R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Notebook

  Notebook, kompakt boyutu ve bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan bir süre çalışmasına izin veren bir pilin varlığı nedeniyle hareket ettirilebilen hepsi bir arada bilgisayardır. Bu yeni teknoloji, bir masaüstü bilgisayarın klavye, fare ve monitör gibi bileşenlerini tek bir ünitede birleştirir. Notebook bilgisayar, bir AC adaptörüyle çalışır ve ayrıca şarj edilebilir pille bir güç kaynağından uzaktan çalıştırılabilir. Notebook bilgisayarlar, kompakt ve taşınması kolay olma avantajına sahiptir.

  Bu teknoloji, bilgisayar monitörü, hoparlörler, klavye ve veri depolama ortamı da dahil olmak üzere bir masaüstü bilgisayarın tüm giriş ile çıkış bileşenlerini ve işlevlerini bir araya getirir.

  Klavyemouse ve ekran gibi bileşenler tek bir parçada bulunur. Modern notebook modellerinin tamamında yerleşik web kamerası ve mikrofon bulunurken, birçoğunda dokunmatik ekran da yer alır. Bu bilgisayar türüne AC adaptöründen dahili pil veya harici AC gücünden güç sağlanabilir. İşlemci hızı ve bellek kapasitesi gibi donanım özellikleri, farklı marka, model ve fiyat noktaları arasında büyük farklılıklar gösterir. Bazen bir optik disk sürücüsü, işaretleme aygıtları (dokunmatik yüzey veya Pointing Stick gibi), işletim sistemi, işlemci ve bellek ile tek bir ünitede yer alır.

  Tasarım öğeleri, form faktörleri ve yapı, kullanım amacına bağlı olarak birçok model arasında önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Bu tip bilgisayar modellerine örnek olarak, inşaat veya askeri uygulamalar için özellikle dayanıklı tipler ile Çocuk Başına Bir Notebook Bilgisayar (OLPC) kuruluşu tarafından üretilen düşük maliyetli modeller verilebilir. 

  Notebook Tarihçesi

  Siemens Nixdorf, 1985 yılında ilk DOS dizüstü bilgisayarını üretti. Ev bilgisayarı serisindeki ilk dizüstü bilgisayar olan ev bilgisayarı, 1984 yılında Commodore 6 SX olarak piyasaya sürüldü. Dizüstü bilgisayarlar bugün dünyanın en gelişmiş ve popüler teknolojik cihazlarından biri haline gelmesinde Japon teknolojisinin çok büyük katkısı olmuştur. 

  İlk dizüstü bilgisayarları yapan şirketler Sony ve Compaq'tır. Masaüstü bilgisayarlar olarak bilinen geleneksel ev ve iş bilgisayarlarının yerini almak üzere geliştirilen dizüstü bilgisayarların üretilmesindeki temel amaç, mobil kullanılabilirliği sağlamaktır. 

  Dizüstü bilgisayar terimi, ilk olarak 1983 yılında NEC UltraLite ve Compaq LTE bilgisayar modelleri için kullanıldı. Daha sonra dizüstü bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte tıp kurumlarının ve bilim çevrelerinin dikkati, daha çok bu dal üzerinde yoğunlaştı. Sağlık açısından dizüstü bilgisayarlar, sorun olamaya başlamıştı. Çünkü insanlar, dizlerinin üzerinde saatlerce bu bilgisayarı kullanmaya başladıklarından dolayı vücutta istenmeyen problemler baş göstermeye başladı. Aslında bu sorun, dizüstü dünyasına yeni bir ad konması anlamına geliyordu. Sağlık açısından sorunların fazlalaşmasından sonra birçok dizüstü bilgisayar üreticisi, bu bilgisayarları defter (notebook) bilgisayar adı altında satmaya başladı. Bugün Avrupa ve Amerika'da geniş bir ölçüde kullanıma ev sahipliği yapan isim de defter anlamındaki notebook bilgisayarlarıdır.

  Bu bilgisayarlar, piyasaya ilk çıktıklarında çok ilgi görse de kısa sürede popülerlik kazanmamış, önce iş dünyası ve iş adamlarına hizmet etmiş, ardından da daha düşük üretim maliyetlerinin fazlalaşmasıyla ev kullanıcılarına ulaşmıştır. 

  Günümüzde notebook bilgisayarlar, ana rakipleri olan masaüstü bilgisayarların karşısında daha fazla popülerliğe kavuşmuşlardır. İlk başlarda sadece not tutmak için kullanılan bu modeller, günümüzde teknolojinin her türlü imkanını, kullanıcısına sunuyor.

  Türleri

  Günümüz notebookları genel anlamda dört farklı grupta toplanabilir:

  1. Laptop (17")
  2. Notebook (13" 17")
  3. Minibook ve Netbook (13")
  4. Ultrabook

  Performans açısından laptoplar, notebooklar ve ultrabooklar ön plandadır. Bunlar, çok çekirdekli işlemciler kullanırken diğerleri atom teknolojisini kullanır.

  Donanım

  • Ekran: Dahili olarak, ekran genellikle LCD'dir, ancak bazen OLED kullanılır. Yerleşik LVDS veya gömülü DisplayPort protokolünü kullanan bir notebook bilgisayara bu ara yüz sağlar.
  • Çözünürlük: Daha yüksek çözünürlüklü bir ekran, aynı anda ekranda daha fazla öğeye izin vererek kullanıcının çoklu görev yeteneğini geliştirir. 2012'de Retina ekranlı MacBook Pro'nun piyasaya sürülmesinden bu yana, "HiDPI" (veya yüksek piksel hassasiyeti) ekranların kullanılabilirliğinde bir artış oldu. Çoğu Notebook bilgisayara harici ekranlar bağlanabilir ve Mini DisplayPort'lu modeller üç ekrana kadar işleyebilir.
  • Merkezi işlem birimi: Bir dizüstü bilgisayarın merkezi işlem birimi (CPU), gelişmiş enerji tasarrufu özelliklerine sahiptir ve masaüstü işlemcilerden daha az ısı üretir.  Intel, AMD ve diğer üreticiler tarafından Notebook bilgisayarlar için üretilmiş birçok Notebook bilgisayar işlemcisi türü vardır.
  • Grafik işleme birimi: Çoğu Notebook bilgisayarda, güç ve yerden tasarruf etmek için CPU'da yerleşik bir grafik işleme birimi (GPU) bulunur.
  • Hafıza: 2000'den beri çoğu Notebook bilgisayar SODIMM RAM kullanmaktadır, ancak 2021'den itibaren giderek daha fazla model ana kartı lehimli bellek kullanır.2021 itibariyle, 8 GB RAM en yaygın olanıdır ve düşük kaliteli modellerde bazen 4 GB bulunur. Üst düzey Notebook bilgisayarlarda 16 GB veya daha fazla RAM olabilir.
  • Dahili depolama: RAID teknolojisini destekleyen birden fazla harici sabit sürücü veya ağ depolama sunucusu, USB, Firmware, eSATA veya Thunderbolt gibi arabirimler aracılığıyla hemen hemen her Notebook bilgisayara bağlanabilir. Birçok Notebook bilgisayarda ayrıca bir kart okuyucu bulunur. Bu, genellikle bir SD kart veya bir microSD kart olan bir dijital kamera hafıza kartının kullanılmasına izin verir.
  • Girişler: Metin, veri ve diğer komutları (örneğin, işlev tuşu) girmek için bir alfa sayısal klavye kullanılır. İzleme paneli, işaret çubuğu veya her ikisi de işaretçinin ekrandaki konumunu kontrol etmek için kullanılır. Harici bir klavye ve fare, bir USB bağlantı noktası kullanılarak veya Bluetooth ve benzeri teknolojilerle kablosuz olarak bağlanabilir. Bazı Notebook bilgisayarlarda isteğe bağlı veya standart çoklu dokunmatik ekran bulunur. Çoğu Notebook bilgisayarda bir web kamerası ve bir mikrofon bulunur. Hem hareketli görüntüler hem de sesle webinar veya video telefon yazılımı aracılığıyla başkalarıyla iletişim kurmak için kullanılabilir.
  • Giriş/çıkış (G/Ç) bağlantı noktaları: Tipik bir notebook bilgisayarın birkaç USB bağlantı noktası vardır. USBC yerine yalnızca eski USB konektörünü kullanırlarsa, genellikle Notebook bilgisayarlarda nadiren bulunan harici bir ekran bağlantı noktasına (VGA, DVI, HDMI veya Mini DisplayPort) sahiptirler. PS/2 klavye/fare bağlantı noktaları, seri bağlantı noktaları, paralel bağlantı noktaları veya Firmware gibi eski bağlantı noktaları bazı modellerde sunulur, ancak bunlar giderek daha nadir hale gelmektedir. Apple sistemlerinde ve diğer bazı Notebook bilgisayarlarda ayrıca Thunderbolt bağlantı noktaları bulunur, Thunderbolt 3, USBC kullanır.
  • Pil ve güç kaynağı: Bunların pili, harici bir güç kaynağı tarafından şarj edilir. Bu bilgisayarların birçoğu, yerleşik pil yönetim sistemlerine (BMS) sahip akıllı, şarj edilebilir piller kullanır.
  • Soğutma: Bunların kompakt iç kısmında bu süreçten atık ısıyı çıkarmak çok zordur. Bu, doğrudan soğutulması gereken bileşenlerin üzerine ısı alıcılarına yol açtı. Bilgisayar fanı, bilgisayarı soğutmak için kullanılan bilgisayar kasasının içindeki bir fandır.
  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Notebook

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et