R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Q Klavye

  Q klavye, yani QWERTY klavye, dünya üzerinde en çok tercih edilen klavye çeşididir. Özellikle yaygın olarak İngilizce konuşulan yerlerde tercih edilen bir klavye türüdür. Q klavye, İngilizce kelimelerin içerisinde en çok kullanılanların harf yerleşimi baz alınarak tasarlanmamıştır. Ortaya çıkış hikayesi, biraz farklıdır. Bilgisayar ve daktilo klavyesi olarak kullanılmaktadır. Yaygın olarak İngilizce konuşulan pek çok yerde Q klavye kullanımı standart klavye olarak tercih edilmektedir.

  Dünya üzerinde hemen herkesin kullandığı Q klavye, daha hızlı yazmak adına tasarlanmıştır. Harf sıralamasında ilk harf Q olduğu için Q ya da QWERTY klavye ismini almıştır. Bundan dolayı da adı, üzerindeki harflerin diziliminden gelmektedir.

  Q klavye ne demektir?

  Q klavye, bilgisayar ve daktilo gibi klavyeler içerisinde ilk harfi Q ile başlayan klavye çeşididir. Dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan bir klavyedir. Bundan dolayı da parmakların rahat bir şekilde ulaşabileceği formda hazırlanmıştır. Kolay bir kullanım sağlayan Q klavye patenti alınırken, daha pratik bir şekilde yazma konusu hedeflenmiştir.

  Bilgisayar donanımlarının önemli parçalarından biri olan klavyeler aynı zamanda tek başına da daktilolarda kullanılmaktadır. Q klavyede harfler yerleştirilirken en uzak yerlere en sık kullanılan harfler konulmuştur. Bu da yazanların hızını ayarlarken yan yana sıkışık harfler ile yazma sorununu ortadan kaldırmıştır. Bu bakımdan yazıların çok daha seri bir şekilde çıkarılması için Q klavye dünya genelinde de kullanılmaktadır.

  Q klavye ile F klavye farkı nedir?

  Q klavye, tasarlanırken F klavyelere oranla daha farklı tasarımlarda üretilmiştir. Q klavye ile F klavyenin farkları sıralanırsa şu şekilde bir sonuca varmak mümkündür:

  • Q klavye, yazanların daha yavaş yazmasına odaklanarak üretilmiştir. 
  • Q klavyede kelime yazımından sık kullanılan harflerin yan yana değildir.
  • Q klavyeler Q harfiyle, F klavyeler ise F harfiyle başlar ve tuşların dizilimi farklıdır.
  • Q klavye kullanımı, F klavyeye göre daha yaygındır.
  • F klavye, 10 parmak yazmak için daha uygundur.

  Q klavye nasıl kullanılır?

  Q klavye, daktilodan sonra bilgisayarda da yaygınlaşınca pratik bir şekilde yazmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak amacıyla kullanılır. 10 parmak yazmak için kolaylaştırıcı bir işlevi vardır. 

  Yazı işleri ile ilgilenenlerin işlerini zorlaştırmamak adına harflerin farklı tuşlarda yer alması mantığı ile tasarlanmıştır. Bu klavye F klavyeye göre kullanımı daha zor bir klavye olsa da dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

  Q Klavye Özellikleri Nelerdir?

  Q klavye, herhangi bir dile bağlı olarak tasarlanmamıştır. Ancak dünya genelinde Q klavye ile İngilizce konuşulan pek çok ülkede yaygın olan kullanılan bir klavye çeşidi olarak karşılaşılmaktadır. 

  Cristopher Lahtam Sholes tarafından icat edilmiştir. 1874 yılında Q klavyenin patentini de aynı isim almıştır. Günümüzde de yaygın bir şekilde hemen pek çok dünya ülkesinde kullanılmaktadır. Türkiye'de F klavye, devlet daireleri ve çeşitli kamu kurumları dışında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Q Klavye

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et