R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İllüstrasyon

  Illüstrasyon, Fransızca resimleme ya da bezeme kelimesinden gelen resimleştirme ya da benzeri ürünler ortaya çıkarma sanatına verilen isimdir. İllüstrasyon sanatını gerçekleştirenlere illüstratör denir. Türkçe karşılığı “çizer” olarak da çevrilebilir. İllüstrasyon grafik sanatlarının bir kolu olarak karşımıza çıkar. Sanatçıların elle çizmeleri yerine doğrudan dijital yazılı ve dijital tasarım ile ortaya çıkardığı sanat ürünlerinin olduğu grafik çalışmalarıdır. 

  Bu çalışmalar, bilgisayar destekli yazılımlar ve uygulamalar ile bilgisayar ortamında kolaylıkla tasarlanmaktadır. Elbette bu tasarımlar yalnızca bilgisayarların asıl donanımıyla ortaya çıkmamaktadır. Bunun için çeşitli dijital araçlar ve malzemeler de gerekmektedir.

  Illüstrasyon posterler, çeşitli animasyonlar, öğretim alanı ve yayımlanan dijital dergileri, öğretim materyalleri, sanat konseptli dergiler, video oyunları, filmler ve daha pek çok yayınlanmış medya tasarımı üzerinde görselleştirme çalışması yapılarak ifade edilebilir. Belirli bir tasarım baz alınarak üzerinde çeşitli sanatsal dokunuşlar yapılarak illüstrasyon çalışmaları ortaya çıkabilir. 

  Bunun yanında hayali bir tasarımı da göz önüne alarak farklı bir sanat formu ortaya koymak mümkündür. Günümüzde grafik tasarımın sanat amacıyla kullanılması ile birlikte oldukça yaygınlaşan illüstrasyon çalışmaları küresel bir değer arz etmektedir.

  Dijital çizimler olarak genellenebilen illüstrasyonlar, sanatsal ve subjektif olmaları nedeniyle dört bir taraftan genişletilebilecek bir özelliğe sahiptirler.Genellikle dijital ortamda paylaşılan her türlü içeriği çok daha ilgi çekici ve kullanıcı dostu hale getirebilmek amacı ile tasarlanan illüstrasyonlar, çoğu zaman kelimelerin kolayca ifade edemediği duygu ve düşünceleri yansıtmayı başarırlar. Bir ürünün kullanıcı deneyimini geliştirmek için ya da verilmek istenen mesajı sanatsal yolla iletebilmek için kullanılabilirler. 

  İllüstrasyonlar sadece sanat ile uğraşan insanların kullandığı bir olgu değildir; günümüzde her türlü kurumsal kimliğe sahip firmanın da, gerek web sitelerinde, gerek başka mecralarda sıklıkla kullandığı bir vazgeçilmez haline gelmiştir. Yaratıcısının işini icra ediş tarzına göre, kendi içlerinde bir görsel dile sahip olan illüstrasyonlar, bir ürün ya da hizmete ait süreçlerin hızlandırılması ve iyileştirilmesi üzerinde olumlu etkilere sahiptirler. 

  İllüstratör ne iş yapar?

  İllüstratör, moda tasarımı, çocuk kitapları, dergiler, tıbbi kılavuzlar, web siteleri, teknik tasarımlar ve reklamcılık gibi çeşitli şirketler ve endüstriler için iki boyutlu görüntüler oluşturan bir sanatçıdır. Illüstratör, siyah ve beyazın sadeliği, renk zenginliği ya da ışık ve gölge kullanımı gibi efektler oluşturmak için çeşitli teknikler kullanır. Çizimler bazen bir metin duvarından daha etkili bir şekilde bir duygu, anlam ya da özü iletebilir. Çizimler karmaşık bir fikri basitleştirebilir, kullanıcıya iletilen sözcükleri ya da mesajı anlatabilir ve bazen herhangi bir açıklama gerektirmeden tek başına konuyu ifade etmeye yarayabilir.

  Bir illüstratör genellikle ilişkili bir metin ya da fikir bağlamında görsel bir temsil üretmek için işe alınır ya da görevlendirilir. Bir illüstratörün iş akışında genellikle aşağıdakileri içeren çeşitli aşamalar vardır:

  • Müşterinin çizim ve tasarım ihtiyaçlarının tartışılması
  • Pazarlık fiyat ve son tarihler
  • Müşteriyle birlikte gözden geçirilecek bir örnek geliştirme
  • Çizimlerin son teslim tarihine kadar üretilmesi

  Bir illüstratör genellikle yapmak istedikleri görüntülerin bir taslağını çizerek başlar. Tüm projenin miktarı ve genel hatları hakkında fikir sahibi olduklarında, her bir çizimi çizmeye başlarlar. İllüstratörler kalem ve kağıttan ya da bilgisayarda dijital olarak çalışabilir. Kendi tarzlarına ve müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun ortamı seçebilirler. Her illüstratör, her türlü görseli ve tasarımı üretebilmeleri için mükemmel çizim becerilerine sahiptir. İllüstratörün müşterinin ihtiyaçlarını dinlemesi ve anlaması, fikir alışverişinde bulunabilmesi ve her iki taraf da nihai bir yorum ve illüstrasyona ulaşana kadar birden fazla kavramı yeniden işleyebilmesi önemlidir. Bir illüstratör olarak başarılı olmak için doğal yetenek, eğitim ve sürekli uygulama gereklidir.

  İllüstrasyon nasıl yapılır?

  İllüstrasyon çalışması yapılırken ortaya çıkacak belirli bir konsept vardır. Bütün tasarımlar belirli bir konsept çevresinde kurgulanır ve üzerinde belirlenen konsepte yönelik çalışmalara başlanır. İllüstrasyon çalışmaları, daha önceden örneği görülmemiş orijinal tasarımlar olarak karşımıza çıkar. Bundan dolayı da temelde esas alınan ürün ne kadar karakteristik bir özellik gösterse de bu karakteristik unsurdan yola çıkılarak farklı kompozisyonlarla çeşitli illüstrasyon çalışmaları dijital ortamda sanata aktarılabilir. Bu tür tasarımlar standarttan çok daha farklı bir şekilde sana severlerin karşısına çıkacağından dolayı oldukça ilgi çekici ve etkileyicidir.

  İşlem yapılırken tasarımı yapmak istediğiniz yöntemi ve kullanmak istediğiniz uygulamaları belirlemeniz gerekmektedir. Genel konsepte uygun bir kompozisyon hazırlandıktan sonra grafikler doğrudan bilgisayar klavyesi ya da faresinin yanı sıra grafik yazılımları ve tabletleri aracılığıyla da çizimi aktarılabilir. Bundan dolayı bu tür çizim araçlarını kullanırken normal bir kalemle çiziyormuş gibi programlar içerisinde tasarım yapmak mümkündür. 

  Çeşitli düzenlemeler, renklendirmeler ve farklı tasarımlar illüstrasyon çalışmalarında oldukça ilgi çekmektedir. Bunun nedeni ise her illüstrasyon çalışmasının vereceği havaya uygun bir tasarım programı olmasıdır. Tasarım yaparken kendinize ve çalışmanıza en uygun konsepte karar verdikten sonra kullanacak olduğunuz uygulamaları belirleyip işe koyulmak önemlidir.

  İllüstrasyon yapmak için hangi programlar kullanılır?

  İllüstrasyon yapmak için dijital tasarım alanında kullanılması gereken pek çok farklı uygulama vardır. Bu uygulamalar dijital eserin çıkarılacağı konsepte uygun olarak seçilebilir. Bunun yanında dijital bir tasarım yaparken tek bir uygulamadan faydalanmak yerine birden fazla uygulamayı kullanarak da illüstrasyon eserini zenginleştirmek mümkündür.

  Dijital tasarım alanında faydalanabileceğiniz başlıca programlar şu şekildedir:

  • Adobe Illustrator
  • Adobe Photoshop
  • 3ds Max
  • Inkspace
  • Blender
  • Maya
  • The GIMP

  İllüstrasyon çeşitleri nelerdir?

  İllüstrasyon, görsel olarak pek çok alanda farklı çalışmalar ile karşımıza çıkar. Özellikle grafik tasarım ve sanat dünyasında ve görsel sanatlarda son dönemde oldukça ilgi görmektedir. İllüstrasyon çeşitlerini anlatmak gerekirse şu başlıklar altında sıralamak mümkündür:

  • Mimari illüstrasyon
  • Biyolojik illüstrasyon
  • Albüm kapağı
  • Konsept Sanat
  • Botanik illüstrasyonu
  • Dijital illüstrasyon
  • Moda illüstrasyonu
  • Bilgi grafikleri illüstrasyonu
  • Teknik resim illüstrasyonu
  • Tıbbi illüstrasyon
  • Kitap ve dergi illüstrasyonu
  • Arkeolojik illüstrasyon
  • Bilimsel illüstrasyon
  • Anlatı illüstrasyonu

  İllüstrasyon ve Çizim arasındaki fark nedir?

  Çizim, bir nesneyi temsil etme ya da bir şekil, plan ya da taslağı çizgilerle anlatma sanatı ya da tekniğidir. Bir illüstrasyon, bir metni netleştirmek ya da süslemek için kullanılan bir resim ya da fotoğraftır. Çizim ve illüstrasyon arasındaki temel fark, çizimin bir kendini ifade etme biçimi olması, illüstrasyonun ise ticari değeri olan profesyonel bir çalışma olmasıdır. Ayrıca çizimler sanat olarak tek başına durabilirken, illüstrasyonlar her zaman metne eşlik eder. Çizimler ve illüstrasyonların ortak amacı, bir duygu ve düşünceyi görsel olarak aktarmaktır; aralarındaki fark ise, illüstrasyonların bir metni destekleyici şekilde tasarlanıyor olmalarıdır. Yani illüstrasyonlar, hali hazırda insanlara sunulan bir metnin daha iyi anlaşılması için tasarlanırlar ve görselleştirmeleri sayesinde anlamın pekiştirilmesi görevini üstlenirler. Çizimler ise, metinlerden bağımsız olarak kendi görsel dilleri ile duygu ve düşünceleri aktarmaya çalışırlar.

  İllüstrasyon nerelerde kullanılır?

  Bir illüstrasyon, posterler, el ilanları, dergiler, kitaplar, öğretim materyalleri, animasyonlar, video oyunları ve filmler gibi basılı ve dijital yayınlanmış medyaya entegrasyon için tasarlanmış bir metnin, kavramın ya da sürecin dekorasyonu, yorumu ya da görsel açıklaması için bu alanlarda kullanılır.

  İllüstrasyon çeşitleri nelerdir?

  İllüstrasyon, ilk olarak  çizim, boyama ve oyma ile başlamıştır. Çok çeşitli tekniklerde kendini gösteren bir sanat formudur. Standart teknikler hala kullanılsa da dijital dönüşün bir sonucu olarak ortaya çıkan çeşitli araçlarla beraber modern illüstrasyon teknikleri oluşmuştur. İllüstrasyon genel olarak iki geniş kategoriye ayrılabilir:

  • Geleneksel illüstrasyon
  • Modern illüstrasyon

  Geleneksel illüstrasyon çoğunlukla elle çizilmiş resimlere atıfta bulunurken, modern illüstrasyon Photoshop ve Illustrator gibi yazılımların kullanımının sonucudur.

  İllüstrasyon araçları nelerdir?

  Gelişen teknoloji ile birlikte,bir illüstratör olmak için geçmişte mümkün olmayan harika, güzel ve çarpıcı görsel kreasyonlar yaratmaya izin veren sayısız araç ve uygulama bulunmaktadır. Bu araçların hepsi daha kolay ve her zamankinden daha güvenilirdir. Bir illüstratör ancak araçları kadar iyi olabilir. 2022'de mevcut olan en iyi illüstrasyon araçları ve yazılım uygulamaları (hem ücretsiz hem de ücretli) eksiksiz kılavuz aşağıda listelenmiştir:

  1. Adobe Photoshop

  2. Adobe Illustrator

  3. Vectornator

  4. Procreate

  5. Affinity Designer

  6. Inkscape

  7. ArtRage

  8. Gravit Designer

  9. Vectr

  10. Ira Design

  11. Autodesk Sketchbook

  12. Grabient

  13. Paint Tool Sai

  14. Stubborn Generator

  15. Wacom Products

  16. CorelDRAW Graphics Suite

  17. Krita

  En İyi İllüstrasyon Teknikleri Nelerdir?

  İllüstratörün hangi tekniği kullandığı önemli değildir; önemli olan çizimin ne için olduğudur. Ticari bir illüstrasyon teknik olarak geleneksel olabilir. Kurşun kalem, mürekkep ve boyalarla çizimlerde kullanılabilir ya da dijital programlardan yararlanılabilir. Bazı illüstratörler karışık bir teknik kullanır. Örneğin, bir kurşun kalemle çizim yapar ve sonrasında görüntüyü bilgisayarda işleyebilir. Kolaj tekniğini ve gravürü kullanan illüstratörler de vardır. Herhangi bir teknik kullanılabilir; çalışmanın amacına ve illüstratörün tercihlerine bağlıdır.

  İllüstrasyon yapım süreci

  İllüstrasyon yapım süreci genellikle şu adımları içerir:

  • Brief: İllüstratörün ne yapması gerektiği, hedef kitlenin kim olduğu ve ne tür bir etki yaratmayı hedeflediği gibi bilgileri içeren bir talep çalışması yapılır.
  • Konsept çalışmaları: İllüstratör, talep çalışmasına göre fikirler üretir ve bunları çizimlerle ifade eder. Bu adımda, fikirlerin güçlü ve zayıf yönleri belirlenir ve en uygun olanı seçilir.
  • Ön tasarım: Seçilen konseptin detaylandırılması ve tasarımın çizimlerle ifade edilmesi aşamasıdır. Bu adımda, çizimlerin nasıl görüneceği ve ne tür ayrıntıların içereceği belirlenir.
  • İnceleme: İllüstratör, ön tasarım çizimlerini müşteriyle paylaşır ve yapılması gereken değişiklikleri alır.
  • Son tasarım: Müşteri tarafından onaylanan ön tasarım çizimlerine göre, son tasarım çalışması yapılır. Bu adımda, çizimler renklendirilir ve gerekli ayrıntılar eklenir.
  • İşleme: İllüstrasyon, gerektiğinde dijital olarak işlenir ve son haline getirilir.
  • Teslim: İllüstrasyon, müşteriye teslim edilir ve müşterinin onayı alınır.

  Bu adımlar, illüstrasyon yapım sürecinin genel yapısını oluşturur. Ancak, her projenin ihtiyaçlarına göre, bu adımların sırası veya içeriği değişebilir.

  Dijital illüstrasyon nedir?

  Dijital illüstrasyon, bir hikaye anlatan, bir duygu ya da ruh hali ileten ya da bir konsept ya da ürün satan bir anlatı görüntüsünün oluşturulmasıdır.

  Kağıt ya da tuval üzerine yağlı boya ya da sulu boya gibi yöntemlerle geleneksel illüstrasyonlar oluşturulurken, Adobe Photoshop gibi yazılımlar ve uygulamalar kullanılarak dijital illüstrasyonlar yapılır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  İllüstrasyon
  Jesse Wilcox Smith tarafından çizilen bir illüstrasyon Jesse Wilcox Smith tarafından çizilen bir illüstrasyon

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et