R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  MSSQL Server (Microsoft SQL Server)

  MSSQL Server, Microsoft tarafından geliştirilen bir RDBMS (relational database management system) olarak bilinir. Özellikle MySQL ve Oracle ile rekabet edebilmek amacıyla tasarlanmıştır. ANSI SQL dilini destekler ama kendine ait olan T-SQL diliyle birlikte gelir.

  MSSQL Server aynı zamanda bir ORDBMS niteliği taşır. Platforma bağlı olarak çalışır ve hem GUI (grafik arayüzü) hem de komut tabanlıdır. Veritabanları oluşturmak, yönetmek, veri analizi yapmak ve rapor oluşturmak gibi çok çeşitli kullanım alanları vardır.

  MSSQL Server nedir?

  MSSQL Server, Microsoft tarafından geliştirilen bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. İlişkisel veritabanı, ilişkisel model mimarisi üzerine inşa edilir. Veriler tablolarda düzenlenir ve tabloların tamamı birbiriyle bağlantılıdır. Her tablonun satırları ve sütunları vardır.

  Kısaca RDBMS olarak adlandırılan diğer ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerine benzer bir yapıya sahiptir. MSSQL server, standart bir dile bir dizi tescili programlama uzantısı eklemekte kullanılan Transact-SQL (T-SQL) ile doğrudan bağlantı halindedir. T-SQL yine Microsoft tarafından geliştirilir.

  • SQL Server Enterprise: Büyük ölçekli olan üst düzey ve kritik görevlerde kullanılır. Güvenlik seviyesi oldukça yüksektir. Gelişmiş analiz imkanları ve makine öğrenimi sunar.
  • SQL Server Standard: Data Marts ve orta düzeyli uygulamalar için idealdir. Temel raporlama ve veri analizi imkanlarını içerir. Standart çözüm arayanlar tarafından kullanılır.
  • SQL Server WEB: Web hosting firmaları için tasarlanmıştır ve diğer çözümlere göre daha düşük maliyetlidir. Ölçeklenebilir bir yapıdadır ve ekstra yönetilebilirlik sunar.
  • SQL Server Developer: Kurumsal sürüme oldukça benzerdir ama kullanım alanı farklıdır. Genel olarak derlemeler, testler ve demo yapılar için kullanılır.
  • SQL Server Express: Kullanımı ücretsiz olan tek sürümdür. Küçük ölçekli uygulamalar için en ideal çözümdür. Yapıları öğrenmek isteyenler tarafından tercih edilir.

  MSSQL Server versiyonları nelerdir?

  İlk MSSQL Server 1989 yılında çıkarılmıştır. 15.0 son versiyondur ve 2019 yılında Seattle kod adıyla çıkarılmıştır. Ayrıca, Azure SQL Database için çıkarılmış en son versiyon 12.0 şeklindedir. Eski versiyonların bir kısmı artık desteklenmez. Bir kısmına ise destek sürdürülür.

  Artık desteklenmeyen eski versiyonlar

  • Version 1.0: 1989 yılında Filipi kod adıyla SQL Server 1.0 (16-bit) olarak çıkarılmıştır.
  • Version 1.1: 1990 yılında Pietro kod adıyla SQL Server 1.1 (16-bit) olarak çıkarılmıştır.
  • Version 4.2A: 1992 yılında bir kod adı içermeden SQL Server 4.2A olarak çıkarılmıştır.
  • Version 4.2B: 1993 yılında bir kodu adı içermeden SQL Server 4.2B (16-bit) olarak çıkarılmıştır.
  • Version 4.21a: 1993 yılında SQLNT kod adıyla SQL Server 4.21a olarak çıkarılmıştır.
  • Version 6.0: 1995 yılında SQL95 kod adıyla SQL Server 6.0 olarak çıkarılmıştır.
  • Version 6.5: 1996 yılında Hydra kod adıyla SQL Server 7.0 olarak çıkarılmıştır.
  • Version 8.0: 2000 yılında Shiloh kod adıyla SQL Server 2000 olarak çıkarılmıştır.
  • Version 9.0: 2006 yılında Yukon kod adıyla SQL Server 2005 olarak çıkarılmıştır.
  • Version 10.0: 2008 yılında Katmai kod adıyla SQL Server 2008 olarak çıkarılmıştır.
  • Version 10.50: 2010 yılında Kilimanjaro kod adıyla SQL Server 2008 R2 olarak çıkarılmıştır.

  Desteklenen ama eski olan versiyonlar

  • Version 10.25: 2010 yılında CloudDB kod adıyla Azure SQL Database olarak çıkarılmıştır.
  • Version 11.0: 2012 yılında Denali kod adıyla Azure SQL Database olarak çıkarılmıştır.
  • Version 12.0: 2014 yılında Hekaton kod adıyla SQL Server 2014 olarak çıkarılmıştır.
  • Version 13.0: 2016 yılında SQL16 kod adıyla SQL Server 2016 olarak çıkarılmıştır.
  • Version 14.0: 2017 yılında Helsinki kod adıyla SQL Server 2017 olarak çıkarılmıştır.

  Neden MSSQL Server kullanılmalı?

  MSSQL Server oldukça popüler bir veritabanı çözümüdür. Kullanımının kolay olması en önemli avantajıdır. Veritabanı geliştirmeyi hızlı bir süreç haline getiren birçok araca sahiptir. Geliştirici ekibiniz MSSQL Server ile entegre olabilen özel uygulamalar geliştirebilir.

  1. Temel gereksinimler

  SQL veritabanı oluşturmak için kullanılabilecek çeşitli araçlar vardır. MSSQL içerisinde yerleşik olarak gelen özellikler onu popüler bir seçim haline getirir. MSSQL için geliştirilen son sürümler sadece Windows platformuna hitap etmez aynı zamanda çeşitli Linux dağıtımlarında mevcuttur.

  2. Veritabanı motoru

  SQL veritabanı motoru, MSSQL içerisinde yer alan temel özelliklerden biridir. Verileri depolamak ve işlemek için kullanılır. Veriler bir veya birden fazla veritabanı örneğinde saklanırlar. Veritabanı motoru örnek tablolardan veri depolama, XML verileri içe aktarma ve veri sıkıştırma imkanı sunar.

  3. Entegrasyon hizmetleri

  Entegrasyon hizmetleri SSIS olarak adlandırılır. Bir veri taşıma aracıdır ve verileri içeri veya dışa aktarır. ETL süreçlerini belirlemek için kullanılır. Pek çok kaynaktan veri alabilmesi söz konusudur. Verileri birleştirebilir, filtreleyebilir, sıralayabilir veya dönüştürebilir.

  4. Raporlama hizmetleri

  Raporlama hizmetleri SSRS olarak adlandırılır. Rapor oluşturmak ve dağıtmak için kullanılır. Veritabanında yer alan bir veri hakkında rapor sunabilir ve bunu basit grafiklerle yapabilir. Raporları doğrudan görüntülenebilirler veya bir uygulamaya entegre edilebilirler.

  5. Analiz hizmetleri

  Analiz hizmetleri SSAS olarak adlandırılır. Veri madenciliği için kullanılan bir sunucudur. Bir veri deposunda veri küpler oluşturmak için kullanılır. SSIS aracılığıyla beslenir. Derin sorgulamaları gerçekleştirebildiğinden son derece verimli bir şekilde çalışır.

  MSSQL Server veritabanı nasıl kurulur?

  Veritabanının tablo, görüntülemeler, prosedürler ve fonksiyonlardan oluşan nesneleri içerdiği unutulmamalıdır. MSSQL Server içerisinde sistem veritabanı ve kullanıcı veritabanı olmak üzere iki veritabanı vardır. Kullanıcılar sadece kullanıcı veritabanı kurabilirler.

  • SQL Server Management Studio üzerinden SQL Server Database Engine özelliğine ulaşın.
  • İlk olarak SQL Server Database Engine içerisinde bir SQL örneğine bağlanın ve bu örneği geliştirin.
  • Veritabanları (Databases) kısmına sağ tuşla tıklayın ve ardından Yeni Veritabanı (New Database) seçeneğine tıklayın.
  • Kişisel tercihlerinize uygun olarak bir veritabanı adı girin ve varsayılan değerlerle veritabanı oluşturmak için Tamam (OK) butonuna tıklayın.
  • Varsayılan değerlerle veritabanı oluşturmak istemiyorsanız veritabanı sahibi, birinci veri, veritabanı koleksiyonları, kurtarma modeli ve dosya grubu düzenlemeleri yapabilirsiniz.

  MSSQL Server en popüler ve en iyi veritabanı çözümlerinden biridir. Veritabanınız için güvenli, yönetimi kolay ve yüksek performansı bir yönetim sistemidir. Verileri analiz etmek, müşteri davranışlarını gözlemlemek ve olası satış tahminlerinde bulunmak için kullanışlıdır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  MSSQL Server (Microsoft SQL Server)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et