R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Joystick

  Joystick, bilgisayara bağlanarak işaretçiyi kontrol etmeyi sağlayan harici bir donanım parçasıdır. Bir bilgisayar veya konsol üzerinde joystick, işaretleyicileri, karakterleri veya makineleri kontrol edilebilir. 

  Joystickler genellikle kullanım alanına göre şekillenir. Örneğin, uçuş simülatörünü oynama tercih edildiğinde kontrol tutacağı, uçağı kontrol eden gerçek kontrol tutacağı ile aynı olmalı ve ihtiyacı olan tüm fonksiyonları kullanmak için yeterli tuş giriş fonksiyonlarını sağlamalıdır.

  Joystick Tarihçesi

  Joystick, bilgisayarlarda karakterleri veya makineleri kontrol etmeyi sağlayan fiziksel bir kontrolördür. İlk olarak 1926'da Amerika Birleşik Devletlerin ‘de üretildi. Elbette ilk Joystick ürünü, bugün kullanılanlara kıyasla çok ilkel bir prototipti. Bu prototip, tamamen çalışır pozisyonda ve işlevseldi. Ancak, günümüzün gelişmiş Joystick tasarımlarından farklı olarak sadece iki farklı eksende hareket ediyordu. Daha sonra geliştirilen joystickler yaşamın her alanına girerek oyun dünyasından makine destekli imalata kadar çeşitli alanlarda kullanılmaya başlandı.

  Joystickler, daha hassas bir şekilde işaret etme ve kontrol etme ihtiyacını hissettiğinizde seçebileceğiniz kontrollerdir. Kol şeklinde tasarlanan modellerin yanı sıra butonlu modeller, manuel modeller ve hatta daha hassas işler için kullanılan joystickin parmak ucuyla kontrol edildiği modeller de bulunur. Bu durumda ihtiyaç olan joystick modelini en iyi şekilde belirlemek ve kişinin ihtiyacı olan en nitelikli markalara yönelmek gerekir.

  Joystickler, fare hareketlerinden farklı olarak daha hassas hareket etme yeteneğine sahiptir. Yine fare gibi yüzeylerde hareket etmediği için çok kontrollü ve ani tepkilerde istenilen tepki alınabilir. İçerdiği ekstra tuşlar vasıtasıyla joystickler, mouse ile karşılaştırıldığında daha kullanışlı hale gelir.

  Joystick Çeşitleri

  Klasik joystick: Sadece 1 veya 2 düğme ile yönlendirme ve işlevleri içeren bir kontrol aracıdır. İlk çıkan joystickler bunlardandır.

  İkinci nesil joystick: Bunlar, ikiden fazla buton, mükemmel ergonomik yapı, analog yönlendirme fonksiyonu, her türlü hassas yön algılama ve en önemlisi giriş ve çıkış fonksiyonu ile mükemmel bir kontrol aracıdır.

  Eski joystickler, sadece oyun oynayan kişinin seçimini algılar ve oyuna yansıtır dolayısıyla sadece oyun konsolu girişleri algılanırdı. Ancak teknolojinin gelişmesiyle ile joysticklerde değişti ve algılamayı anında cevaplayan kontrol araçları geliştirildi. Bunlar algıladıkları hareketin sonucuna göre bir tepki verirler genelde titreşim şeklinde olan bu özellik oyun konsollarında ilk PlayStation (dual shock) da görüldü. 

  Son nesil joystick: En yeni nesil joysticklere en iyi örnek, 14 Temmuz 2008'de Japonya'da piyasaya sürülen Nintendo'nun Wii Motion Plus'ıdır. Çıkış haftasında 65.000 civarında satmıştır. Bu yeni nesil joystick, daha karmaşık hareketleri yakalamaya olanak tanır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Joystick

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et