önce tüm varlıklarınızın farkında olursunuz. Böylece daha spesifik ve daha etkili bir yol haritası oluşturabilirsiniz.
  • Daha eleştirel düşünme fırsatına sahip olursunuz. Zayıf yönlerinizi ve olası tehditleri belirledikçe yol haritanızda iyileştirmeler yapabilirsiniz. Yol haritasında çeşitli iyileştirmelerin olması ise başarı şansınızın yükselmesi anlamına gelecektir.
  • Şirketiniz büyüdükçe ve değişim gösterdikçe eski SWOT analizinde yer alan ve artık gereksiz olabilecek bazı şeyleri kaldırabilirsiniz. Kaldırdığınız şeylerin yerine ise yenilerini eklemeniz gerekecektir. Bu nedenle hem ileriye hem de geriye dönük kontroller yapmalısınız.

  SWOT analizi nasıl yapılır?

  SWOT analizi hazırlamak aşırı teknik bir konu değildir. Basit bir şablon oluşturarak SWOT analizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken temeli iyi hazırlamak ve gerekli bilgileri en iyi şekilde doldurmaktır. Her şeyin işinizle alakalı olduğunu unutmamanız gerekir.

  1. Şablon oluşturun

  Öncelikle bir şablon oluşturmanız gerekir. SWOT analizinde gerekli olan verileri güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler olarak dört başlıkta ele almanız gerekir. Şablonu oluştururken bunları başlık yapmalı ve başlıkların altını aşağıdakilere dikkat ederek yapılandırmalısınız:

  • En az 4 ve en fazla 5 tane güçlü yön alanı olmalıdır.
  • En az 4 ve en fazla 5 tane zayıf yön alanı olmalıdır.
  • En az 4 ve en fazla 5 tane fırsat alanı olmalıdır.
  • En az 4 ve en fazla 5 tane tehdit alanı olmalıdır.

  SWOT analizi görselleştirmek için tablo formatında başlayabilirsiniz. En kestirme yol ise bir Excel dosyası oluşturmaktır. Dört bölümün tamamını doldurmak için daha fazla bilgiye sahip olmanız gerekeceğini unutmayın. Buraları doldurmak için adım adım ilerleyin.

  2. Hedeflerinizi belirleyin

  SWOT analizi gerçekleştirmeye başlamadan önce tam olarak neyi değerlendireceğinize karar vermelisiniz. Analiz edilecek konuyla ilgili olabildiğince spesifik olun. Bunu yapmanız SWOT analizinin kapsamı çok geniş olur ve değerlendirme yaparken gereksiz verilerle uğraşırsınız.

  Örneğin içerik yayınlamayla ilgili veriler elde etmek istiyorsanız içerik oluşturma stratejinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Yeni ürün tanıtacaksanız potansiyel durumunu değerlendirmek istersiniz. Önemli olan SWOT analizinin hedefini net bir şekilde ortaya koymaktır.

  3. Güçlü yönlerinizi saptayın

  Güçlü yönlerden kasıt şu anda yaptığınız şeylerdir. Sizin lehinize ama rakiplerinizin aleyhine olan her şeyi buraya dahil edebilirsiniz. Bunu bir içerik pazarlama kampanyası açısından ele alalım. Bu kampanya için SWOT analizi gerçekleştirmek istiyorsanız şu adımlardan geçebilirsiniz:

  • İçeriklerinizin ziyaretçiler tarafından nasıl değerlendirilmesini istersiniz?
  • İçeriğiniz aşırı popüler olmasa bile belirli bir kitle tarafından iyi karşılanıyor mu?
  • Etkili ve yönlendirici bir içerik mi sunmaya çalışıyorsunuz?
  • İçerik oluşturma ve içerik dağıtım işlevleri arasında herhangi bir bağlantı söz konusu mu?

  Bu sorulara cevap bulduktan sonra içeriğinizin mesajını ve sektörde diğerlerinden nasıl farklı olduğunu değerlendirmeniz gerekir. İçerik pazarlama stratejinizin güçlü yönlerini değerlendirirken elinize çok uzun bir liste geçebilir. Ancak bu listeden en az 4, en fazla 5 tane seçim yapın.

  4. Zayıf yönlerinizi ortaya çıkarın

  Güçlü yönlere benzer şekilde zayıf yönler belirlemeniz gerekir. Zayıf yön hedefinize ulaşmanızı engelleyen herhangi bir şeydir. Rakipleriniz size engel olabilmek için neler yapıyorlar ve başarı şansınızı azaltabilecek durumlar neler bunları düşünmelisiniz.

  • Zayıf yönleri belirlerken işinizin en az kâr elde ettiği alanı belirleyin.
  • Belirli kaynaklardan yoksunsanız veya belirli kaynaklara erişiminiz yoksa bunları saptayın.
  • Size ekstra maliyet yaratan faktörlerin neler olduğunu belirlemeye çalışın.
  • Sadece odaklandığınız alanda değil onunla bağlantılı olan alanlardaki eksiklikleri tespit edin.

  İşinizi bir tüketici gözünden incelemeye çalışın. Sunulan ürünleri satın almanıza engel olacak faktörler üzerinde durun. İşinizin üretkenliğine engel olan durumları netleştirin. Çabalarınızı raydan çıkaran her şeyi gözden geçirin. Tüm zayıf yönlerden en az 4, en fazla 5 tane seçim yapın.

  5. Fırsatlarınızı kontrol edin

  İşiniz için planladığınız stratejiniz doğrultusunda ulaşmak istediğiniz noktanın ne olduğuna karar vermelisiniz. Bu yolculukta karşınıza çıkacak her fırsat sizin için avantaj olacaktır. İleriye dönük düşünerek olası tüm fırsatların neler olduğunu tespit edebilirsiniz.

  • İçerik pazarlama çalışmalarınızı daha etkili kılmak için hangi teknolojileri kullanmalısınız?
  • İçerik pazarlaması ile hangi yeni hedef kitleye ulaşmak istiyorsunuz?
  • İşimi mevcut sektöründe nasıl daha fazla öne çıkarabilirim?
  • İçerik pazarlama çalışmalarımdan memnun olmayan müşterilerin şikayetleri nelerdir?

  Karşınıza çıkabilecek fırsatlar aslında zayıf yönlerin yansımalarıdır. Zayıf yönlerin listesini yaparken her şeyi tersten düşünerek fırsatları yakalayabilirsiniz. Sadece zayıf yönleri ortadan kaldırın ve ortaya çıkabilecek potansiyel fırsatların listesini yapın. Tüm fırsatlardan en az 4, en fazla 5 tane seçim yapın.

  6. Tehditleri belirleyin

  Tehditleri belirleme konusundaki yaklaşımınız işinizle ilgili endişelerle aynı doğrultuda ilerler. Yeteri kadar endişeye sahip olmanız durumunda zaten iyi bir tehdit listesine sahip olursunuz. Böyle bir durum söz konusu değilse farklı bir yol izleyerek tehditleri belirlemelisiniz.

  • İşinizin tüm süreçlerinde etkili olan kişileri bir araya getirin ve beyin fırtınası yapmaya çalışın.
  • Sektörünüzde yaşananların başarınızı ne derecede etkileyebileceğini düşünün.
  • Sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgili yeni bir teknolojinin ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenin.

  Tehditlerinizi yazarken mutlaka onları en önemliden en önemsize doğru sıralamaya çalışın. Böylece her biriyle yüzleşme konusunda daha az sorun yaşarsınız. Her zaman farklı koşulları göz önünde bulundurun. Tüm tehditlerden en az 4, en fazla 5 tane seçim yapın.

  SWOT analizi karşınıza çıkabilecek büyük küçük demeden tüm zorlukları ve fırsatları fark edebilmenizi sağlar. Güçlü yönlerinizi ve zayıf yönlerinizi daha yakından takip edebilme fırsatı elde edersiniz. SWOT analizi sayesinde işinize destek olabilecek tüm imkanlardan yararlanabilirsiniz.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  SWOT Analizi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et