R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Nulled

  Nulled, lisanslı bir dijital ürünün ürün üzerinde değişiklik yapılarak ücretsiz kullanılmasını sağlamak anlamına gelen bir terimdir. Nulled ürünler ile cracked ürünler birbirine benzerdirler. Ancak nulled ürünlerde arka kapı ve kötü amaçlı yazılım bulunma olasılığı çok daha fazladır.

  Nulled özellikle web geliştirme alanındaki temalarda ve eklentilerde kullanılır. Nulled A teması veya nulled B eklentisi gibi içerikler bulabilirsiniz. Nulled olarak belirtilen bu içerikleri sunan kişiler tüm ücretli fonksiyonları ücretsiz bir biçimde sunduklarını iddia ederler.

  Nulled ne anlama gelir?

  Nulled bir tema veya nulled bir eklenti, bir lisans için ödeme yapmadan premium işlevleri sunma amacıyla ortaya atılır. Aslında doğrudan premium içeriğin bir kopyasıdır. Kodlarında bir takım değişiklikler yapılarak nulled hale getirilmiştir.

  Nulled temalar veya nulled eklentiler hiçbir şekilde premium işlevleri tam olarak sunamazlar. Bunun sebebi kodlarında yapılan değişik yapılmasıdır. Değişikliği yapan kişiler genelde tema veya eklentide bir arka kapı bırakırlar. Böylece nulled ürünü kullanan kişiden habersiz işlem yapabilirler.

  Nulled temalar ve nulled eklentiler, orijinal halleriyle aynı marka adını ve aynı logoyu kullanırlar. Her şey premium içeriğe ulaşma izlenimini oluşturmak içindir. Nulled içeriği alan kişi bir desteğe ihtiyaç duyduğunda ise bunu bulamaz. Çünkü nulled içeriklerde sonradan destek söz konusu değildir.

  Nulled versiyon nasıl tespit edilir?

  Bir temanın veya eklentinin nulled versiyonu sunulduğunda kullanılan argümanlar genelde aynıdır. "Ömür boyu lisans" en çok kullanılan tabirdir. Böylece kişinin nulled versiyonu indirip yüklemesi sağlanır. Nulled versiyon üçüncü parti kişiler tarafından sunulduğundan fark edilmeleri kolaydır.

  • Lisanslı ürünü geliştiren kişi tarafından sunulmaz ve orijinal sitede yer almaz.
  • Nulled versiyonu popüler tema/eklenti platformlarında yer alamaz.
  • Nulled versiyon sunulurken genelde "ömür boyu lisans" tabiri kullanılır.
  • Genellikle üçüncü parti sitelerde ücretsiz olarak sunulur.
  • Dijital ürünün fiyatı normalde aşırı yüksekse nulled versiyon absürt indirimlerle satılabilir.

  Bu gibi durumlara dikkat ettiğiniz zaman lisanslı versiyon ile nulled versiyonu birbirine karıştırmazsınız. Bir ürünün değeri ile indirimli satış fiyatı arasında %90'a varan farklılıklar olmayacağını bilerek hareket etmelisiniz. Aksi durumda kolayca kandırılabilirsiniz.

  Neden nulled ürün kullanmamalısınız?

  WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız internet sitenizi geliştirmek için bir tema veya template yüklemeniz gerekir. Bunlar sayesinde internet sitenizin görünümünü belirlersiniz. Daha çekici ve fonksiyonlu bir tema arayabilirsiniz. Ancak yağmurdan kaçarken doluya tutulabilirsiniz.

  1. Güvenlik ve Gizlilik Problemleri

  İnternet sitenizin güvenliği sizin için bir önceliktir. SSL sertifikası kullanmak, güvenilir bir sunucu hizmeti almak gibi öncelikleriniz olur. Tüm bunları yerine getirmişken nulled tema/nulled eklenti kullanma yoluna giderseniz güvenliğinizi ihlal etmiş olursunuz.

  Nulled tema sunanlar, premium temayı ücretsiz olarak sunduklarını söylerler ama genelde kendilerine bir arka kapı bırakırlar. Bu arka kapı sayesinde siz fark etmeden sitenize linkler yerleştirebilirler. Sitenizde spam içerik yayınlayabilir ve reklam gösterebilirler.

  2. Destek Eksikliği

  Dijital bir ürün satın aldığınızda sonradan destek en önemli gereksinimlerden birisidir. Nulled bir dijital ürün kullandığınızda bu destekten mahrum kalırsınız. Çünkü kimse (nulled versiyonu sunan bile) ilgili ürünün teknik desteğinden sorumlu olmayacaktır.

  Bir sorunla karşılaşınca kendiniz çözüm bulmak zorunda kalırsınız. Oldukça deneyimli bir web geliştirici olsanız bile doğru bir şekilde müdahale edebilmek için belgelere ve ekstra bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Nulled versiyonlarda bu tür ekstra belgeler ve bilgiler yer almaz.

  3. SEO Problemleri

  SEO çalışmaları yaparak sitenizin çok daha üst sıralarda yer alması için çaba gösterebilirsiniz. Nulled temalar/eklentiler bu konuda işinizi zorlaştırırlar. Çünkü bu tür içeriklerde spam bağlantılar veya kötü amaçlı kodlar yer alır. Bunların sitenize etki etmesi tüm SEO çalışmanızı olumsuz etkiler.

  Spam içerikler sadece teknik yönden değil aynı zamanda kullanıcı deneyimi açısından olumsuz etki sunarlar. Kötü amaçlı içerik barındıran siteler arama motorlarında geri planda kalırlar. Sitenizin sıralamasını yükseltmek için çok uğraşsanız bile başarılı olamayabilirsiniz.

  4. Güncelleme Problemleri

  WordPress gibi içerik yönetim sistemleri düzenli olarak güncelleme çıkarırlar. Bu güncellemelerle sistem güvende tutulur ve yeni özellikler kazanır. Benzer şekilde temalar ve eklentiler sürekli güncellenirler. İçerik yönetim sisteminin yeni sürümüyle uyumlu hale getirilirler.

  Nulled bir ürün kullanmanız durumunda bu güncellemelerden mahrum kalırsınız. Güncelleme yapamadığınız için son gereksinimleri karşılamakta problem yaşarsınız. Güvenlik açıklarıyla uğraşmak zorunda kalırsınız. En önemlisi gelişmiş performanstan yararlanamazsınız.

  5. Yasal Problemler

  Nulled temalar/eklentiler herhangi bir lisans içermezler ve bu nedenle çalıntı statüsündedirler. Nulled versiyonları sağlayanlar telif hakkıyla korunan kaynakları kod manipülasyonu ile ücretsiz hale getirirler. Bunun yasal bir yanının olmadığı ortadadır.

  Her ne kadar çok sık rastlanmasa bile tema/eklenti geliştiricisi nulled versiyonu kullandığınızı fark ettiğinde size dava açabilir. Bu durumda yasal işlemlerle uğraşmak zorunda kalırsınız. Avukata para ödemek ve davayı kaybettiğinizde tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  Nulled ürünlerin kullanılması sitenizin ve işletmenizin itibarını riske atmak demektir. Premium temalar kullanmak istediğinizde bir bütçe belirlemeli veya doğrudan ücretsiz temalara yönelmelisiniz. Her temanın farklı alternatifi olduğunu unutmamanız gerekir. Nulled ürünlere başvurmanıza gerek yoktur.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Nulled

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et