R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Home Ofis (Uzaktan çalışma)

  Home ofis (Uzaktan çalışma), bir bireyin resmi işlerini yürütmesi için kaldığı ikametgahı ofis olarak kullanmasıdır. Home ofis kültürü yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak çalışanlar arasında yaygındır, çünkü geleneksel ofislere kıyasla uygun fiyatlı ve kullanışlı bir seçenektir.

  Küçük işletmelerin çoğu, operasyon maliyetlerini düşürmenin bir yolu olarak faaliyetlerini home ofislerde yürütür. Ancak bu tür işletmeler, günlük operasyonlarıyla ilgili görevleri yürütmek için ana ofislerini de kullanabilir.

  Home Ofis Nasıl Çalışır?

  Yaşanılan yeri ofise çevirmek 21. yüzyılda yaygın bir uygulama haline geldi. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte home ofislerin, büyük metropol alanlardaki ofislere kıyasla daha ucuz ve daha uygun bir seçenek olduğu fark edildi. İşyeri için ofis kiralamak ve işletmek maliyetli olabilir. Çünkü işletme sahipleri; kira, kamu hizmetleri, mobilya, kırtasiye malzemeleri, ofis ekipmanı gibi çeşitli maliyetleri karşılamak zorunda kalır.

  Öte yandan, aylık kira ve işletme maliyetleri gibi ek maliyetler olmadığı için home ofisin giderleri daha düşüktür. Bir işletme sahibi; konutlarındaki odalardan birini, müşterilerle tanışmak ve işletmeyi yürütmek için ayırabilir, bir başka odasını ise dosyalarını ve diğer bilgileri tutmak için depoya dönüştürebilir.

  Home ofis özellikleri arasında şunlar yer alır:

  • İş faaliyetlerini yürütmek için düzenli olarak home ofis tercih edilir.
  • Müşteriler, çalışanlar veya yatırımcılarla tanışmak için home ofis kullanır.
  • Home ofis, evden ayrı tutulur ve bu sayede ticari faaliyetler için olan giderleri azaltılabilir.
  • İşletmenin ihtiyaç duyduğu malzemeleri depolamak için kullanılabilir.

  Hangi Meslekler Home Ofise Geçebilir?

  Danışman, avukat, muhasebeci ve mühendis olarak çalışan birçok meslek home ofis kültürünü benimsemiştir. Bu meslekleri icra eden şirketlerin metropol bölgelerdeki ana ofislerine ek olarak ayrıca home ofisleri de bulunur. Bu tür iş kolları home ofislerini; işleri uzaktan yürütmek, müşterilerle bağlantı kurmak ve hatta meslektaşları ve müşterileri ile fiziksel toplantılar düzenlemek için kullanabilir.

  Home Ofis Avantajları Nelerdir?

  Home ofis kültürü, geleneksel ofislere kıyasla çeşitli avantajlara sahiptir. İşte genel avantajlarından bazıları.

  Hem Zamandan Hem Paradan Tasarruf

  İlk olarak home ofiste çalışmak hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar. Günlük olarak ofise gitme derdinden kurtulan çalışan, aynı zamanda yolda harcayacağı parayı da cüzdanında tutmuş olur.

  Özellikle metropol bölgelerdeki trafik derdinden kurtaran home ofis çalışma kültürü, çalışan kişinin motivasyonunu artırabilir.

  Günlük Kıyafet Derdi Yok

  Home ofisin sağladığı bir diğer avantaj ise işyerlerine gerekli olan resmi iş kıyafetlerinden kurtulmaktır. Çalışan gerekli sorumlulukları yerine getirdiği sürece işveren, çalışanın home ofisteki gündelik görünümü veya davranışıyla ilgilenmez.

  Bu dertten kurtulan kişi iş-yaşam dengesini sağlıklı bir şekilde yürütülebilir, iş üretkenliği artırabilir.

  Home Ofis Giderleri

  Home ofisten çalışan kişiler, ikamet ettiği yerdeki işle ilgili faaliyetlerin yerine getirilmesinde internet, kamu hizmetleri ve kırtasiye malzemeleri gibi çeşitli maliyetlere karşı karşıya kalabilir.

  Evden çalışan küçük işletme sahipleri ve girişimciler, vergi gereksinimlerini karşıladıkları ve resmi olarak kayı tuttukları sürece, home ofis kesintisi alarak vergilerinde büyük tasarruf sağlayabilir.

  Home Office Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

  Evden çalışmayı planlayan girişimciler, şahıs şirketi açmak zorunda olabilir. Ancak home ofis için gerekli olan evraklar, şahıs şirketi kurarken istenilen evraklar ile benzerdir. Şahıs şirketi için gerekli evraklar şu şekildedir: 

  • Faaliyet adresi olarak gösterilen ev adresi
  • Noterden alınmış imza beyannamesi
  • Kimlik belgesi
  • İkametgah belgesi

  Limited ve anonim şirketlere kıyasla kurulması çok daha basit olan home ofis şahıs şirketi ile tamamen yasal bir şekilde işlerinizi evden yürütebilirsiniz.

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Home Ofis (Uzaktan çalışma)
  Uzaktan çalışma temsili görsel Uzaktan çalışma temsili görsel

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et