R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Grafiker

  Grafiker, görsel medya ve iletişim araçları aracılığıyla güçlü, etkili ve özgün bir mesaj iletmek için görsel öğeleri (metinler, şekiller, fotoğraflar, illüstrasyonlar, piktogramlar vb.) şekillendiren kişidir. Grafikerler, belirli konularda grafik tasarımlar yaparlar. Bu tasarımlar yapılırken tipografi adı verilen statik veya hareketli görüntüler, animasyonlar ve grafikler kullanılır. 

  Her kişi için belirli bir düzende veya istenilen işlevsellikte yeni görseller ve tasarımlar oluşturulur. Grafikler hayal güçleriyle güzel tasarımlar yaratabilirler. Bu tasarımların belirli kurallara uyması gerekir.

  Grafiker Ne İşe Yarar?

  Grafikerler, genellikle bilgisayar yazılımını kullanarak çizimler tasarımlar oluşturur. Bu tasarımlar doğrultusunda aranan niteliklere sahip görseller ortaya çıkarılır. Özellikle görseller üst üste konularak birbirinden ayırt edilebilir hale getirilebilir. 

  Grafikerler, birçok farklı tasarım oluşturabildikleri için işlerinin kapsamı da oldukça geniştir. Müşteriden gelen talimata göre en uygun tasarımlar verilir. Bu tasarımları yaparken grafik tasarımcının hayal gücü geniş olmalıdır.

  Grafiker Nasıl Olunur?

  Grafiker olmak için bazı eğitimler gereklidir. Grafikerler, bu işi üniversitenin grafik ve tasarım bölümünden mezun olduktan sonra yapabilirler. Ayrıca grafiker olmak için illüstrasyon, tipografi, animasyon, desen, renk, doku ve aydınlatma kavramlarına çok aşina olunması gerekir. Bununla beraber dergi ve gazetelerde çalışmak isteyen grafik tasarımcıların yayıncılık ve baskı kavramlarını net bir şekilde anlamaları çok önemlidir. Ayrıca grafik tasarımcı olmak için tasarım ve kompozisyon programlarında kullanılan yazılımları bilmek gerekir.

  Dijital grafikler, yeni dünyanın ayrılmaz bir parçası haline geldiğinden, lise ve üniversite seviyelerinde çeşitli grafik ve tasarım bölümleri bulunur. Ağırlıklı olarak dijital çizim ve tasarım tekniklerinin öğretildiği bu fakültelerde öğrenciler, profesyonel bir grafik tasarımcının ihtiyaç duyabileceği hemen her konuda, dil iletişimi de dahil olmak üzere gerekli materyallerle donatılırlar.

  Grafiker olmak isteyenler, bu bölümlerden birinde eğitim alarak bir profesyonel gibi grafik tasarım dünyasına ilk adımlarını atabilir ve çeşitli eğitim kursları ile grafik tasarımında başarılı ve profesyonel bir şekilde grafiker olma şansına sahip olurlar. Diğer uzmanlaşmış gruplardan farklı olarak, birçok teknoloji sektöründe olduğu gibi grafik tasarımda teknik bilgi tek başına yeterli değildir. Tekniğin yanı sıra hayal gücünü doğru kullanmak ve teknik grafik çalışmaları oluşturmak gerekir.

  Eğer bir üniversiteye kayıtlı değilse veya bir hobi olarak grafik işi yapmak isteniyorsa özel kurslar veya dershaneler de verilen grafik ve tasarım derslerinden uzman olunabilir. Bu eğitim programları ile evde kişi kendi başına büyük bir grafik denizi keşfetmeye çok daha kısa sürede mesafeleri kat etmeyi öğrenebilir.

  Her meslek dalının belirli temel özelliklere ihtiyacı olduğu gibi grafiker olmanın da kendine özgü ihtiyaçları vardır. Profesyonel ve başarılı bir grafiker olmak için kişinin ihtiyacı olan en azından temel beceri ve yetenekleri şunlardır:

  • En önemlisi bir grafiker, grafik veya görsel sanatlar becerilerine sahip olmalıdır. Çizim konusunda iyi olmasa bile bu iki noktada iyi olmak bir grafikerin sahip olması gereken önemli ve temel özelliklerden biridir.
  • Geniş bir hayal gücü olmalıdır. Bugün bir grafiker olmak genellikle var olmayan şeyler yaratmak ve insanları nasıl etkileyeceğini bilmek anlamına gelir. Bu çok geniş ve gelişmiş bir hayal gücü gerektirecektir.
  • Genel olarak yayıncılık konusunda gerekli temel bilgilere sahip olur ve yazılı iletişim kurallarını bilir.
  • Fotoğrafçılık veya fotoğraf sanatıyla ilgileniyor olması gerekir.

  Grafiker Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

  Grafikerler, tasarım yaparken tipografi, animasyon ve grafik gibi dinamik veya statik görüntüler kullanır. Görsel içeriğin amacına uygun olarak hazırlanabilmesi için grafik tasarımcıların aşağıdaki görevleri tamamlaması gerekir:

  • Kişi veya kuruluşun tasarım beklentilerini anlamalıdır.
  • Tasarımda kullanılacak araçların gereksinimlerini ve özelliklerini belirlemeli, alandaki yenilikleri ve trendleri takip etmelidir.
  • Müşterilerden tasarım terimleri hakkında gelen talimatları yorumlamalı ve rehberini geliştirmek için önerilerde bulunmalıdır.
  • Yaratıcı ve özgün tasarımlar yapmalı, tasarım ile ilgili yaratıcı fikir üretmeli ve bu alandaki gelişmeleri takip etmelidir.

  Grafiker İçin İş İmkanları Nelerdir?

  Grafikerler için iş olanakları, çok yüksektir. Özel olarak deneyimli ve başarılı grafikerler, her yerde kolayca iş bulabilirler. Grafikerler, gazete ve dergilerde sayfa tasarlayabilirler. Ayrıca, çoğu reklam ajansının grafik tasarımcılara da ihtiyacı vardır. Davetiye ve kartvizit tasarlayan şirketlerin de grafik tasarımcılara ihtiyacı vardır. 

  Alternatif olarak grafik tasarımcılar, özel veya kamu sektöründe istihdam edilebilir. Kamuda çalışabilmek için kamu personeli seçme sınavından geçmek gerekir. Bunlar ayrıca, akademik kariyer de yapabilirler.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Grafiker

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et