R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  LGBT

  LGBT Nedir?

  LGBT lezbiyen, gey, biseksüel ve transların ortak çıkarlar, sorunlar ve hedefler etrafında birleştiren bir topluluktur. LGBT kelimesi, ilk olarak 1900'lü yıllarda kullanılmaya başlandı. Daha sonra çatı, gey hakları mücadelesinde kullanılan bir kelime oldu. 

  Bununla birlikte LGBT hareketi, artık genel bir kelime olarak kabul edilmiyor. Çünkü eşcinsel terimi, transseksüel ve biseksüel kişileri kapsamıyor. Yurtdışında bazı kuruluşlar, hala interseksleri temsil etmek için "I" veya geyleri temsil etmek için "Q" harflerini ekliyor. Bu nedenle kullanımının LGBTIQ olduğu sıklıkla görülebilir.

  Etimoloji

  İlk yaygın olarak kullanılan eşcinsellik terimi, cinsel devrimler ve süregelen homofobi için olumsuz çağrışımlara sahip olduğuna inanılan geydi ve yerini kişinin özelliklerine göre belirlenmiş olduğunu belirten kelimeler aldı.

  Günümüzün tanınmış LGBT'leri ve zamanla toplumun genel görüşlerine karşı çıkan bireylerin açık desteğini kazanan eşcinseller, toplum tarafından marjinalleştirilmiş bireyler olarak gösterilir. 

  LGBT ve Eşcinselliğin Tarihi

  Eşcinselliğin tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Yazılı kaynaklarda bu tarih M.Ö. 2000-3000 yıl öncesine dayanmaktadır. LGBT tarihinin en eski kayıtları Eski Mısırlılar, Sümerler ve Hititlere aittir. Mezopotamya'daki bazı tapınaklar, ibadete adanmış eşcinsel fahişelerin yanı sıra kutsal fahişelere de ev sahipliği yapıyordu. Bu gelenek yakın zamana kadar Hindistan'da vardı.

  Hititler ve Yahudiler de LGBT tarihinde varlardı. Araştırmada, M.Ö. 1400'lü yıllarda Hitit hukukunda erkekler arasında evliliğe izin veren bir kanun bulunmuştur. Tarihte eşcinsel evliliğe izin veren ilk yasa olması önemli bir tarihi kaynaktır. Yahudilerin tarih boyunca eşcinselliğe karşı savaştığı bilinir.

  Akdeniz ülkelerinden biri olan eski Yunan'da durum tam tersiydi. Eşcinsellik, daha liberal ve kabul gören bir uygulamaydı. Hatta bazen yüceltilirdi. Eşcinselliğe sanatta ve felsefi konularda saygı duyulur. Yunan mitolojisindeki kullanımı bunun bir göstergesidir. Eşcinsellik, antik Yunan sanatında da yaygın olarak kullanılmıştır. Antik Yunan zamanında çıplak veya yarı çıplak erkek figürleri kullanılmış, MÖ.4 ve 5’inci yüzyılda heykel sanatında eşcinselliğin kullanımı en gösterişli dönemini yaşamıştır. 

  Eski Yunan şiirlerinde hem erkek hem de kadın birlikteliklerine sıklıkla yer verilmiştir. Bu akımın en önemli temsilcisi kendisini biseksüel olarak gören Sappho’dur. Bazı kaynaklara göre Sappho’nun Midilli’de bir cimnazyonunun (spor salonu) var olduğudur. Bu spor salonunun öğrencileri arasında eşcinsel ilişki olduğu, bu olayın yönetimin ve kamuoyunun tepkisine neden olduğu bilgisi vardır. Ayrıca Sappho, şiirleri nedeniyle lezbiyen olarak kabul edildiği için LesbosTiranı tarafından Sicilya'ya sürgüne gönderildi.  

  Antik Yunan döneminde; erkeklerden ziyade kadınlarla ilişki kurmayı tercih eden kadınlara tribades (ruh ikizi) denir. Roma uygarlığında eşcinsellere karşı baskı vardı. Ancak bu baskı sadece Roma vatandaşlarına uygulandı. Eski Çin'in neredeyse tüm tarihi boyunca eşcinselliğin yaygın olduğu iyi bilinir. Han dönemi gibi. 206'dan MÖ 220 yılları arasında ülkeyi yöneten Han hanedanlığı döneminde eşcinselliğin en parlak dönemini yaşadığı söylenebilir. Feodal Japonya'da eşcinsellik ordu arasında yaygındı. Orta çağ Arap uygarlığında, teması erkekler arasındaki ilişkiler olan bir şiir geleneği vardı. Meşhur Bin Bir Gece Masalları okunduğunda, erkekler arasındaki eşcinsel ilişkilerden esinlenen bir şiir geleneği olduğu fark edilir. Afganistan’da 19. yüzyıla kadar kadın gibi giyinen ve makyaj yapan erkekler (oğlan tabiri kullanılır) erkek hareminde görevlendirilirdi.

  Hristiyanlıkta eşcinsellik, kesinlikle yasaktır. Hatta mahkeme kararı ile infaz edilenler olmuştur. Buna rağmen, özellikle Orta Çağ döneminde eşcinsel ilişkilerin çok yaygın olduğu bilinir. Rönesans döneminde eşcinsellik, Eski Yunan dönemindeki gibi yükselişe geçmiştir. Bu yükseliş uzun süre devam etmiştir. Fransızların etkin olduğu dönemde dine dayalı tüm suç ve cezaların kaldırılmasıyla Avrupa'da eşcinsellik artık suç olmaktan çıkmıştır.

  1968 yılına kadar kamuoyunda eşcinsellere karşı ciddi bir ön yargının olduğu söylenebilir. Ancak, 1968 cinsel devrimi ve 1969 Stone Wall isyanlarından sonra bu durum biraz değişti. LGBT kültürü, bu tarihten sonra hızla gelişti ve Batı Avrupa'dan başlayarak dünya çapında kabul görmeye başladı. Şu anda Kuzey ve Güney Amerika'nın aksine Avustralya, Orta ve Doğu Avrupa, Güney Afrika, İsrail, Filipinler, Güney Kore, Japonya, Nepal ve Tayvan dışında Afrika ve Asya ülkeleri hala Eşcinselliği suç sayıyor ve hatta cinsiyet değiştirme ameliyatlarına izin verilmiyor.

  1970'lerin sonundan itibaren LGBT bireylere bakış açısı değişmiş ve dünyadaki birçok ülke, tutumlarında köklü değişiklikler olmuş ve bunun sonucunda LGBT’li kişiler için bir örgütlenme dönemi başlamıştır.

  LGBT Kültürü

  LGBT kültürü; lezbiyen, gey, biseksüel ve trans kişiler tarafından düzenlenen etkinlikleri ve çalışmaları aktiviteleri tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. LGBT kültürü yerine gey kültürü tanımı kullanılsa da gey kültürü tanımı, LGBT kültürü ile eş anlamlı değildir.

  LGBT Sembolleri

  LGBT bireyleri, hedeflerini ve yönelimlerini tanımlamak için belirli semboller kullanırlar. Bu semboller, organizasyonun amacını ve varoluşsal değerlerini tanımlar.

  LGBT Sosyal Hareketleri

  LGBT’ler, amaçlarının tüm LGBT’ler için sosyal eşitlik, topluluğu geliştirmek ve toplumu cinsel baskıdan kurtarmak olduğunu söylerler. Bugün düzenlenen LGBT etkinlikleri; özellikle de sokak yürüyüşleri, grup faaliyetlerine destek, topluluk aktivizmi, lobicilik gibi çeşitli siyasi ve kültürel faaliyetleri içerir. Bugünün örgütlü LGBT hareketleri, lobicilik ve sokak yürüyüşleridir. Sosyal gruplar, destek grupları ve topluluk etkinlikleri; dergiler, filmler ve edebiyat; akademik araştırma, yazma ve ticari faaliyetlerin yanı sıra çok çeşitli siyasi ve kültürel faaliyetler yürütürler.

  LGBT Bayrağının Anlamı

  LGBT'nin sembollerinden biri de gökkuşağı bayrağıdır. LGBT bayrağı, 1978 yılında Gilbert Baker imzasıyla tasarlandı. Orijinal 8 çizgili gay bayrağı ile başladı ve o zamanlar pembe kumaş olmadığı için 1978-1979 yılları arasında yenilendi ve renksiz pembe gay bayrağı olarak kullanıldı ve daha sonra turkuaz sız olarak kullanıldı. Bugünkü bayrak o bayraktır. LGBT bayrağı, eşcinsel bayrağı olarak da bilinir.

  Mevcut haliyle LGBT bayrağı, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki LGBT Onur Yürüyüşü sırasında kullanıldı. Bayrak, LGBT aktivistleri ve destekçileri tarafından düzenlenen etkinliklerde hala düzenli olarak görülüyor. LGBT bayrağın ‘da her renk farklı bir durumu temsil ediyor. İlk tasarlanan bayrakta kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renkler kullanılmıştır. Pembe ve camgöbeği bu renkler fabrikalarda bulunmadığı için baskı yapılmamıştır.

  Yasal Statü

  LGBT bireylerini etkileyen yasalar, ülkeden ülkeye ve bölgeden bölgeye büyük farklılıklar göstermiştir. Bazı ülkeler, eşcinsel evlilik ve medeni birliktelik gibi hakları tanırken, bazı ülkeler ölüm cezası da dahil olmak üzere çeşitli cezalar uygulamıştır. LGBT’li bireylerle ilgili yasalardan bazıları; LGBT evlat edinme, göçmenlik hakları, cinsel yönelim, askerlik hizmeti, ayrımcılık yapmama, bireylere yönelik şiddet, nefret suçları, sodomi(oğlancılık), cinsiyete ilişkin asgari yaş sınırları ve eşit çoğunluktur.

  Birleşmiş Milletler 2011'de ilk LGBT kararını yayınladı. Ardından nefret suçları, eşcinselliğin yasaklanması ve LGBT kişilere karşı ayrımcılık da dahil olmak üzere şiddetin belgelendiği raporlar takip etti.

  LGBT Onur Haftası Nedir?

  LGBT Onur Haftası, LGBT bireylere yönelik ayrımcılığa, şiddete karşı her yıl düzenlenen, tüm kutlamaları bir araya getirerek LGBT farkındalığı ve vizyonuna, LGBT bireylerin onuruna, eşit haklarına dikkat çeker.

  Bu süre zarfında geçit törenleri, partiler, kutlamalar, mitingler ve Sydney’deki Mardi Gras gibi büyük festivaller gerçekleşir. Bu kutlamalar, sadece bir hafta değil, bir ay sürebilir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  LGBT

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et