R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Şafak Pekdemir

  Şafak Pekdemir, oyunculuk kariyerine 2009 yılındaki Tersine Dünya isimli tiyatro oyunuyla başladı. Daha sonra 2010 yılında Türk Malı isimli dizide rol alarak ilk dizi oyunculuğunu gerçekleştirdi. Ardından çeşitli dizi ve filmlerde oynamaya başlayarak adından söz ettirdi.

  Şafak Pekdemir'in tanınmasını sağlayan en önemli rol Leyla ile Mecnun dizindeki Nisan karakteriydi. Daha sonra İncir Reçeli 2 isimli filmde başrol oldu. Ardından ise Yasak Elma dizinde Zehra Argun karakterini canlandırarak kariyerinin en önemli ikinci dönemini başlattı.

  Şafak Pekdemir kimdir?

  Şafak Pekdemir, 1988 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Lisans eğitimini Güzel Sanatlar ve Oyunculuk üzerine Beykent Üniversitesi'nde gerçekleştirdi. 2009 yılında Tersine Dünya, 2010 yılında ise Savaş ve Barış isimli tiyatro oyunlarıyla oyunculuk kariyerine başladı.

  Şafak Pekdemir yapımcılığını Ali Gündoğdu ile Mehmet Yiğit Alp'in üstlendiği 2010 yapımı Türk Malı dizisinde oynadı. Pekdemir dizide baş karakterlerden Erman Kuzu'nun iş arkadaşı son derece güzel olan ama erkeksi davranışlarıyla dikkat çeken Zehre karakterini canlandırdı.

  2011 yılında ise sadece 6 bölüm yayınlanan Şüphe isimli dizide Aslı Demircan karakterine hayat verdi. Şafak Pekdemir'in dikkat çekmesini sağlayan en önemli rollerinden birisi dönemin en popüler dizilerinden biri olan Leyla ile Mecnun'daki Nisan rolüydü.

  Leyla ile Mecnun ve sonrası

  Leyla ile Mecnun'da Nisan rolü başlangıçta seyirciye hoş gelen bir yapıdaydı. Aslında bir hırsız ve dolandırıcıydı. Dizinin en önemli karakterlerinden Yavuz ile ortaklık kurdu. En dramatik ve en akılda kalıcı sahnesi ise dizinin 3. sezonuna ait son bölüm oldu ve 103. bölümle diziden ayrıldı.

  Yaklaşık 2 yıl boyunca herhangi bir yapımda rol almayan Şafak Pekdemir, başrollerini Halil Sezai ile paylaştığı İncir Reçeli 2 isimli filmle adından tekrar söz ettirdi. Güzel oyuncu aslında dövmeci olan ve barda ek iş yapan Gizem isimli karakteri canlandırdı.

  2015 yılında bir aşk dizisi olan Asla Vazgeçmem isimli dizide İclal Demir Kozan karakterine hayat verdi. 59 bölüm süren dizi 6 Ekim 2016 tarihinde sona erdi. Deneyimli oyuncu daha sonra yapımcılığını Cem Yılmaz'ın yaptığı Deli Aşk isimli filmde Zeynep karakterini canlandırdı.

  Yasak Elma dönemi ve sonrası

  Şafak Pekdemir, Leyla ile Mecnun dizisi ve İncir Reçeli 2 filmi ile adından söz ettiren biri olsa bile kariyerindeki en önemli rollerinden birisi Yasak Elma dizisinde oldu. Güzel oyuncu, yapımcılığını Fatih Aksoy'un üstlendiği dram ve komedi tarzındaki dizide Zehra Argun karakterini oynadı.

  Şafak Pekdemir senaryo gereği 110. bölümün sonunda diziden ayrıldı. 2018 yılında aşk konulu Deniz ve Güneş isimli filmde Burak Serdar Şanal işe başrolleri paylaştı. Ardından ise kısa süre yayında kalan Yalancılar ve Mumları isimli dizide Meliha Çelebi rolünü üstlendi.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Şafak Pekdemir
  Şafak Pekdemir Fotoğraf Şafak Pekdemir Fotoğraf
  Doğum Tarihi

  19 Haziran 1988

  Doğum Yeri

  İstanbul, Türkiye

  Eğitim

  Beykent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi

  Meslek

  Oyuncu

  Boy

  173 cm

  Eşi

  Burak Mengü

  Etkin Yıllar

  2010 - günümüz

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et