R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Fastboot

  Fastboot doğrudan telefonunuzun flash belleğine veri yazmanıza izin veren bir araçtır. Pratik olarak kurtarma, önyükleme veya kernel gibi imajları yüklemek için kullanılır. Fastboot kullanarak açılış ekranınızı değiştirebilir veya sistem güncellemelerini flaş edebilirsiniz.

  Daha önce Nexus ürün ailesinden bir Android telefon kullandıysanız fastboot kelimesini duymuş olmalısınız. Nexus telefonunuz varsa bir önyükleyiciyle birlikte geldiğinden SPL (secondary program loader) ile uğraşmanıza gerek kalmadan fastboot kullanabilirsiniz.

  Fastboot nedir?

  Fastboot telefonunuzu bir USB kabloyla bilgisayara bağlayarak Android sistemine erişim sağlayabildiğiniz bir araçtır. Bilgisayar ve kablo olmadan bu araca erişemezsiniz. Fastboot için bir uygulama sürümü söz konusu değildir. Alternatif olarak kablosuz kullanılabilir ADB vardır.

  Fastboot, Android işletim sistemi çalışmadığında devreye girebilir. Fastboot modunu başlattığınız zaman onu kullanabilirsiniz. Fastboot sadece Android sistemine değil veri bölümüne veya önyükleme bölümüne erişmenizi sağlayabilir.

  Fastboot bir sorun çözme aracıdır. Telefonunuzda engel bulunuyorsa onu kullanabilirsiniz. Genel olarak ise çeşitli kurtarmalar yapmak için kullanılır. Fastboot tıpkı ADB gibi Android yazılım geliştirme kitinin bir parçasıdır ve platform aracı olarak görülür.

  Fastboot nasıl ayarlanır?

  Fastboot aracını kullanmak istiyorsanız ilk olarak telefonunuzda çeşitli ayarlamalar yapmalısınız. Telefonunuzda Ayarlar kısmına girdikten sonra Telefon Hakkında bölümünden Yazılım Bilgileri kısmına göz atın. Burada gördüğünüz Yapım Numarası kısmına 7 kez arka arkaya dokunun.

  Daha sonra Ayarlar kısmına geri dönün ve Geliştirici Seçenekleri bölümünde yer alan USB Hata Ayıklama seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Karşınıza ufak bir pencere çıkabilir ve size çeşitli bilgilendirmeler yapabilir. Bilgilendirmeleri okuduktan sonra devam edin.

  Android Developer sitesine giderek Platform Tools adı verilen araçları indirin ve daha sonra ZIP dosyasının içerisindekileri dışarı çıkarın. Artık platform-tools adı verilen bir dosyaya sahip olacaksanız. Bununla birlikte Drivers sayfasına göz atarak telefonunuz için gerekli sürücüleri indirin.

  Son olarak Komut İstemi aracını kullanarak platform-tools adı verilen klasöre erişmeniz gerekir. Bunun için bilgisayarınızda Komut İstemi aracını çalıştırın. Daha sonra "cd" yazın ve bir boşluk bırakın. Ardından platform-tools klasörünü Komut İstemi aracın doğru sürükleyin.

  Bunu yaptığınız zaman platform-tools klasörü için gerekli olan veri yolu otomatik olarak tanımlanacaktır. Artık Fastboot aracını kullanmaya hazır durumdasınız. Tek ihtiyacınız olan Fastboot aracıyla neler yapacağınıza karar vermektir.

  Fastboot nasıl kullanılır?

  Fastboot aracını kullanabilmek için öncelikle telefonunuzu açmanız gerekir. Normal açılışı kullanmanız durumunda Fastboot kullanamazsınız. Bu nedenle güç, ses açma ve ses kapama tuşlarına aynı anda basmanız gerekir. Bunu yaptığınızda Fastboot moduna erişebilirsiniz.

  Telefonunuzu Fastboot modunda açtıktan sonra Komut İstemcisi uygulamasında komut satırında fastboot devices yazın. Bunu yazdığınızda Fastboot aktif olan cihazların listesini görmüş olursunuz. Ardından fastboot reboot yazarak Android işletim sisteminin yeniden başlatılmasını sağlayın.

  En kullanışlı Fastboot komutları

  • fastboot devices: Bu komutu kullandığınızda telefonunuzun bilgisayarınız tarafından tanınıp tanınmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • fastboot oem: Çeşitli parametrelerin uygulanmasını sağlar. Bu komutun ardından device-info, get_config, set_config, get_platform_info gibi parametreleri kullanabilirsiniz.
  • fastboot oem unlock: Android cihazlardaki önyükleyiciyi açar. Önyükleyiciyi açabilmek veya çalıştırabilmek için cihaz üreticisinden kilit açma kodu almanız gerekir.
  • fastboot oem lock: Android cihazlarda açılmış olan önyükleyicinin kapatılmasını sağlar.
  • fastboot reboot: Cihazınızı yeniden başlatırsınız ve kullandığınız ROM geçerli olur.
  • fastboot reboot recovery: Cihazı yeniden başlatırsınız ama doğrudan kurtarma moduna geçiş yapılır.
  • fastboot reboot bootloader: Bu komutu kullandığınızda belirli bir imaj flash etmek isterken Fastboot veya Bootloader moduna geçiş yaparsınız.
  • fastboot flash: Bu komutu kullanarak çeşitli zip dosyalarını veya imajları cihazınıza flash edebilirsiniz.
  • fastboot format:ext4 userdata: Bu komutu kullanarak cihazınızdaki verileri silebilirsiniz.
  • fastboot boot image_file.img: Bu komutu kullanarak flash etmeden cihazınızı özel bir kurtarma moduna alabilirsiniz.

  Fastboot bir komut satırı aracıdır. Bilgisayarınız ve Android cihazınız arasında iletişim köprüsü olarak çalışır. Fastboot komutlarını kullanmak için bu moda erişim sağlamanız gerekir. Ardından yardımcı komutlar ve parametrelerle belirli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Fastboot
  Orijinal yazar(lar)

  Google LLC

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et