R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Pop-Up

  Pop-up, web sitesinde gezinirken karşınıza çıkabilecek açılır pencere anlamına gelir.  Pazarlamacılar pop-up çözümlerini genelde reklam yapmak ve potansiyel müşterileri satın almaya ikna etmek için kullanırlar. Pop-up doğru kullanılmadığında rahatsız edici olarak nitelendirilir.

  Pop-up kullanımı her zaman tartışmaya açık bir durum olmuştur. Sitenizi ziyaret eden kişiye hiç beklemediği bir anda açılır pencere sunduğunuzda kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkilersiniz. Bazı durumlarda kullanıcıya yardım edebildiğinden önemli bir bileşen görevi görebilir.

  Pop-up nedir?

  Pop-up terimi açılan bir pencereyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Başlangıçta tam olarak amacına hizmet etse bile zaman içerisinde reklam çalışmalarının merkezi haline geldiğinde pek sevilmemeye başladı ve istenmeyen yöntem haline geldi.

  Pop-up reklam amacıyla kullanıldığından belirli şirketler pop-up reklam adında bir ürün oluştururlar. Genelde bu tür bir reklamın işleyebilmesi için JavaScript kullanılması gerekir. Pek çok reklam şirketi pop-up konusunda aşırıya kaçtığından kullanıcılar bunları engellemek için çaba gösterirler.

  Pop-up kullanımı neden önemlidir?

  Pop-up kullandığınız zaman sitenize gelen trafiği pazarlama fırsatına dönüştürme şansınız vardır. Açılır pencerenin birçok farklı kullanım yönü vardır. Bu kullanım yönlerinin hangisini tercih edecek olursanız olun genelde üç farklı amaca hizmet etmelerini sağlamak istersiniz:

  • E-posta abonesi toplamak: Sitenize çok sayıda ziyaretçi geliyorsa onları markanızla etkileşime geçirmek istiyor olabilirsiniz. Kullanıcıların bilgilerini girerek e-posta abonesi olmasını sağlamak istiyorsanız pop-up fazlasıyla kullanışlı olabilecektir.
  • Belirli bir içeriği tanıtmak: Potansiyel müşteriler oluşturmak yerine belirli içeriklere dikkat çekmek için pop-up kullanabilirsiniz. Yeni hazırlamış olduğunuz geniş kapsamlı bir rehberi, bir e-kitabı veya daha farklı bir içeriği öne çıkarabilirsiniz.
  • Hemen çıkma oranını azaltmak: Hemen çıkma oranı bir ziyaretçinin sitenizden ne kadar hızlı bir şekilde ayrıldığını gösterir. Ziyaretçileri sitedeki farklı sayfalara yönlendirebilmek için pop-up kullanabilir ve sitede daha fazla vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

  Doğru pop-up kullanımı nasıl olmalıdır?

  Pop-up kullanımı konusunda dikkatli olmanız gerekir. Kullanıcıları sürekli açılır pencerelerle rahatsız ederseniz sitenize girmek istemeyebilirler. Bu sebeple her zaman doğru işlevler için doğru noktada pop-up kullanmaya çalışmalı ve pencerenin ortaya çıkma süresinde düzenleme yapmalısınız.

  • Gerekliyse kullanın: Pop-up gerekli değilse onu kullanmaya çalışmayın. İşe yarasa bile aşırıya kaçmamak önemlidir. Sadece belirli bir amacı hedef almalısınız. Ziyaretçiler içeriklerinizi okurken yarıda kesiyorlarsa tam çıkacakları sırada onlara bir pop-up gösterebilirsiniz.
  • Kullanıcıyı rahatsız etmeyin: Kullanıcı deneyimi bir sitenin başarılı olmasının en önemli yönlerinden biridir. Kullanıcı deneyimine zarar vermeden pop-up kullanmak mümkündür. Ziyaretçi içeriği tamamen okusa bile pop-up ile onlardan ek bir ricada bulunabilirsiniz.
  • Görselliğe dikkat edin: Pop-up görsel olarak rahatsız edici olmamalıdır. Biraz daha hafif tonlar kullanmalı ve sitenizin stilini yansıtmalısınız. Sitenizde yer alan link rengi ne ise açılır pencerede yer alan link rengi o olmalıdır. Tasarımda site ile bütünleşik bir yapı kurmaya çalışmalısınız.
  • Mobil cihazları ihmal etmeyin: Mobil trafikten fayda sağlamak istiyorsanız mobil ile uyumlu açılır pencereler kullanmanız gerekir. Sitenizin sadece masaüstü sürümüne özgü pop-up kullanmamalı ve mobil için ihtiyaç duyulan optimizasyonu gerçekleştirmelisiniz.

  Pop-up kullanımı konusunda tek bir kalıba sığan bir strateji söz konusu değildir. Her şeyi test etmeli ve doğru yaklaşımı bulmaya çalışmalısınız. Önemli olan kullanıcıları rahatsız etmeden onlardan bir talepte bulunmaktır. Pop-up stratejinizin işe yaramasını istiyorsanız başka şansınız yoktur.

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Pop-Up

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et