R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  HTS Kaydı

  HTS kaydı, kişilerin telefon kayıtlarını en geniş kapsamda olacak verilerle içeren bir rapordur. Talep edilmesi halinde HTS kaydının içerisine kişilerin diğer teknolojik cihazlarla gerçekleştirdikleri iletişimler dahil edilebilir. Ancak temelde HTS kayıtları telefon görüşmelerini kapsar.

  HTS kayıtları içerisinde kimin kiminle görüştüğü, ne zaman görüştüğü, ne kadar görüştüğü, hangi numaraların kullanıldığı ve hangi baz istasyonlarının kullanıldığı gibi ayrıntılı bilgiler yer alır. Ayrıca, kişiler arasında yapılan cevapsız çağrılar HTS kaydı kapsamına alınabilirler.

  HTS kaydı ne anlama gelir?

  HTS kelimesi historical traffic search ifadesinin kısaltılmışıdır ve geçmiş aramalar anlamına gelir. GSM şebekesinin kayıt altında tuttuğu geçmiş araların tamamını ve onlarla ilgili bilgileri kapsar. Aramalar, SMS, MMS, GPRS ve WAP kayıtlarının tamamını içerir.

  HTS kaydı sayesinde GSM şebekesi üzerinden kurulan tüm iletişimler kayıt altında tutulur. Kim kimi ne zaman aramış, kaç defa aramış ve nereden aramış gibi kapsamlı bilgilere ulaşılabilir. İsteğe bağlı olarak kişilerin görüşme arasında hangi baz istasyonlarından sinyal aldığı tespit edilebilir.

  HTS kaydı GSM operatörleri tarafından tutulması zorunlu kayıtlardan biridir. 5651 sayılı kanun kapsamında bu kayıtları tutmaları zorunlu hale getirilmiştir. HTS kayıtları doğrudan Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ile paylaşılır. Bu paylaşım özellikle yasal süreçlerde belirgin rol oynayabilir.

  HTS kaydı içerisinde birbirinden farklı veriler yer alabilir. Ancak istenilmesi durumunda belirli tarih aralığına ulaşılarak veri miktarı azaltılabilir. HTS kaydının analizleri alanında uzman kişiler tarafından yapılır. Bu analizlerin yapılması ve raporlanması için mahkemelerin onayı gereklidir.

  HTS kaydı nasıl alınır?

  HTS kaydının alınabilmesi için mahkeme kararı gereklidir. Mahkemeler ve savcılar tarafından talep edilebilecek bu kayıtlar GSM operatörlerinden talep edilir. Talebin oluşturulabilmesi için somut delillerin araştırılması için gerekli durumların oluşması şarttır.

  HTS kaydının alınacağı yer GSM operatörleridir. Operatörler sundukları hizmetler doğrultusunda bu kayıtları tutmak zorundadırlar. HTS kaydı raporu için uygun mahkeme kararı çıkarıldıktan sonra GSM operatörleri hazırladıkları raporu mahkemeye iletmekle yükümlüdürler.

  Bir kişi kendisiyle iletişim kurmuş olan kişilerin kayıtlarına ulaşmak istediğinde savcılığa şikayette bulunmak zorundadır. HTS kaydının alınma süreci karmaşık olabilmesi nedeniyle genelde kişiler işlemleri bir avukat aracılığıyla yapmayı tercih ederler.

  HTS kaydı kaç yıllık verileri içerir?

  HTS kaydı mahkeme kararıyla operatörden talep edildikten sonra operatör tarih kapsamını incelemelidir. Operatörler maksimum 5 yıl süreyle kayıtları tutarlar. 5 yıldan sonraki kayıtların tutulma zorunluluğu yoktur. Dolayısıyla maksimum 5 yıl öncesine ait verilere ulaşılabilir.

  Mahkemenin talebine göre oluşturulacak olan raporlarda süre sınırının olması veri analizi kolaylaştırır. Bu nedenle genelde mahkemeler belirli bir zaman sıralaması koyarlar. Buna rağmen operatör, 5 yıldan uzun süreli verilere sahipse talep edilmesi durumunda bunları mahkemeye sunabilirler.

  Mahkeme operatörün elinde bulundurduğu veri kayıtlarına el koyabilme hakkına sahiptir. Bununla birlikte mahkeme sürecinde karar alımını kolaylaştıracak ek bilgi taleplerinde bulunulabilir. Operatörler mahkemece talep edilen bilgileri karşılamak için yasal prosedürlere uymak zorundadırlar.

  HTS kaydı delil olarak kabul edilir mi?

  HTS kaydının hukuki delil kabul edilebilmesi için somut delil kapsamında ele alınması gerekir. HTS kaydı hukuki süreç kapsamında istenirler ama tek başına yeterli delil sayılmayabilirler. HTS kaydının delil olarak kabul edilip edilmeyeceğini avukatlara sormak daha sağlıklıdır.

  HTS kaydının oluşturulması için gereken süre minimum 10 iş günüdür. Maksimum ise 30 iş günü içerisinde çıkarılır. HTS kaydının mahkeme tarafından talep edilmiş olması nedeniyle GSM operatörleri bu konuya maksimum hassasiyetle yaklaşarak doğru raporlar oluşturmaya çalışırlar.

  HTS kaydı talebinde somut delillere dayanan kuvvetli şüphenin olması şartı aranır. Söz konusu bilgilerin başka delillerle elde edilme imkanının olmamasına dikkat edilir. Yapılan değerlendirmeler doğrultusunda HTS kaydının tek başına delil olarak kabul edilmeyeceği belirtilir.

  Kendime ait HTS kaydını alabilir miyim?

  Kendi telefon numaranıza ait HTS kaydınızı bireysel başvuruyla alabilirsiniz. Yapmanız gereken hizmet aldığınız operatöre başvura bulunmaktır. Operatörlerin sizlere vereceği bilgiler sınırlı olacaktır. Gizli numaralardan gelen çağrıların kime ait olduğunu öğrenme şansınız yoktur.

  Operatörler sunacakları bilgilerde zaman sınırlaması uygulayabilirler. Zaman sınırlamasını ortadan kaldırmak istiyorsanız mahkeme aracılığıyla talepte bulunmanız gerekir. Bunun dışında kendinize ait olan HTS kaydına ulaşmak için her operatör sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

  • Türk Telekom: Türk Telekom tarafından sunulan Online İşlemler hizmetinden yararlanarak arama kaydı raporunuza ulaşabilirsiniz. Giriş için kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı yazmanız ve "Şifre Gönder" butonuna tıklamanız yeterlidir.
  • Turkcell: Turkcell tarafından sunulan Online İşlemler hizmetinden yararlanarak arama kaydı raporuna ulaşabilirsiniz. Giriş için gerekli şifreyi almak için "SIFRE" yazıp "2222" numarasına mesaj atmanız gerekir.
  • Vodafone: Vodafone tarafından sunulan Online İşlemler hizmetinden yararlanarak arama kaydı raporunuzu alabilirsiniz. Giriş için gerekli şifreyi almak için "S" yazıp "7000" numarasına mesaj atmanız gerekir.

  Operatörler tarafından kişisel başvurunuza istinaden sınırlı arama kaydı bilgileri sunulacağını unutmamalısınız. Bu bilgiler tam bir HTS kaydı yerine geçmezler. Zaman sınırlaması söz konusudur ve bazı bilgiler gereklidir. Detaylı bilgilerin sunulması için mahkeme kararı gereklidir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  HTS Kaydı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et