R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Reboot

  Reboot, bilgisayar veya telefonda bir sistemin yeniden başlatılması anlamına gelir. Çalışır durumdaki cihazın belirli ayarlar yapılarak yeniden kapanıp açılması durumuna verilen isimdir. Cihazların çeşitli problemlerinden dolayı reboot işlemine ihtiyaç duyulur. Bu noktada reboot nasıl yapılır ve ne sıklıkla yapılır bunu bilmek önemlidir. 

  Reboot işlemi, sürekli yapılan bir işlem değildir. Bundan dolayı bu işlemi sürekli yapmak hesaplara zarar verebilir. Cihazların da bundan zarar görmesi bu işlemin sık yapılması ile mümkündür. 

  Telefon ve bilgisayar gibi cihazlar içerisinde çok fazla teknik aksam bulunan cihazlardır. Bundan dolayı manuel yapılan reboot, çeşitli sorunlara yol açar. Bu noktada bu işlemi başlatmadan önce ciddi bir araştırma yapmak gereklidir.

  Bilgisayarda reboot ne işe yarar?

  Reboot, elektronik cihazlarda sıklıkla karşımıza çıkan bir terimdir. Bilgisayar kullananların sıklıkla sorduğu sorular içerisinde reboot işleminin ne işe yaradığı gelir. Reboot, tablet ve bilgisayar gibi teknik cihazların yeniden başlatılması demektir. Bu yeniden başlatma ihtiyacının altında pek çok şey yayar. Bilgisayarlar belli bir süre sonra eski çalışma veriminden düşer. Bu da yavaş ve beklenenlerden az verimle çalışmasına neden olur. Bilgisayarın yeniden başlatılması gerekir. 

  Bunun yanında sistemde kasılmalar ve donma gibi problemler ortaya çıkar. Böyle durumlarda da bilgisayar yeniden başlatma gerektirir. Yeniden başlatma işlemi bilgisayarlar arasında farklılık gösterir. Örneğin, masaüstü bilgisayarlarda kasada Power tuşunun yanında yer alan Reset düğmesi vardır. Bu düğmeye basarak masaüstü bilgisayarı yeniden başlatmak mümkündür. Dizüstü bilgisayarlarda ise belirli bir Yeniden Başlat tuşu vardır. Ayrıca bilgisayar açma tuşuna uzun bir şekilde basılırsa bilgisayar yeniden başlar. Bu metot cihazdan cihaza farklılık gösterir.

  Telefonda reboot ne anlama gelir?

  Telefonlar bazı zamanlarda beklediğinizden daha yavaş çalışarak yeniden başlatma ihtiyacı hissettirir. Telefonda reboot da telefonun yeniden başlatılması demektir. Telefonlar artık eskisi kadar yüksek verimle çalışmıyorsa çözüm gereklidir. Bu noktada reboot denilen yeniden başlatma işlemi yapılır. 

  Reboot işlemi yapılırken günümüzde teknolojik araçların yoğun çalışmadan dolayı buna ihtiyacı duyulur. Mevcut elektronik cihazlar yeniden başlatılarak hızlandırılır. Her cihaz farklı bir arayüze sahiptir. Bundan dolayı da telefon ve bilgisayarlar gibi cihazlarda yeniden başlatma kurtarıcıdır.

  Reboot türleri nelerdir?

  Reboot, yeniden başlatma anlamına gelir ve iki farklı türü vardır. Karşılaşılan duruma göre iki seçenekten biri tercih edilerek cihazlar yeniden başlatılır. Reboot türleri şu şekildedir:

  Reboot Türleri

  Soft (Warm) Reboot
  • Her türlü aygıt için uygundur.
  • Uygulamalar kapatıldıktan sonra herhangi bir donanımsal zorlama olmadan bilgisayar yeniden başlatılır.
  • Cihaz tamamen kilitlendiyse bu yöntem kullanılamaz.
  Hard (Cold) Reboot
  • Fiziken tek tuşla yapılır.
  • Cihaz tamamen kilitlendiyse kullanılmalıdır.
  • Sık tekrarlanması cihaza zarar verir.
  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Reboot

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et