R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Pause Break

  "Pause/Break" tuşu, bir bilgisayarda kullanılan bir fonksiyon tuşudur. Genellikle, bu tuş bir bilgisayar programının çalışmasını geçici olarak durdurur ve kullanıcıya ekranın görüntüsünü veya programın durumunu inceleme fırsatı verir. Bu tuş, özellikle uzun süren bir işlem veya bir dosyanın yüklenmesi sırasında, programın durumunu kontrol etmek için kullanılabilir.

  Ayrıca, "Pause/Break" tuşu, bir konsol programının çalışmasını durdurmak ve konsol penceresinde yapılan değişiklikleri kaydetmek için de kullanılabilir. Bu tuş, Windows ve MacOS gibi birçok işletim sisteminde kullanılabilir.

  Pause Break ne işe yarar?

  Pause Break tuşu ile bilgisayardaki işlemleri geçici olarak duraklatmak mümkündür. Genellikle görevi, ESC ile karıştırılır. Ancak ESC tuşu, program ya da oyundan tamamen çıkılmasını sağlarken Pause Break tuşunda duraklatma sağlanır. Ayrıca, bilgisayarı başlatırken ortaya çıkan BIOS ekranını duraklatmak için de kullanılabilir.

  Pause Break nerede bulunur?

  Klavyede sabit bir yeri yoktur. Genellikle ok tuşlarının üzerinde bulunan kontrol tuşları arasında yer alır. Ancak tuşun işlevini kaybetmesiyle birlikte yeni nesil klavyelerin bir kısmında ayrı olarak kullanılmamaya başlanmıştır. Delete tuşu ile birlikte de kullanılabilir. Tuşun çalışması için ‘Del’ ve ‘FN’ tuşlarına aynı anda basmak gereklidir. MAC bilgisayarların klavyelerinde ise Pause Break tuşuna yer verilmemiştir.

  Pause Break tuşu nasıl kullanılır?

  Tuşun klasik kullanımında oyun ya da program açıkken Pause Break tuşuna basmak, duraklatmak için yeterlidir. Ancak yeni nesil program ve oyunlarda yanlışlıkla bu tuşa basılmasının önüne geçmek için kombine kullanımlara yer verilmiştir. 

  Bilgisayarda gerçekleştirilen işleme göre değişmekle birlikte ‘Shift’, ‘CTRL’ ya da ‘Windows’ tuşu ile birlikte kullanılması gerekebilir. Duraklatma işlevinden çıkış yapmak için ‘Enter’ tuşuna basmak yeterli olacaktır.

  Pause Break Türkçe anlamı

  Pause Break, Türkçeye birebir çevrilebilen bir kelime değildir. Ancak molayı duraklatmak anlamına gelebilir. Okunuşu ise Amerikan İngilizcesinde ‘paaz brayk’ şeklindedir. İngiliz İngilizcesinde ise a harfinin vurgusu yumuşatılır ve ‘pawz brayk’ olarak okunabilir.

  Pause break tuşu ne anlama gelir?

  Pause break tuşu, bazı bilgisayar klavyelerinde bulunan bir tuştur. Bu tuş, belirli programların veya işlemlerin çalışmasını durdurmak için kullanılır. Bazı durumlarda, bir programın çalışmasını durdurmak veya bir işlemi sonlandırmak için kullanılabilir. Ayrıca, bu tuş, bilgisayar kullanıcılarının belirli işlemleri kontrol etmek veya yönetmek için de kullanılabilir.

  Pause Break tuşu yok

  Yeni nesil klavyelerde Pause Break tuşunun kullanımı azaltmıştır. Pek çok klavyede yer almaz. Ancak bunun yerine farklı kullanım kombinasyonları kullanılmıştır.

  Klavyeye göre değişik kombinasyonlar olabilir. Genellikle ‘FN +B’ ya da ‘FN +CTRL+B’ tuşlarına aynı anda basarak Pause Break tuşu kullanılabilir. Ayrıca, her ne kadar pek çok kişinin aktif olarak kullanmadığı bir tuş olsa da istendiği takdirde Sharpkeys programını kullanarak işlevi, klavyedeki farklı bir tuşa atanabilir.

  Pause Break hangisi?

  Pause Break tuşunun üzerinde ‘Pause’, ‘Break’ gibi farklı yazılar yer alabilir. Genellikle klavyenin üst bölümünde bulunur. Ayrı bir tuş görünmüyorsa ‘Delete’, ‘Backspace’ gibi tuşlara göz atılmalıdır. Bu tuşların üzerine ekstra olarak ‘Pause’ yazılarak tuşun ikinci işlevi olduğu gösterilebilir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Pause Break
  Pause Break Tuşu Pause Break Tuşu

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et