R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Reddit

  Reddit, kullanıcıların başkalarının görmesi için bağlantıları veya metin gönderilerini paylaşabileceği bir sosyal medya ağıdır. Bu gönderiler, resimlerden videolara, haberlerden viral tartışma konularına kadar uzanır. Yüz milyonlarca kullanıcısı olan Reddit, dünya çapında en popüler web sitelerden biridir.

  Reddit’i kim kurdu?

  Steve Huffman ve Alexis Ohanian, Reddit'i 2005'te başlattı ve Condé Nast Publications siteyi Ekim 2006'da satın aldı. Reddit, 2011'de Condé Nast'tan ayrıldı ve Advance Publications tarafından işletilmekte. 

  8 Temmuz 2012 tarihli bir NYMag.com makalesi, her ay 35 milyon yeni kullanıcının Reddit'e kayıt olduğunu ortaya koymuştur.

  Subreddit (Alt Dizin) nedir?

  Sosyal medya platformualt dizinler veya subreddit olarak bilinen yüzlerce alt topluluktan oluşur. Her alt dizinin teknoloji, politika ve müzik gibi belirli bir konusu vardır. Reddit'in ana sayfası her bir varsayılan alt dizindeki en popüler gönderilerden oluşur. Varsayılan liste önceden belirlenir ve "resimler", "komik", "videolar", "haberler" ve "oyun" gibi alt dizinleri içerir.

  Redditors olarak da bilinen Reddit site üyeleri, diğer üyeler tarafından oylanabilen içerik paylaşır. Paylaşılan içerik; olumlu ve olumsuz oylar aracılığıyla oylanır ve amaç, daha fazla olumlu oy alarak ana sayfada görünmektir. 

  Bir gönderi ne kadar fazla oy alırsa, o kadar popüler olur ve ilgili alt dizininde veya ön sayfasında o kadar üstte görünebilir. Adres çubuğu aracılığıyla bir alt dizine erişmek için "reddit.com/r/subreddit’in adı" yazılması yeterlidir.

  Reddit nasıl kullanılır?

  Reddit’in açılış sayfasında kullanıcılar, sonsuz bir liste görür: Metin, bağlantı gönderileri, resimler, videolar ve GIF dahil olmak üzere yaklaşık 50 konunun ön popüler içerikleri bu sayfada gösterilir. 

  Bir hesap oluşturduktan sonra, kullanıcılar otomatik olarak varsayılan alt dizinler listesine "abone olma hakkı kazanır". Ancak kullanıcılar görüntülemek istemedikleri varsayılan alt dizinlerden herhangi birinin aboneliğini iptal edebilir ve ilgilerini çeken kişiselleştirilmiş bir ana sayfa içeriği almak için daha fazla alt dizine abone olabilir.

  Kullanıcılar ayrıca, bir hesap oluşturduktan sonra gönderilere yorum yapabilir. Yorum yapmak Reddit'in temel özelliklerinden biridir ve özel mesajlaşmanın yanı sıra, kullanıcıların birbirleriyle etkileşim kurmasının birincil yoludur. Gönderiler gibi yorumlar, kullanıcılar tarafından oylanabilir ve daha sonra buna göre sıralanır. En çok oy alan yorum, yorum bölümünün en üstünde yer alır ve en üstteki yorum olarak anılır.

  Reddit paralı mı?

  Reddit üye kaydı ücretsizdir ve web sitesinin temel özelliklerini kullanmak için üyelik açmak gerekir.

  Aylık ücret veya yıllık abonelik için Reddit Gold'a yükseltebilir. Bu hizmet, ödeme yapmayan kullanıcılar için mevcut olmayan bir dizi genişletilmiş özellik sağlar. Reddit Gold'un özellikleri arasında yalnızca üyelere açık topluluklara erişim ve kenar çubuğu reklamlarını kapatma özelliği bulunur.

  Reddit’te kullanılan popüler kısaltmalar

  Birçok kısaltma Reddit'e özgüdür. Genellikle gönderi başlıklarında, alt dizin kurallarında ve yorumlarda bulunurlar. Aşağıda, sitede en sık kullanılan kısaltmalardan bazılarının bir listesi yer alıyor:

  • ELI5: 5 yaşındaymışım gibi açıkla. Kullanıcılar, bir sorunun cevabını soran beş yaşındaki bir çocukmuş gibi açıklanmasını istediğini belirterek bu terimi tercih eder. Popüler bilim veya viral olan konularda sık sık bu ifade görülebilir.
  • TLDR veya TL;DR: Özet geç. Bazı uzun gönderilerde veya yorumlarda, diğer kullanıcılar tüm gönderiyi okumak için zaman ayırmak istemiyorsa, yazdıklarını özetlemek amacıyla metin sonuna "TLDR" koyulabilir.
  • NSFW: Bakarken dikkat et. Reddit kullanıcıları müstehcen içeriğe sahip bir gönderi veya yorum paylaştığında, diğer kullanıcıların içeriği, müstehcenliğin uygun olmayacağı herhangi bir yerde görmemeleri gerektiğini bildirmek için bu kısaltmayı tercih eder.
  • TIL: Bugün öğrendim. Aslında "TIL gönderileri " şeklinde kullanılan bu terim, kullanıcılar tarafından öğrenilen yeni bir şeyi paylaşmak için kullanılır.
  • OP: Orijinal içerik. İlk gönderiyi oluşturan kullanıcıya atıfta bulunan bir terimdir.
  • AMA: Bana istediğinizi sorun. Soru-Cevap alt dizisinin başka bir adıdır. ABD Başkanı Barack Obama, 29 Ağustos 2012'de AMA soru-cevap oturumuna katılarak manşetlere çıktı. Çünkü bunu yapan ilk siyasetçiydi.

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Reddit
  Reddit Logo Reddit Logo
  Slogan

  Dive into anything

  Ticari

  Evet

  Site türü

  Haber sitesi

  Kayıt

  Opsiyonel (gönderide bulunmak, yorum yapmak ve oy kullanmak için zorunlu)

  Kullanılabilir dil(ler)

  Çok dilli, ağırlıklı olarak İngilizce

  Sahip

  Advance Publications

  Oluşturan

  Steve Huffman, Alexis Ohanian

  Başlama tarihi

  23 Haziran 2005

  Gelir

  110 milyon $

  Geçerli durum

  Aktif

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et