R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  IMAX

  IMAX kendisine ait yüksek çözünürlüklü kameraları bulunan, film formatları geliştiren ve sinema salonlarıyla bilinen bir şirkettir. IMAX denildiğinde akıllara genel olarak film izleme deneyimi gelir. Normal bir sinema salonundan başta ekran boyutu olmak üzere daha farklı yapıdadır.

  IMAX ekrana ek olarak çok daha kaliteli hoparlörler kullanır. Sinemadaki koltuklar çok daha konforludur. Seyirci nerede oturursa otursun her zaman ekranı net bir şekilde görebilir. IMAX sinemada en yüksek kaliteli görüntüleri sağlama konusunda tam anlamıyla eşsizdir.

  IMAX ne anlama gelir?

  IMAX, yüksek çözünürlüklü lensler, projektörler ve sinema ekipmanları üreten bir firmadır. IMAX terimi genellikle film formatı ve izleme deneyimiyle alakalıdır. Standart bir sinema salonundan farklı bir salon kullanılır. Çünkü ekran çapı gibi çeşitli detaylar farklılık gösterir.

  IMAX kaliteden hiçbir ödün vermeden filmleri daha büyük boyutlara dönüştürmek (yansıtmak) için kullanılmıştır. 35 mm yerine kare başına 70 mm kullanır. Kayıt yapılabilmesi için özel IMAX filmleri kullanılması şarttır. Normal sinema projektörlerinden farklı IMAX projektörleri gerekir.

  IMAX ekranları genellikle standart sinema salonlarındaki ekranlardan çok daha büyüktür. Ekranlar kavisli yapıdadır çünkü seyirciyi çok küçük boyutlarda çevrelemesi hedeflenir. Sesin ekranın arkasından doğru şekilde iletilebilmesi ekranlar her zaman deliklidir.

  IMAX sinema salonlarında her filmi izlemek mümkün değildir. Sadece 70 mm filmler desteklenir. 35 mm filmlerin IMAX filme aktarılması mümkündür ama görüntü kalitesi problemli olabilir. Standart filmler IMAX sinemalarında gösterilirler ama sinema ekranının bir bölümünü kaplarlar.

  IMAX sinemaları nedir?

  Film sektörü çok büyük bir sektördür. Filmler bir ülkenin sosyal durumunu en iyi şekilde yansıtabilirler. Ülkedeki filmlerin kalitesi ne kadar iyiyse o ülkenin sosyal, tarihi ve ekonomik durumu o kadar iyi olabilir. Film kalitesi belirlenirken pek çok farklı faktör işin içine katılır.

  Modern dönemde ise görsellik ve işitsellik biraz daha ön plandadır. 3D filmlerin daha çok sinemalarda izlenmesinin pek çok farklı sebepleri vardır. Sinema sahipleri bu sebeplerin farkındadırlar ve sürekli olarak en yeni teknolojileri kullanarak izleyicileri etkilemeye çalışırlar.

  IMAX sinema teknolojisi bu anlayışla ortaya çıkmıştır. İlk kez 1970'li yıllarda ortaya çıksa bile yükselişini 2000'li yıllarda gerçekleştirmiştir. Önceleri vahşi yaşam filmlerinin sergilendiği yerler oldular. Daha sonra yaygınlaştı ve dünya çapında binlerce IMAX sineması ortaya çıktı.

  IMAX sinemalarının tipik özelliği geniş bir dairesel kubbe ve düz ekrandır. Bu sayede izleyici kendini filmin içindeymiş gibi hisseder. Gerçekçi efektlerden çok daha büyük keyif alır. IMAX sinemalarında doğrusal polarizasyonlarıyla birlikte güçlü kameralar kullanılır.

  IMAX ile standart sinema arasındaki fark nedir?

  IMAX ile standart sinema arasındaki en önemli farklılık kalitedir. IMAX ekranları geniş ekranda en yüksek görüntü kalitesini sunmaya odaklanırlar. Görüntü kalitesine ek olarak en iyi ses teknolojisinin kullanımı söz konusudur. IMAX kameraların kullanılması ise filme farklı bir tat katar.

  • IMAX firması, 1970'li yıllarda film sektörüne giriş yapmıştır. Son teknolojiyi kullanarak yüksek çözünürlüklü videoları izleyicilere ulaştırır. Standart sinemalar ise 1890'lı yıllarda ortaya çıkmıştır.
  • Standart sinemalarda düşük piksel çözünürlüğüne sahip olan film ekipmanları vardır. IMAX, çeşitli film formatlarını kullanarak en geniş ekranı sunar. Standart sinemadan neredeyse on kat daha büyüktür.
  • Standart sinemalarda dikdörtgen bir ekranda 35 mm tek bir film formatı mevcuttur. IMAX ise 70 mm film sistemine ek olarak IMAX 4K ve IMAX 2K Digital gibi teknolojilerden yararlanarak üç projeksiyon formatı sunar.

  IMAX aynı zamanda ses sistemiyle farkını ortaya koyar. Ses sistemi hassas şekilde ayarlanmış hoparlörlerden oluşur. Hoparlörden ne kadar uzak olursanız olun kötü bir ses duyma olasılığınız oldukça düşüktür. IMAX sinemadaki her bir noktadan sesi doğru şekilde yakalamanızı sağlar.

  IMAX alternatifleri nelerdir?

  IMAX sinema salonlarının popüler hale gelmesiyle birlikte benzer yaklaşımı sunmaya çalışan çeşitli alternatifler ortaya çıkmıştır. En popüler görüntüleme formatları ve teknolojileri incelendiği zaman IMAX ile diğerleri arasındaki farklılıkları anlayabilmek mümkündür.

  1. IMAX mı Dolby Cinema mı?

  IMAX ile rekabet içerisinde olan en önemli teknoloji Dolby Cinema olarak bilinir. Dolby Cinema özellikle standart kameralarla çekilmiş filmleri izlerken çok daha iyidir. Mevcut tüm film formatları düşünüldüğünde en iyi görüntü kalitesi Dolby Cinema'ya aittir.

  • Görüntü kalitesi: IMAX standart film formatından 3 kat, Dolby Cinema ise 4 kat daha yüksek çözünürlük sunar.
  • Görüntü formatı: IMAX, 1.90:1 en-boy oranını, Dolby Cinema, 2.40:1 en-boy oranını kullanır.
  • Ses kanalları: IMAX, 12 ses kanalı kullanırken Dolby Cinema, 64 ses kanalı kullanır.
  • Sinema konforu: IMAX standart koltuklardan daha rahat koltuklar sunar. Dolby Cinema ise daha fazla alana sahip yatar sandalyeler kullanır.
  • Film işleme formatı: IMAX hem 2D hem de 3D filmler için uygundur. Dolby Cinema ise sadece 2D filmlere hitap eder.

  2. IMAX mı RPX mi?

  IMAX ile RPX arasında bir kıyaslama yapmak istediğinizde çok büyük farklılıklar göremezsiniz. Genel anlamda tek farklılık RPX için hazırlanmış olan koltukların çok daha iyi bir izleme deneyimi sunmasıdır. Sinema konforu önceliğiniz ise IMAX yerine RPX tercih edebilirsiniz.

  • Ekran boyutu: RPX ekranlar genelde 12 x 18 metre olurlar. IMAX ekranlarda ise 15 x 21 metre şeklindedir. Ekran boyutları farklı olduğundan görüntü formatı değişiklik gösterir.
  • Sinema konforu: RPX sinema konforu açısından yumuşak ve deri koltuklara dayanır. IMAX ise standart sinema koltuklarının biraz daha gelişmiş versiyonlarına yer verir.
  • Ses düzeyi: Ses düzeyi açısından IMAX tartışmasız çok daha iyidir çünkü 12 ses kanalı ile ses iletimi gerçekleştirir. RPX'te ise 7.1 kanallı surround ses aktarımı söz konusudur.
  • Görüntü kalitesi: IMAX sizi biraz daha ekrana yaklaştırdığı için görüntü kalitesi çok daha yüksek görünür. RPX sizi ekrandan uzaklaştırır ama bunu yaparken görüntü kalitesini korur.

  3. IMAX mı D-BOX mı?

  IMAX ile D-BOX arasında yapacağınız tercih izleme deneyiminize bağlıdır. IMAX size daha büyük görseller ve daha iyi sesler sunar. Film sahnesini daha gerçekçi hale getirir. Ekran daha büyük olduğundan çoğu insan için çok daha çekici bir seçenektir.

  • Ekran kalitesi: IMAX yüksek çözünürlük ekran sunar. D-BOX ise standart boyuttaki ekranlara sahiptir.
  • Sinema konforu: Görüntüler detaylarla desteklendiğinden IMAX çok daha gerçekçi bir deneyim sunar. D-BOX ise koltuk yerleşimiyle fark yaratmaya çalışır.
  • Ses düzeyi: IMAX ses deneyimi açısından muazzam bir kaliteyi yansıtır. D-BOX açısından ise ses düzeyinde herhangi bir ek iyileştirme yoktur.
  • Film deneyimi: IMAX renkleri çok daha doğru sunabildiği için fark yaratır. D-BOX ise bol hareketli sahnelere sahip filmlerde öne çıkar.

  4. IMAX mı Cinemark XD mi?

  IMAX ile Cinemark XD arasındaki farklılıkları yakalamak kolay değildir. Cinemark XD biraz daha değerli gibi görünür. Sinema deneyimi açısından değerlendirildiğinde ise kişisel tercihler ön plandadır. İkisi arasında çok büyük farklılıklar beklememeniz gerekir.

  • Ekran kalitesi: IMAX daha çok 2K çözünürlüğe hitap eder. Cinemark XD ise 4K çözünürlük için çok daha idealdir.
  • Sinema konforu: IMAX tartışmasız bir biçimde çok daha iyi bir seçenektir. Cinemark XD konfordan ödün vermez.
  • Ses düzeyi: IMAX ses deneyimini 12 kanallı surround sistemle sağlar. Cinemark XD ise 11.1 kanallı surround sistem kullanır ama bunu yüksek kaliteli çözümlerle destekler.
  • Film deneyimi: Çözünürlüklere göre farklılıklar her şeyi yansıtır. IMAX standart filmler için idealdir ama Cinemark XD yüksek çözünürlükte farkını ortaya koyar.

  5. IMAX mı 4DX mi?

  IMAX ile 4DX arasındaki farklılık tamamen film türüne göre değişiklik gösterir. 4DX aksiyonlarda, animasyonlarda ve korku filmlerinde daha etkileyici deneyim sunar. IMAX ise diğer filmlerin tamamını kapsayacak şekilde bir deneyim sunma gayretindedir.

  • Ekran boyutu: IMAX duvarın tamamını kaplayan bir yapıda olduğundan daha büyüktür. 4DX ise standart sinemalarda yer alan standart ekran boyutlarını kullanır.
  • Görüntü kalitesi: IMAX tartışmasız bir biçimde 3D görüntüler için idealdir. 4DX ise daha düşük görüntü kalitesine sahiptir.
  • Efekt kullanımı: IMAX ile doğrudan gerçek 3D film deneyimi yaşarsınız. 4DX ise 21 adet üst düzey efektten yararlanır.
  • Sinema konforu: IMAX yüksek kaliteli ama standart koltuklar sunar. 4DX ise hareket edilebilir koltuklarla sinema konforunu yükseltmeye çalışır.

  6. IMAX mı ScreenX mi?

  IMAX ile ScreenX arasında seçim yapmak durumunda kalırsanız tercihiniz IMAX olmalıdır. IMAX çok daha akıcı ve sürükleyici bir film deneyimi sunar. Filmlerin çoğu IMAX desteğiyle gelirler. ScreenX ise tüm filmler için ideal sonuçlar ortaya koymaktan uzaktır.

  • Ekran kalitesi: IMAX görüntüleri 70 derecelik görüş alanıyla sunar. ScreenX açısından ise görüş alanı 270 derecedir.
  • Sinema konforu: IMAX film izleme deneyimini üst düzeye çıkarabilmek için kıvrımlı ve büyük ekran kullanır. ScreenX yan yana yerleştirilmiş 3 ekrana sahiptir.
  • Ses düzeyi: IMAX ses kalitesini iyileştirebilmek için çeşitli özellikler kullanır. ScreenX ise ses kalitesini iyileştirmek için ekstra olanaklar sunmaz.
  • Film deneyimi: IMAX filmleri seyir zevkini olabildiğince ön plana çıkarır ve bunu video kalitesiyle başarır. ScreenX üç farklı ekran kullandığından görüntü akıcı değildir.

  IMAX sinemalarda görüntü kalitesi gerçekten inanılmaz düzeylerdedir. Size çok yüksek seviyede sinema deneyimi yaşatırlar. 3D film izleyecekseniz en iyi ideal yerler arasında yer alırlar. Ancak her IMAX sinemasının doğru şekilde yapılandırılmamış olabileceği gerçeğini unutmamalısınız.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  IMAX

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et