R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Hands Free

  Hands free kullanıcının ellerini kullanmadan iletişim kurmasını sağlayabilen çeşitli teknolojileri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bir teknolojik cihazın özellikleri arasında hands free ifadesi yer alıyorsa onun ekstra kullanılabilirliğe sahip olduğunu düşünebilirsiniz.

  "Hands-free" kelimesi, elle işletilmeyen veya elle müdahil olunmayan anlamında kullanılır. Hands-free teknolojisi, kullanıcıların ellerini cihazlarını kullanırken serbest bırakmasına olanak tanır. Hands-free cihazlar, sesli komutlar veya başka bir yolla cihazları kontrol etmeyi mümkün kılar ve kullanıcıların ellerini kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırır.

  Hands free genel olarak araç kullanmak gibi bir işle meşgul olurken insanların ilgili teknolojiye sahip cihazı kullanmasına olanak tanır. Hands free teknolojisi kablosuz ağların bağlantısını sağlayan kablosuz sistemlerle hemen hemen benzer yapıdadır.

  Hands free ne anlama gelir?

  Hands free teriminin sözlük anlamı "eller serbest" şeklindedir. Teknolojik özellik açısından benzer bir yaklaşımı sunar. Kullanıcılar hands free özelliğinin yer aldığı cihazları veya aletleri ellerini kullanmadan kolayca kullanabilirler. Söz konusu cihazlar özellikle mobil cihazlarla entegre edilebilirler.

  Hands free teknolojilerinin çalışma prensibi kablosuz ağlar ve mobil teknolojilerle neredeyse aynıdır. Kullanıcı sesleri veri paketleri halinde gönderen bir donanımla iletişim kurarlar. Donanım iletişimi algılayıp ilgili komutu yerine getirdiğinde ise cihaz talep edileni yerine getirir.

  Hands free teknolojisine verilebilecek en ideal örnek Bluetooth teknolojisidir. Bluetooth teknolojisi kısa mesafelerdeki veri alışverişleri için kullanılır. Pek çok yeni hands free teknolojisinde ise sesli komutlar söz konusudur. Sesli komut ile bir telefon numarasını aramak bunun için ideal bir örnektir.

  Hands free teknolojisi neden önemlidir?

  Araba kullanırken telefonla uğraşmak trafik güvenliği ve can güvenliğiniz açısından büyük bir problemdir. Ancak insanlar bu riski alırlar ve seyir halindeyken telefonlarından bir şeylere bakmaya çalışırlar. Araba kullanırken telefonla uğraşmak aslında düşünüldüğünden çok daha tehlikelidir.

  Hands free teknolojisini yukarıda örneği verilen durumlar dahil olmak üzere pek çok alanda kullanılabilir bir teknolojidir. Telefonlar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdırlar. Hands free teknolojisini kullanarak telefona dokunmadan bile arama yapabilir ve konuşabilirsiniz.

  • Bluetooth bağlantısı ile desteklenen hands free teknolojisi çeşitli cihazları sesle kontrol etmenizi sağlar. Sesli kontrole sayesinde dikkatinizin dağılmasını en alt düzeye indirebilirsiniz.
  • Telefonunuzda Bluetooth etkin olduğu sürece kolayca bağlantı kurabilirsiniz. Böylece sürüş gibi maksimum dikkat gerektiren durumlarda telefonunuzu sesle kontrol edebilirsiniz.

  Hands free teknolojisi pek çok farklı yönden firma çalışanlarının yeteneklerini geliştirme potansiyeline sahiptir. Öncelikle üretkenliği artırır çünkü kişilere aynı anda birden fazla işi yapabilme fırsatı sunar. Bu sayede rutin iş akışı içerisinde daha fazla verimlilik söz konusu olur.

  Hands free teknolojisi iletişimi kolaylaştırdığından pek çok işin daha kolay yapılabilmesini sağlar. İnsanlar birbirleriyle iletişim kurabilmek için cihazlara dokunmak, onları açmak veya kapamak gibi gereksinimlere ihtiyaç duymazlar.

  Hands free teknolojisi nerelerde kullanılır?

  Hands free teknolojisi pek çok alanda kullanılsa bile bazı sektörlere katkısı diğerlerinden çok daha fazladır. Çoğunlukla bulut iletişim teknolojisiyle bir araya getirildiğinden şirketlerin iş akışlarını büyük ölçüde değiştirmiştir. Hands free teknolojisi özellikle şu sektörlerde büyük etki yaratmıştır:

  • Otomotiv: Otomotiv sektöründe araba tasarlama işlemleri artık sanal gerçeklikle desteklenir. Tasarımcılar VR gözlüklerini kullanarak ellerinden yardım almadan tasarım yapabilirler. Hands free teknolojisinin sunduğu bu yaklaşım sayesinde maliyetler düşürülmüştür.
  • Üretim: Üretim sektöründe çalışanların hem üretim bandıyla hem de yönergelerle ilgilenmesi kolay bir iş değildir. Hands free teknolojisi bu konuda kolaylıklar getirmiştir. Özel olarak üretilmiş gözlükler sayesinde çalışanlar talimatları ellerini kullanmadan okuyabilirler.
  • Konaklama: Konaklama hizmetlerinde çalışanların sürekli olarak birbiriyle iletişim halinde olmaları gerekir. Her ne kadar çoğunlukla mobil cihazlar kullanılsa bile çalışanlar bunları pratik bulmazlar. Hands free teknolojisi kolayca erişilebilen cihazlarla bu sorunu ortadan kaldırmıştır.

  Hands free teknolojisinin kullanım alanı bu sektörlerle sınırlı değildir. Birçok farklı sektörde yer alan şirketler daha fazla mobil olmaya özen göstermiş durumdadırlar. Hands free teknolojisi iletişimden üretime hemen hemen her alanda firmalara büyük kolaylık sağlar.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Hands Free

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et