R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Nano Ekran Koruyucu

  Nano ekran koruyucu sıvı cam kullanılarak üretilirler. Çok ince yapıda olurlar ve neredeyse ekranda olduğunu bile fark edemeyeceğiniz modellerle karşılaşabilirsiniz. Ancak satın alım yaparken önemli olanın incelik değil koruyuculuk olduğunu unutmamak gerekir.

  Nano ekran koruyucuların dayanıklılığını ve sertliğini belirtmek için genellikle kalem sertliğini belirten bir skaladan yararlanılır. Ekran koruyucunun 9H sertliğe dayanıklı olduğunu görürseniz bu en sert kalemle bile çizilmeye karşı dayanıklı olduğunu iddia etmesi anlamına gelir.

  Nano ekran koruyucu ne işe yarar?

  Nano ekran koruyucular sıvı camdan oluşurlar. Nano ekran koruyucularda yer alan olmazsa olmaz bileşenlerden ilki silikon dioksit (silicone dioxide) olarak bilinir. Bu madde kuruduğunda doğal bir biçimde anti-bakteriyel özellikler kazanır. Son halini alabilmesi için ek müdahaleye gerek yoktur.

  Buna rağmen bazı ekran koruyucu üreticileri silikon dioksit maddesine ek olarak farklı maddeler kullanmaya yoluna gidebilirler. Sıvı camın hemen hemen her şeye uygulanabilir olduğunu unutmamak gerekir. Doğal olarak onu çok farklı alanlarda görebilmeniz mümkündür.

  Telefonunuzu ilk aldığınızda ekran oldukça dayanıklı ve kaliteli gözükür. Ancak ekranda yer alan kaplama zaman içerisinde aşınır. Sadece birkaç ay içerisinde ekranın kullanılamaz hale geldiğini görebilirsiniz. Nano ekran koruyucu kullanmak bu nedenle önemlidir.

  Nano ekran koruyucu gerçekten etkili midir?

  Sıvı cam kullanılarak oluşturulmuş olan nano ekran koruyucuların işe yarayıp yaramadığını merak ediyor olabilirsiniz. Kısaca bu soruya verilecek cevap "evet" şeklindedir. Nano ekran koruyucunun bir elmasın yapısı kadar sert olmasını beklerseniz elbette istediğiniz sonucu alamazsınız.

  Nano ekran koruyucuları tanımlarken 9H olarak ifade edilen ve en sert kalemi belirten bir tabir kullanılır. Sıvı cam sertliği ile kalem sertliği arasında bir bağ kuramayabilirsiniz. Ancak genel olarak yapılan ilişkilendirme karakteristik özelliklerle ilgilidir.

  • 9B en yumuşak kalemi ifade eder. Genellikle çizimlerde kullanılırlar. 9B ile 4B arasında yer alan tüm kalem sertlikleri çizim yapmak için idealdirler.
  • 3B yumuşak kalemi ifade eder. Genellikle serbest çizimlerde kullanılırlar. 3B ile B arasında yer alan tüm kalem sertlikleri bu amaç için idealdirler.
  • HB ve F ortalama bir kalem sertliğidir. Yazmada kullanılan kalemler genelde bu sınıftadırlar. Bu sınıfın ardından ise kalemler ciddi şekilde sertleşmeye başlarlar.
  • H ile 2H arasındaki kalemler serttirler. Teknik çizimlerde ve özellikle matematiksel çizimlerde kullanışlıdırlar. Diğer sertliklere göre çok spesifik sayılmazlar.
  • 3H ile 5H arasındaki kalemler çok serttirler. Teknik çizimleri detaylandırırken ve grafik odaklı sunumlar yapılırken bunlardan yararlanılır.
  • 6H ile 9H arasındaki kalemler en sert kalemlerdir. 9H en serti ifade eder ve tonu açık gri şeklindedir. Kullanım alanı oldukça spesifiktir.

  9H olarak ifade edilen sertlik karakteristiğinin ekran koruyucuların dayanıklılığı gösterebilmek için kullanılması aslında pazarlamaya yönelik bir adımdır. Telefonunuzun çizilmeye karşı dayanıklı hale geldiğini belirtir. Doğal olarak nano ekran koruyucuların işe yaradığını söylemek mümkündür.

  Nano ekran koruyucunun etkisi ne kadar sürer?

  Nano ekran koruyucular cam ekranlar için kullanılırlar. Normal camın daha güçlü hale gelmesini sağlar. Plastik bir ekrana uygulama yaptığınız zaman çok fazla etki göremezsiniz. Bazı durumlarda arkası camdan yapılmış telefonlar için kullanılırlar ve burada etkilidirler.

  Nano ekran koruyucu en ideal teknolojiler kullanılarak üretilmiş olsa bile dayanıklılık (kullanım süresi) açısından pek ideal değildirler. Yaklaşık olarak 2 yıl boyunca tam olarak işlev gösterirler. Ancak sonrasında ekran koruyucusunu yenilemeniz önerilir.

  Kullanım süresinin 2 yıl gibi bir süre olduğuna aldanmamalısınız. Kullanım şeklinize göre bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Ayrıca ödediğiniz miktar karşılığında elde ettiğiniz değerin fazla olduğunu bilmelisiniz. Çizilmiş bir cam ile telefon kullanmak istemezsiniz.

  Nano ile temperli cam ekran koruyucu arasındaki fark nedir?

  Nano ekran koruyucu, nano cam malzemeden yapılmıştır. Standart olan ekran koyucularına göre çok daha kalındır. Çizilmeye karşı dayanıklı olduğundan ekstra koruma ve maliyet açısından daha avantajlıdır. Diğerlerine göre daha kaliteli oldukları için daha pahalıdırlar.

  • Çizilmeye karşı dayanıklıdır ve diğer seçeneklere göre daha iyidir.
  • Esnek yapıdadır ve bu sayede tamamen düz olmayan panellere eklenebilir.
  • Standart ekran koruyuculardan kalın ama temperli camdan çok daha incedir.
  • Kullanım alanına uygun olarak yüksek şeffaflık sunabilir.

  Temperli cam ekran koruyucular birden fazla kaplamaya sahiptirler. Bu kaplamalar sıvı camdan oluşturulmuş tabaka üzerine kırılma önleyici film eklemek şeklinde gerçekleştirilir. Katmanlar sıkıştırılır. Böylece ekran koruyucusunun çizilme direnci normal camdan çok daha güçlü olur.

  • Çizilmeye karşı dayanıklıdır ve en az nano ekran koruyucu kadar iyidir.
  • Oldukça net bir görüntü sunar ve parlamayı önleyici modelleri vardır.
  • Parmak izlerini olabildiğince azaltarak pürüzsüz kullanım imkanı sunar.
  • Kullanılacak panel için en üst düzey korumayı sağlayabilir.

  Temperli cam ekran koruyucuların başlangıçta plastik koruyucular olarak piyasaya sürüldüğüne dikkat etmeniz gerekir. Fiyatını değerinden çok daha düşük olarak gördüğünüz temperli cam ekran koruyucular olursa şüphe duymalı ve satıcıdan ek bilgi talep etmelisiniz.

  En iyi ekran koruyucu hangisidir?

  Markalar ekran koruyucu ürünlerini satabilmek için çeşitli yollara başvururlar. Genelde ekranın sertliğinden ve dayanıklılığından bahsederek insanları etkilemeye çalışırlar. 9H adını taşıyan ve en sert kalemi ifade eden bir terim kullanırlar. Bunun gerekliliği ise tartışmaya açık bir durumdur.

  Çoğu insan hangi ekran koruyucusunu kullanması gerektiğine karar veremez. Genel olarak ise nano ekran koruyucu ile temperli cam ekran koruyucu arasında kararsız kalırlar. Açıkça söylemek gerekirse temperli cam ekran koruyucu daha iyi bir kullanım deneyimi sunar.

  Mobil cihazınızı korumak istiyorsanız ekrana ek olarak cihazın kendisini düşünmek zorundasınız. Ekran koruyucuya ek olarak ona bir kasa almanız gerekir. Böylece cihazın kenar kısımları dahil olmak üzere pek çok noktasını korunabilir hale getirmiş olursunuz.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Nano Ekran Koruyucu

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et