R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Güçlü Şifre

  Güçlü şifre, dijital sistemlerde kullanılan şifrelerin deneme, tahmin veya programlar aracılığı ile çözülmesine karşı oluşturulan bir parola türüdür. Banka uygulamaları, sosyal medya siteleri ve hayatın her alanında kullanılan dijital sistemler, kullanıcıların yetkisiz erişimini önlemek için daha karmaşık ve çözülmesi zor olan; güçlü şifreler girilmesini ister. 

  Hesapların gizliliğini koruma altına almak için kullanılan güçlü şifre, genellikle harf, sayı ve noktalama işaretlerinden oluşur. Örneğin; 1234 gibi bir şifre sadece sayılardan oluştuğu için farklı kombinasyonlar denenerek çözülebilir ve güçlü bir şifre değildir. Aynı şekilde abcx gibi bir şifre de yalnızca harflerden oluştuğu için deneme yanılma yoluyla çözülebileceği için güçlü bir şifre değildir. 

  İçeriğin devamında yer alan başlıklarda güçlü şifre oluşturma ve güçlü şifre örnekleri ile ilgili diğer detayları görüntüleyebilirsiniz.

  Güçlü şifre neden önemli?

  Güçlü şifreyi önemli kılan en temel sebep dijital saldırılara karşı hesaplarınızın güvenliğini sağlamasıdır. Bir hesap için oluşturduğunuz şifrenin kolay çözülebilir olması hesabınıza başkalarının da erişmesi anlamına gelir. Ahmet isimli bir kullanıcının üyelik şifresini ahmet35 şeklinde belirlemesi hesabının gizliliği açısından güvensizdir. Bu hesabı ele geçirmek isteyen kişiler deneme yanılma yoluyla veya şifre çözücü kombinasyon araçlarını kullanarak kolaylıkla erişim sağlayabilir.

  Güçlü şifre nasıl oluşturulur?

  Güçlü bir parola oluşturmak için şifrenin içinde büyük ve küçük harfler, sayılar ve noktalama işaretleri birlikte kullanılmamalıdır. Güçlü bir şifre oluşturmanın kriterleri şunlardır;

  • Yalnızca sayı veya yalnızca harflerden oluşmamalıdır. 1936 kombinasyonu veya xvbn kombinasyonu kolayca çözülebilir. 
  • Ardışık rakamlar veya harflerden oluşmamalıdır. Şifre içerisinde 1234 veya abcd gibi birbirini takip eden harf veya rakamlar bulunmamalıdır.
  • Sadece küçük veya sadece büyük harfler kullanılmamalıdır. Şifre içeriğinde yer alan ahmet veya AHMET kullanımı güvenli bir parola için uygun değildir. Bunun yerine AhMeT daha güçlü bir şifre seçimidir.
  • Noktalama işaretlerine yer verilmelidir. Oluşturulacak şifrenin içerisinde nokta, virgül, ünlem, alt çizgi, tire gibi noktalama işaretlerine yer verilebilir.
  • Büyük ve küçük harfler, sayı ve noktalama işaretleri birlikte kullanılmalıdır. 1587AhmeT39! gibi bir şifre kombinasyonu buna örnek verilebilir.
  • Doğum tarihi, isim, telefon numarası gibi sizin hakkınızda bilinen bilgileri içermemelidir.
  • 8 veya daha fazla karakterden oluşmalıdır. Karakter sayısı arttıkça çözülme olanağı da zorlaşır.

  Güçlü şifre örnekleri

  Güçlü parola örneklerini inceleyerek kendiniz için çözülmesi zor bir şifre oluşturabilirsiniz. 

  6 karakterli şifre örnekleri

  6 karakterli şifreler genellikle güvenlik açısından yetersizdir. Ancak kullandığınız sistem maksimum 6 karaktere izin veriyor olabilir. Bu sistemler için içerisinde harf, sayı ve noktalama işaretlerini barındıran şifreler oluşturabilirsiniz. Örneğin; K2hXy! ya da 9KgS-R birer 6 karakterli şifre örneğidir.

  8 karakterli şifre örnekleri

  Güçlü bir şifrenin içerisinde büyük ve küçük harflerin, rakam ve noktalama işaretlerinin olması gerekir. Bu kullanımla beraber güçlü bir şifre oluşturabilirsiniz. Örneğin; K2hXy!8B ya da 9KgS-R65 birer 8 karakterli şifre örneğidir.

  10 karakterli şifre örnekleri

  10 karakterli güçlü parola oluşturmak için diğer güçlü şifre örneklerinde olduğu gibi büyük ve küçük harflerin, rakamların ve noktalama işaretlerinin birlikte kullanılması gerekir. Örneğin; K2hXy!8B79 veya 9KgS-R65Mk birer birer 10 karakterli şifre örneğidir.

  Güçlü şifre oluşturucu kullanımı

  İnternet ortamında yer alan araçları kullanarak istediğiniz kriterlere uygun şifreler oluşturabilirsiniz. https://analiz.r10.net/rastgele-sifre-olusturucu adresine girip açılan sayfada büyük harf, küçük harf, sayılar ve sembollerden istediklerinizi seçip şifre uzunluğunu da belirlediğiniz de sizin için rastgele bir şifre oluşturulacaktır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Güçlü Şifre

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et