R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Nur Sürer

  Nur Sürer oyunculuk kariyerine 1971 yılında çekilen fantastik türdeki Sinderalla Külkedisi isimli filmle başladı. Aradan 8 yıl gibi bir süre geçtikten sonra Bereketli Topraklar Üzerinde filminde Zeynep rolünü canlandırdı. Daha sonra ise neredeyse her yıl çeşitli projelere dahil oldu.

  Nur Sürer, 1980 yılında yayınlanan Bir Günün Hikayesi filimdeki Zeynep rolüyle dikkatleri üzerine çekti. İlk ödülünü bu filmle almayı başardı. Daha sonra ise 1989 yılında yayınlanan Uçurtmayı Vurmasınlar ve 2002 yılında yayınlanan Sır Çocukları isimli filmlerle ödül aldı.

  Nur Sürer kimdir?

  Nur Sürer, 1954 yılında Bursa'da doğdu. Gerçek ismi aslında Şennur Sürer'dir. Ayrıca, Sarp Kuray ile evlendiğinden evlilik soyadı Kuray'dır. İlk kez 1971 yılındaki Sinderella Kül Kedisi filminde rol almıştır. Adından söz edilmesini sağladığı film ise 1980 yapımlı Bir Günün Hikayesi'dir.

  Nur Sürer, oyunculuk kariyerine 1971 yılında çekilen Sinderella Külkedisi isimli filmle başladı. Charles Perrault'un Kül Kedisi isimli eserinden uyarlama bir filmdi. Yönetmenliğini ve yapımcılığını Süreyya Duru üstlenirken başrolünde ise Zeynep Değirmencioğlu vardı.

  8 yıllık bir aranın ardından politik bir film olan Bereketli Topraklar Üzerinde isimli filmde rol aldı. Film aslında Orhan Kemal'in aynı isimli romanından uyarlamaydı. Nur Sürer bu filmden sonra ilk başarısını elde edeceği Bir Günün Hikayesi'nde oynadı.

  Bir Günün Hikayesi ve sonraki dönem

  Bir Günün Hikayesi, 1980 yılında çekilen bir film olsa bile çeşitli sansürler sebebiyle 1983 yılında vizyona girebilmiştir. Temelde filmin konusunun bu olduğu belirtilir ama çok daha fazlası vardır. Filmde madencilerin ağır çalışma koşullarını, yoksulluğu ve arkadaşlar arasındaki dayanışmayı işler.

  Nur Sürer bu filmde Zeynep rolündedir. Mustafa (Fikret Hakan) aslında Zeynep'e aşıktır. Zeynep'in ablası Mustafa'nın abisinin eşidir. Abisi maden kazasında hayatını kaybedince töreler gereği onunla evlenmek zorunda kalır. Mustafa, Zeynep'i ise en yakın arkadaşı Nizam'la evlendirmeye çalışır.

  Nur Sürer bu filmdeki oyunculuğu sayesinde 19. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "en iyi kadın oyuncu" adını almayı başarır. 1980-1990 yılları arasında 14 farklı filmde daha rol alır. 1990-2000 yılları arasında ise 1'i uluslararası olmak üzere 10 filmde oynar.

  Uçurtmayı Vurmasınlar ile kazanılan ikinci ödül

  Nur Sürer, 1989 yılında yayınlanan politik bir film olan Uçurtmayı Vurmasınlar isimli filmde İnci rolündedir. Film politik olduğu kadar psikolojik bir takım izler taşır. Annesi hapishanedeyken onunla kalan Barış isimli bir çocuğun hikayesini anlatır ve hapishane koşullarını işler.

  Tunç Başaran'ın bu filmi çeşitli ödüller alır. Nur Sürer ise 26. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "en iyi kadın oyuncu" ödülüne layık görülür. Nur Sürer oyunculuğunun dinamiklerini herkese göstermeyi başarır. Sonraki filmlerindeki oyunculuk performanslarıyla bunu pekiştirir.

  2000'li yıllardan sonra yer aldığı projelerden Sır Çocukları, Nur Sürer'in ödül kazanmasını sağlayan bir başka filmdir. Filmde Münevver isimli bir kadını canlandırır. Bu rolüyle 14. Ankara Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü almayı başarır.

  Dizilerin ağırlık kazanmaya başladığı dönem

  2000 yılına kadar Nur Sürer ağırlıklı olarak sinema filmlerinde rol alsa bile 2000 yılından sonra televizyon dizilerinde rol almaya başlar. Ancak ilk televizyon dizisi deneyimi 1985 yılına dayanır. Bay Alkolü Takdimimdir isimli televizyon dizisinde Dansöz Gül rolünü oynar.

  Ihlamurlar Altında (2005) dizisindeki Müjgan, Tatar Ramazan (2013-2014) dizisindeki Sabiha, Çukur (2017-2021) dizisindeki Fadik Kurtuluş ve Camdaki Kız dizisindeki Feride İpekoğlu karakterleri Nur Sürer'in dizilerden hatırlanabilecek en önemli rolleridir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Nur Sürer
  Nur Sürer Fotoğraf Nur Sürer Fotoğraf
  Meslek

  Sinema ve Dizi Oyuncusu

  Doğum Tarihi

  21 Haziran 1954, Bursa

  Burç

  Yengeç

  Boy

  163 cm

  Çocuklar

  Ümit Kayabaş

  Ödüller

  Ankara Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu 2002 Sır Çocukları, Altın Portakal Film Festivali 2010 – Yaşam Boyu Onur Ödülü

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et