R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  SAR (Specific Absorption Rate)

  SAR, specific absorption rate (özgül emilim oranı) anlamına gelir. Radyo dalgalarına maruz kalan insan vücudunun radyasyonu emme oranını ölçer. Telefonlar modele ve tercih edilen operatöre bağlı olarak minimum 450 MHz frekansa sahip radyo dalgaları kullanırlar.

  Cep telefonlarının kullandığı radyo dalgaları her yöne yayılabilirler. Bu radyo dalgalarının çevredeki yüzeyler tarafından emilebilmesi ve yansıtılabilmesi mümkündür. Telefonla konuştuğumuz sırada yayılan radyasyonun bir kısmı vücudumuz tarafından emilir.

  SAR değeri ne anlama gelir?

  SAR, özgül emilim oranı anlamına gelir ve en kötü koşullar dahilinde insan vücudu tarafından ne kadar radyasyon emildiğini ölçer. Teknik olarak SAR, radyo frekansı enerjisinin vücudumuz tarafından bir cihazdan (cep telefonu gibi) emilen hızının ölçüsüdür.

  SAR değeri dünya genelinde pek çok ülkede en ince ayrıntısına kadar takip edilir. Gelişmiş ülkelerde cihazların SAR değerleri sıkı bir biçimde takip edilir ve gerektiğinde karşılaştırmaları raporlar yayınlanarak insanların bu konuda bilgilendirilmesi sağlanır.

  SAR değeri nasıl hesaplanır?

  Genel olarak bir cihaz SAR testine gönderildiği zaman temsili bir figür kullanılır. SAR testinin temel amacı en kötü koşullarda (senaryoda) telefondan gelen en yüksek radyasyon seviyesini belirlemektir. Robotik düzenlemeler yoluyla vücut ile telefon arasında ölçüm yapılır.

  Yapılan testler sonucunda elde edilen en büyük değer, cep telefonunun SAR değerini tanımlar. SAR değeri pek çok ülkede farklı denetimlerden geçer. Amerika Birleşik Devletleri telefonların SAR değerlerinin 1,6 W/kg altında olmasını ister. Avrupa'da ise bu değer 2 W/kg şeklindedir.

  Ayrıca SAR değeri ölçümünde Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa arasında farklılıklar söz konusudur. Amerika Birleşik Devletleri testlerde 1 gram doku kütlesini içeren hacim üzerinden hesaplama yaparken, Avrupa 10 gram doku kitlesi içeren hacim üzerinden hesaplama yapar.

  SAR değeri konusunda nelere dikkat edilmeli?

  SAR değer ölçümünün en kötü senaryolar dahilinde yapıldığı unutulmamalıdır. Telefonun kutusunda yazılan SAR değeri o cihazla ilişkili olan en yüksek değerdir. Bu değeri standart değer olarak kabul etmek doğru bir yaklaşım değildir.

  SAR değeri maksimum radyasyonla ölçülür. Alınan uygun onay belgeleri, telefonun yönergeler kapsamında maksimum değeri asla aşmayacağını ifade eder. Bu değerin, tüketicilerin günlük yaşamlarında karşılaşmaları olası radyasyona maruz kalma miktarıyla bir alakası yoktur.

  Telefonlardan gelen radyasyon sinyal gücünün zayıf olduğu yerlerde artış gösterir. Düşük sinyal gücü söz konusu olduğu alanlarda düşük SAR değerine sahip bir telefon kullanmak herhangi bir etki ortaya koymaz. Daha iyi sinyal kapasitesine sahip olan telefon daha verimli çalışabilir.

  En çok satılan telefonların SAR değerleri nelerdir?

  Telefon almadan önce SAR değerine göre hareket etmek çok önemli bir kriter olarak görülmez. Buna rağmen kullandığınız telefonun SAR değerini merak ediyor olabilirsiniz. Şu anda (bu yazının yazıldığı tarihte) oldukça popüler olan bazı telefonların SAR değerlerini inceleyebilirsiniz.

  • SAR 0,99 W/kg / SAR 0,98 W/kg - Apple iPhone 13
  • SAR 0,24 W/kg / SAR 1,45 W/kg - Samsung Galaxy S20 FE
  • SAR 0,95 W/kg / SAR 0,99 W/kg - Apple iPhone 11
  • SAR 0,60 W/kg / SAR 0,90 W/kg - Xiaomi Redmi Note 10S
  • SAR 0,99 W/kg / SAR 0,98 W/kg - Apple iPhone 13 Pro
  • SAR 0,79 W/kg / SAR 1,40 W/kg - Samsung Galaxy M52 5G
  • SAR 0,99 W/kg / SAR 0,99 W/kg - Apple iPhone 12
  • SAR 0,35 W/kg / SAR 0,84 W/kg - Samsung Gaalxy A52
  • SAR 0,99 W/kg / SAR 0,99 W/kg - Apple iPhone 12 Mini
  • SAR 0,34 W/kg / SAR 1,47 W/kg - Samsung Galaxy Note 20 Ultra

  SAR değerlerini incelerken iki farklı değer görebilirsiniz. İlk değer kafa için, ikinci değer ise vücut içindir. Önceden değerler tek bir bölge için ölçülürken artık yeni standartlar gereği iki bölge için ölçülürler. Bu değerlerin maksimum değerleri yansıttığını unutmamanız gerekir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  SAR (Specific Absorption Rate)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et