R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kişisel Blog

  Kişisel blog, bireysel bir yazar tarafından yönetilen bir blog türüdür. Kişisel blog içerisinde sadece tek bir kişinin yazıları vardır. Bu tarz bir blog ile hedeflenen durum fikir ve düşüncelerin konuşma havasında başkalarına aktarılmasıdır. Pek çok kişinin katkıda bulunduğu diğer yerlerden farklıdır.

  Kişisel blog belirli bir nişle ilgili olabileceği gibi birbirinden farklı konuları ele alabilir. Blog yazarı içerik yazarken fazlasıyla özgürdür. Bir blog yazarı sahip olduğu yemek tarifini bir yemek sitesinde paylaşabilir. Tarifi nasıl oluşturduğunu ve neden beğendiğini ise kişisel blog yazısında açıklayabilir.

  Kişisel blog ne demek?

  Kişisel blog internet ortamına açılan kapınızdır. Bu blog üzerinden hikayelerinizi anlatabilir veya okuyucuları bilgilendirecek içerikler paylaşabilirsiniz. Bir şirket yerine tek bir kişi tarafından yönetilir ve genelde kişisel deneyimlere dayalıdır. Ancak büyümesi halinde profesyonel bir işe dönüştürülebilir.

  Birine düşüncelerinden bahsetmek isteyen hemen hemen herkesi doğru ortamı seçmek için çaba göstermek ister. İnsanların büyük bir kısmı artık teknolojiyle ilgilendiğinden bilgi paylaşımı çok daha kolay bir şekilde yapılır. Kişisel blog açmak bu nedenle oldukça önemli görülen bir yaklaşımdır.

  Kişisel blog, bilgi paylaşmak için en ideal araçlardan biridir. Yıllar içerisinde kademeli olarak büyümesi söz konusudur. Yazılı içerik çok daha ön plandadır ama podcast gibi içeriklerle desteklenmesi söz konusudur. Düşünceler üzerine kurulu olduğundan dişer blog türlerine göre daha dikkat çekicidir.

  Kişisel blog türleri nelerdir?

  Kişisel blog türleri konusunda çok fazla örnek sunulabilir. Hangi konuda içerik yazmak istiyorsanız kişisel blog bir anda o türe bürünebilir. Genelde birden fazla konu ele alınabilse bile belirli düzeyde uzmanlığını göstermek isteyen kişiler tek bir konuya yönelebilirler.

  1. Yemek blogları

  Yemek blogları, kişisel blog türlerinden en yaygın olanıdır. Akşam yemeği tarifleri, kahvaltı tarifleri, aperatif tarifler, tatlı tarifleri ve çok daha fazlası hakkında içerik yazılabilir. Yemel blogları genelde aşçılığa meraklı olan kişiler tarafından oluşturulurlar.

  • Yemek yapmayı seviyorsanız yemek blogu açmayı düşünebilirsiniz.
  • Yemek yapma konusundaki becerilerinize meydan okumak istiyor olabilirsiniz.
  • Bir topluluğun parçası olabilmek için yemek blogu oluşturabilirsiniz.
  • Yaratıcılığınızı gösterebilmek için bir araca ihtiyacınız olabilir.
  • Yemek yapma konusundaki uzmanlığınızı kanıtlamak isteyebilirsiniz.
  • Hem yemek yapıp hem para kazanmak istiyor olabilirsiniz.

  2. Seyahat blogları

  Seyahat blogları popüler kişisel blog türleri arasında yer alır. Seyahat eden kişiler seyahat deneyimlerini, ipuçlarını ve daha fazlasını buradan paylaşırlar. Metin, fotoğraf ve video içeriklerle desteklenebilir blog olduğundan diğerlerine göre biraz daha zahmetli olabilir.

  • Seyahat ederken deneyimlerinizi paylaşmak istiyor olabilirsiniz.
  • Gezip gördüğünüz yerleri kayıt altında tutmak ve başkalarına yardımcı olmak isteyebilirsiniz.
  • Bir topluluğun parçası olabilmek için seyahat blogu oluşturabilirsiniz.
  • Fotoğrafçılık gibi ek deneyimlerinizi desteklemek için seyahat fikrine yakın durabilirsiniz.
  • Hem seyahat edip hem para kazanmak istiyor olabilirsiniz.

  3. Fitness blogları

  Fitness blogları diğer blog türlerine göre biraz dar bir alanı kapsar. Genel olarak kilo verme ve sağlıklı beslenmeyle ilgili ipuçları paylaşılır. Çeşitli egzersizlere yönelik fikirlere yer verilebilir. Fitness bloglarının tanınır olabilmesi kişinin uzmanlığını kanıtlamasına bağlıdır.

  • Egzersizlerle veya beslenmeyle yakından ilgileniyorsanız sizin için ideal bir seçim olabilir.
  • Pasif gelir elde etme konusunda en avantajlı blog türlerinden birisidir.
  • İnsanlara sağlıklı yaşamaları konusunda destek olmak istiyorsanız tam size göre demektir.
  • Fitness alanında bir işletmeye sahip olmak istiyorsanız başlangıç için idealdir.
  • Hem spor yapıp hem para kazanmak istemeniz durumunda size destek olabilir.

  4. Kişisel gelişim blogları

  Kişisel gelişim blogları diğer blog türlerine göre daha az stresli bir iştir. Genel olarak yapılması gereken metinler ve videolar ile ziyaretçilere bilgi sunmaktır. Ziyaretçilerin hayatlarına dokunmayı başardığınız sürece başarılı olabileceğinizi unutmamanız gerekir.

  • İnsanları geliştiren ve düşünce yapılarını etkileyen fikirleri önemsiyorsanız idealdir.
  • İnsanlara yardım etmek ve onların hayatlarına yön verebilmek istiyor olabilirsiniz.
  • Felsefe, psikoloji ve sosyoloji gibi alanlarla ilgileniyorsanız önemli bir seçimdir.
  • Blog ziyaretçileriyle üst düzey etkileşim oluşturmak isteyebilirsiniz.
  • Para kazanmak ikinci planda ise kişisel gelişim odaklı bir blog açabilirsiniz.

  5. Kariyer blogları

  Kariyer blogları temel olarak kişinin sahip olduğu beceriyi herkese gösterebilmesi için oluşturulur. Bir tasarımcı olmanız durumunda tasarımlarınızı blog üzerinden yayınlayabilirsiniz. Tasarımlara yönelik adımları başkalarıyla paylaşarak hem uzmanlığınızı kanıtlayabilir hem de insanları eğitebilirsiniz.

  • Belirli bir yeteneğe sahipseniz onu parlatmak istiyor olabilirsiniz.
  • Kendi sektörünüzde bilinen biri olmak için isminizi duyurmak istiyor olabilirsiniz.
  • Becerilerinizi kullanarak sizinle aynı sektörde olan insanlara yok göstermeyi seçebilirsiniz.
  • Blog ziyaretçilerinin sayısı yükseldiği zaman kişisel bir marka oluşturabilirsiniz.
  • Para kazanmak ikinci planda olur çünkü hedefiniz kariyerinizi geliştirmeye yöneliktir.

  Kişisel blog açmanın faydaları nelerdir?

  Kişisel blog açmanın çok farklı faydaları vardır ama bunlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilirler. Niş bir blog aksine kişisel blog biraz daha samimi dilde olur. Okuyucuyla doğrudan iletişim hakinde olmak önemli görülür. Profesyonel bir yaklaşımdan ziyade gelişim hedefi ağırlıktadır.

  • Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi herkesle paylaşabilirsiniz.
  • Hedefiniz onu bir günlük şekilde kullanmak olabilir.
  • Yazma becerilerinizi geliştirmek için bir araç olarak kullanabilirsiniz.
  • Farklı insanlarla iletişim ve etkileşim kurabilmek için gerekli görebilirsiniz.
  • Kişisel bir marka oluşturabilir ve hobinizi profesyonel bir işe dönüştürebilirsiniz.

  Kişisel blog genelde para kazanma amacıyla açılmaz. Blog üzerinden para kazanmak isteyenler niş blog açmayı düşünürler. Ancak işinizi gerçekten profesyonelce yapıyorsanız ve sahip olduğunuz yeteneklerle doğru orantılı ilerliyorsanız kişisel blog size para kazandırabilir.

  Kişisel blog başarısı için neler yapmak gerekir?

  Açtığınız kişisel blog başarıya ulaşsın istiyorsanız bazı önemli ipuçlarına ihtiyacınız olabilir. Kişisel blog genelde diğer blog türlerinden biraz daha farklı yapıda olur. Bunun farkında olmalı ve içeriklerinizi doğru şekilde oluşturmak veya optimize etmek için çaba göstermelisiniz.

  1. Samimi bir dil kullanın

  Başarılı bir kişisel blog ile diğerleri arasındaki en önemli fark kullandığı dildir. Kişisel blog yazarları genel olarak konuştukları gibi yazmaya özen gösterirler. Kullandıkları ton biraz daha yumuşaktır. Kurumsal yazı tonundan uzak dururlar. Bu nedenle benzer bir yaklaşımı kullanmanız gerekir.

  • Blog içeriklerini hazırlarken bir arkadaşınızla konuşuyormuş gibi davranın. Basit kelimeler kullanın ve jargon kullanmaktan olabildiğince kaçının.
  • Blog içeriklerinde ziyaretçilerle etkileşime girecek sorulara yer verin. Ziyaretçilerde merak uyandırmak için her yolu deneyin ve kullanıcıları etkileşime davet edin.
  • Kısa cümleler kullanın. Paragrafları kısa tutun. Bunu yaptığınızda içeriklerinizin okunması kolay hale gelir. Ziyaretçilerinizin içeriği tüketmesini olabildiğince kolaylaştırın.
  • Çeşitli blogları takip edin. Dünya üzerinde tek blog yazarı siz değilsiniz. Pratik yapmak için başkalarının kullandığı dille ilgili fikir sahibi olmak istemeniz gerekir.

  2. SEO konusunda kendinizi geliştirin

  Kişisel blog sahibi olsanız bile SEO olmadan başarıya ulaşamazsınız. Sitenizin ziyaretçi elde edebilmesi için SEO bilgisine ihtiyacınız olacaktır. SEO sayesinde arama motorlarından daha fazla trafik elde edebilirsiniz. Çeşitli optimize çalışmalarını gerçekleştirdiğiniz zaman başarılı olabilirsiniz.

  • Anahtar kelime araştırması: İlk olarak anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Anahtar kelime araştırması yaptığınızda size trafik getirecek sorguları keşfetmiş olursunuz. Rakipleriniz tarafından kullanılan anahtar kelimeleri bulun. Özellikle soru tabanlı anahtar kelimeleri kullanın.
  • Site içi SEO optimizasyonu: Site içi SEO çalışmaları belirlediğiniz anahtar kelime için sırala elde etme şansınızı yükseltir. Site içi SEO çalışmalarında çok fazla değişken vardır. Ancak ilk olarak anahtar kelimeleri yazı içlerinde kullanmayı ve başlıklara eklemeyi düşünebilirsiniz.
  • Link oluşturma: Google'da üst sıralarda yer almak istiyorsanız link oluşturmanız gerekir. Link oluşturma, diğer sitelerden sitenize link almak anlamına gelir. Bunu yaparken göz önünde bulundurmanız gereken çok farklı detaylar olduğunu unutmamanız gerekir.

  3. Düzenli olarak içerik oluşturun

  Kişisel blog başarısı için düzenli olarak yazmanız şarttır. Düzenli olarak içerik oluştururken zamanlamalara dikkat etmelisiniz. Haftada 3-4 içerik yazarken bir anda 1-2 içerik yazmaya başlarsanız sizi takip eden kitle bundan rahatsız olabilir. Her zaman tutarlı davranmanız gerekir.

  Bir ayda ne kadar içerik oluşturmanız gerektiğine karar vermeden önce araştırma yapabilirsiniz. Birkaç aylığına veya yıllığına düzenli olarak yazdığınız zaman olumlu geri dönüşler elde etmeyi başarabilirsiniz. Düzenli olarak içerik üretmek için yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz.

  4. Diğer blog yazarlarıyla iletişime geçin

  Blog yazarlığı yaparken mutlaka diğer blog yazarlarıyla iletişime geçmelisiniz. Bu blog yazarlarını sosyal medyada takip edebilir veya sürekli onların blog yazılarına yorumlar yapabilirsiniz. Tanınır biri olmak için onların kitlelerinden yararlanabilirsiniz.

  • Kendi yazdığınız içeriklerden diğer blog yazarlarına link vererek dikkatlerini çekin.
  • Kendi ilgilendiğiniz alandaki konularla bağlantılı derleme içerikler oluşturun.
  • Diğer blog yazarlarıyla ortak içerik hazırlayın veya röportajlar gerçekleştirin.
  • Diğer blog yazarlarının içeriklerine yorum yapın ve yapıcı eleştirilerde bulunun.

  İnternette gezinirken pek çok kişinin yazdığı içeriklere denk gelmiş olabilirsiniz. Onların hikayelerini okumakla yetinmeyip artık kendi hikayelerinizi oluşturabilirsiniz. Kendi fikirlerinizi ve düşüncelerinizi kişisel bir blog açarak kolayca paylaşabilirsiniz.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kişisel Blog

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et