R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mert Baki

  Mert Baki, (d. 1984, İstanbul) Yemeksepeti.com CEO'su ve melek yatırımcı. 

  Yaşamı

  Mert Baki lise öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. Lisans öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bitirdikten sonra Sabancı Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptı. Çalışma hayatına ARAMA Yönetim Danışmanlığı şirketinde başladı. Perakende sektörüne ise Migros ile giriş yaptı.

  Mert Baki, 2011 yılının hemen başında Yemeksepeti bünyesine katıldı. Zaman içerisinde kariyer basamaklarını başarılı bir şekilde tırmandı. 10 yılı aşkın şirkette elde ettiği deneyim ve başarılar sayesinde 2021 yılının Kasım ayında görevi bırakan Nevzat Aydın'ın yerine şirketin CEO'su oldu.

  Mert Baki kimdir?

  Mert Baki, 2002 yılında Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra aynı yıl içerisinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği bölümünde öğrenim görmeye başladı. Lisans eğitimini 2006 yılında tamamladı. Ardından ise yüksek lisans eğitimine başladı.

  2006 yılında Sabancı Üniversitesi'nde Strateji ve Girişimcilik bölümünde yüksek lisans eğitimi almaya başlayan Mert Baki, 2008 yılında Master's Business Administration eğitimini başarılı bir şekilde tamamladı. Sonrasında ise meslek hayatındaki fırsatları değerlendirmeye başladı.

  2009 yılında ARAMA Yönetim Danışmanlığı şirketinde analist olarak görev almaya başladı. Bu şirketteki görevi uygulanabilir öneriler geliştirmek için nicel analizler gerçekleştirmekti. Yaklaşık 8 ay burada çalıştıktan sonra perakende sektörünün dev isimlerinden Migros'a geçiş yaptı.

  Migros'ta iş geliştirme uzmanı olarak çalışmaya başladı. Görevi gereği yenilikçi teknolojiler, trendler ve sektör gelişmelerin hakkında bilgiler edindi. Migros perakende sektörünün dev isimlerinden birisiydi. Bu sayede müşterilere özel kampanyalar ve fırsatlar geliştirme fikirlerine sahip oldu.

  Mert Baki kaç yaşında?

  Mert Baki’nin doğum tarihi sır gibi saklı kalmasına rağmen sektör içerisinde 1984 doğumlu olarak bilinen birisidir. Lise, lisans ve yüksek lisans öğrenimlerinin ardından neredeyse ara vermeden iş hayatına atılmayı tercih etti. Tüm bu eğitimlerini yurt dışında, Stanford Üniversitesi’nde aldığı eğitim programlarıyla destekledi.

  2011 yılında başlayan Yemeksepeti kariyerinde beş farklı pozisyonda görev aldı. En önemli çalışmalarını Yemeksepeti’ne bağlı olan irmik.com, lokum.com, papyon.com ve yemek.com gibi alt oluşumlarla gerçekleştirdi. Şirketin yurt dışına açılmasını sağladı. Ardından ise Yemeksepeti’nin Banabi ve Vale hizmetlerinin projelerini geliştirdi.

  Mert Baki serveti ne kadar?

  Mert Baki kariyerine analist olarak başlamış olsa bile kısa süre içerisinde iş geliştirme alanına geçiş yapmış ve bu noktadan ilerledi. Migros ve Yemeksepeti bünyesinde bu pozisyonda çalıştıktan sonra asıl ilerlemeyi Yemeksepeti’nde gerçekleştirdi. Kariyerinde görev aldığı pozisyonlar düşünüldüğünde belirli bir miktar servet oluşturma fırsatı elde etmiş olabilir.

  Rekabet analizi, ürün yönetimi, strateji belirleme, ürün geliştirme, iş stratejisi belirleme, analistlik, stratejik planlama, proje yönetimi, iş modelleri oluşturma ve e-ticaret dahil olmak üzere pek çok alanda bilgi sahibidir. Tüm bunlar onu Yemeksepeti’nin CEO’su haline getirdi.

  Geleceğe yönelik ilk adım: Yemeksepeti

  2010 yılının Aralık ayında Migros bünyesinden ayrılan Mert Baki, 1 yıllık perakende sektörü tecrübesiyle 2011 yılının Ocak ayında Yemeksepeti kadrosuna dahil oldu. Burada ürün ve iş geliştirme uzmanı olarak çalıştı. Özellikle kazanç getirecek yeni projeler geliştirdi.

  2011-2013 yılları arasında bu pozisyonda çalışırken, 2013 yılının Aralık ayında markanın uluslararası genişleme projesine katkı sağlayabilmek için adına görev tanımında değişikliğe gidildi. Bu değişikliğin ardından Yemeksepeti bünyesindeki diğer sitelerin proje yöneticiliğini gerçekleştirdi.

  Yaklaşık 1 yıl boyunca aynı görevde kaldıktan sonra Yemeksepeti bünyesinde iş geliştirme yöneticisi olmayı başardı. Bu aynı zamanda kariyerinde sürdüreceği en uzun görev olacaktır. Delivery Hero'nun Yemeksepeti'ni satın alması gibi süreçlerde etkin rol oynadı.

  Yemeksepeti'nde kariyer zirvesi

  Mert Baki, 5 yıl boyunca sürdürdüğü iş geliştirme yöneticiliği görevini sürdürdükten sonra terfi etti ve baş yönetici konumuna yükseldi. Bu geleceği için çok büyük bir adımdı. Çünkü şirket bünyesindeki bir sonraki görevi kariyer zirvesi yapmasını sağlayacaktı.

  2020 yılının Ocak ayında başlayan iş geliştirme baş yöneticiliği 2021 yılının Ekim ayında son buldu. Çünkü Mert Baki, 21 yıldır Yemeksepeti'nin CEO'su olan (aynı zamanda kurucusu) Nevzat Aydın'ın görevi bırakmasının ardından şirketin yeni CEO'su olmayı başardı.

  Yemeksepeti bünyesinde uzun yıllar çalıştıktan sonra şirketin en üst düzey yöneticisi olmayı başarması sıfırından inşa edilen bir kariyer için en ideal örneklerden birisiydi. Yemeksepeti'nin yan projeler dahil olmak üzere pek çok noktada başarı sağlaması onun fikirleriyle gerçekleşti.

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Mert Baki
  Mert Baki Fotoğraf Mert Baki Fotoğraf
  Eğitim

  İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği

  Yüksek Lisans

  Sabancı Üniversitesi, Strateji ve Girişimcilik

  Doğum

  1984 (38 yaşında), İstanbul

  Meslek

  Elektrik Mühendisliği, Yatırımcı

  Organizasyon

  Yemeksepeti.com

  Medeni hâl

  Evli

  Görev Süresi

  1 Kasım 2021–

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et