R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Statik IP

  Statik IP, bir DHCP sunucusu tarafından ve elle yapılandırılan bir IP adresidir. Değişebilen IP adreslerini temsil eden dinamik IP yaklaşımının tam tersidir. Çünkü dinamik IP adresleri kullanıcı tarafından kolayca değiştirilebilirler. Statik IP adreslerinin ise değişmesi söz konusu değildir.

  Bilgisayarlar ve telefonlar dahil olmak üzere IP adresi kullanabilen tüm cihazlar statik IP adresine sahip olacak şekilde yapılandırılabilirler. Ancak statik IP adresleri bir ev kullanıcısı için aşırı maliyetli olabilirler. Bu sebepten ötürü ev kullanıcıları genelde dinamik IP adresleri kullanırlar.

  Statik IP ne anlama gelir?

  Statik IP adresi, bir internet servis sağlayıcısı tarafından bir bilgisayara (cihaza) atanmış kalıcı bir IP adresidir. Statik IP adresi, sabit IP adresi ve özel IP adresi isimleriyle adlandırılabilirler. Teknik olarak dinamik IP adresinin tam tersini temsil eder.

  Statik IP adresine sahip olan bilgisayar internete bağlandığı esnasında sürekli aynı IP adresini kullanır. Bağlantı sıfırlansa bile bilgisayar tekrar aynı IP adresini alır. Böylece sunulan hizmette kesinti yaşanmaz. Oyunlar, internet siteleri ve VoIP hizmetleri genelde statik IP kullanırlar.

  Statik IP kullanmanın bir diğer avantajı hız ve kararlılıktır. Buna rağmen statik IP hep sabit olduğundan sistemler veri madenciliği ve çeşitli güvenlik riskleri karşısında yeterince güvenli kabul edilmez. Bu tür sistemlerin güvenliğini sağlamak için ek önlemlerin alınması gerekir.

  Statik IP neden kullanılır?

  İnternet servis sağlayıcıları bir dizi farklı IP adresinin atamasını gerçekleştirirler. Bununla birlikte internet servis sağlayıcıları, DHCP sunucularını kullanarak her adresi ağa bağlı bilgisayarlarla ilişkili hale getirirler. Statik IP adreslerinin yapılandırılması bu şekilde yapılır.

  İnternetin ilk dönemlerinde sınırsız IP adresi diye bir gereksinim söz konusu değildir. 32-bit adresleme yöntemi (IPv4), 4.2 milyar benzersiz IP adresi oluşturulmasına izin verirdi. Bu nedenle internet servis sağlayıcıları statik IP yönetimini çok daha sıkı bir şekilde ele almayı tercih etmiştir.

  Statik IP adresleri bir internet sitesini barındırmak veya oyun sunucusu oluşturmak için yararlıdırlar. Dinamik IP adresleri söz konusu olduğunda adres her seferinde değişeceğinden ağdaki cihazların eşleştirilmesi doğru bir şekilde yapılamaz. Bu durumda hizmet sunumunda aksamalar yaşanır.

  Statik IP sayesinde müşterilerin sizi DNS aracılığıyla bulabilmesi daha kolay hale gelir. Statik bir IP aynı zamanda bir sanal özel ağ (VPN) kullanımını kolaylaştırır. Video ve ses iletişimi söz konusu olduğunda veya online oyunlar için yapılandırmalarda statik IP kullanımı önemlidir.

  Statik IP ile dinamik IP arasındaki fark nedir?

  IP adresinizin haberiniz olmadan değiştiğini fark ederseniz statik IP ile dinamik IP arasındaki farka denk gelmişsiniz demektir. Bir internet servis sağlayıcısı size statik IP veya dinamik IP sunar. İkisinden aynı anda yararlanabilme şansınız yoktur.

  Dinamik sürekli değişen anlamına gelir. Bu nedenle dinamik IP adresleri değişebilirler veya değiştirilebilirler. Statik ise aynı kalmak demektir. Statik IP adresleri değiştirilemezler. Teknik açıdan iki farklı IP türü arasındaki en önemli fark budur.

  Statik IP adresleri kullanılarak kapalı kalma süresi (hizmet dışı kalma süresi) olabildiğince azaltılır. Bir site dinamik IP adresleri alacak şekilde yapılandırılmış olsa ve yeni bir IP adresi alması gerekse onunla bağlantılı olan kullanıcıların bağlantısının koparılması gerekir.

  Statik IP adresleri bu tür aksaklıkları ortadan kaldırır. Oyunlarda, dosya paylaşım sitelerinde veya video akış sitelerinde statik IP kullanılmasının temel sebebi bu şekilde açıklanabilir. IP sürekli değişmediğinden kullanıcı bağlantı için beklemek zorunda kalmaz.

  Statik IP kullanmanın avantajları nelerdir?

  Statik IP adresinin neden kullanıldığını öğrendiyseniz aslında avantajlarının neler olacağını kolayca fark edebilirsiniz. Statik IP adresleri bağlantı sürekliliği sağlamak için oldukça önemlidirler. Bununla birlikte statik IP adresi kullanılarak ulaşılmak istenen pek çok farklı ek avantaj vardır.

  • DNS desteği: DNS sunucularının oluşturulması ve kurulumu açısından statik IP adresleri oldukça kullanışlıdırlar. DNS sunucularının pratik bir şekilde yönetilmesi için gereklidir.
  • Sunucu desteği: Web sunucusu, e-posta sunucusu veya buna benzer sunucularda statik IP adresi kullanılır. Böylece müşterilerin sunucudaki varlıklara ulaşabilmesi kolaylaştırılır.
  • Coğrafi hizmet desteği: Statik IP adresleri sayesinde IP adresleri ile fiziksel konum bağlantısı daha kolay bir şekilde oluşturulur. Bir bölgeye ait veriler hedeflendiğinde kullanışlıdır.

  Statik IP kullanmanın dezavantajları nelerdir?

  Statik IP adreslerinin en büyük dezavantajı, kullanılacak cihazların elle yapılandırılmasının şart olmasıdır. Cihazı ilgili IP adresi ile kurmak ve router sayesinde bu adresle iletişim kuracak şekilde yapılandırma yapmak gerekir. Bunlar olmadığında sorun yaşaması olasıdır.

  Statik IP adreslerinin dinamik IP adreslerine göre çok daha fazla güvenlik problemleri vardır. Adres hiç değişmediği için bilgisayar korsanları ağdaki açığı bulabilmek için oldukça fazla zamana sahip olurlar. Bu gibi durumlara engel olabilmek için güvenlik kontrollerini sıklaştırmak gerekir.

  İnternet servis sağlayıcıları statik IP adresleri ataması gerçekleştirmek için ekstra ücret talep ederler. Belirli bağlantı paketlerinde statik IP kullanma seçeneği sunulabilir. Bu paketler genellikle şirketlere özgüdürler ve son kullanıcı (ev kullanıcıları) için ideal değildirler.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Statik IP

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et