R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  F Klavye

  F klavye, harf diziliminde ilk başta F harfinin yer aldığı klavye çeşidine verilen isimdir. F klavye kullanım alanları oldukça yaygındır. Çünkü F klavye, 10 parmak yazmaya müsait olan klavye seçeneklerinden bir tanesidir. Bundan dolayı da kamu kurumlarında devlet dairelerinde ve daha pek çok resmi yerde kolay kullanımı sayesinde tercih edilmektedir. F klavye, Q klavyeden farklı olarak daha farklı bir tasarıma sahiptir. 

  F klavye, Türkçe dilinden yola çıkılarak en çok kurulan kelimelerin ve cümlelerin içerisinde bulunan harflerin oranına göre dizilmiştir. Türkçe dili ile klavye yazımı için oldukça kolay bir harf dizilimi olan F klavye yazmayı da pratikleştirmesi bakımından kullanışlı bir klavye çeşidi olarak ön plana çıkmaktadır. Pek çok alanda hızlı yazma ihtiyacının olduğunu bilen ve bunu karşılamak için Türk diline uygun bir klavye tasarımı yapmak isteyen akademisyenler tarafından ortaya atılan fikir sonucunda Dr. İhsan Sıtkı Yener tarafından icat edilmiştir.

  F klavye nasıl kullanılır?

  F klavye kullanımı, oldukça kolay ve pratik olarak tasarlanmıştır. Türkçede hangi harfin daha fazla kullanıldığını esas alarak hazırlanan bu klavye çeşidinde sol tarafta sesli harflerin tamamının yer aldığı görülebilir. İ, E, A ve Ü gibi Türkçede kelime türetiminde sıklıkla kullanılan sesli harfler, parmakların en rahat edebileceği şekilde sol ortada yer almaktadır. Bu da F klavyenin kullanımını kolaylaştıran bir nedendir.

  F klavye, daha hızlı ve daha rahat yazmak için kamu kurum ve kuruluşlarında 20 Ekim 1955 yılında kullanılmaya başlanan bir klavye türüdür. Özellikle devlet dairelerinde hızlı yazmaya ihtiyaç duyulur. Bundan dolayı da F klavye hızlı yazma ihtiyacını başarılı bir şekilde karşılayan bir seçenek olarak Q klavyeye alternatiftir. F klavye pratik yazma mantığına göre hazırlanmıştır. Bu bakımdan da Türkçeye en uygun şekilde hazırlanan ve dünya genelinde tercih edilen klavye seçeneklerinin arasında Türkçe karakterleri de barındıran bir seçenektir.

  F klavye ile Q klavye farkı nedir?

  F klavyeyi Q klavyeden ayıran çeşitli temel farklar vardır. Bu farklar klavyelerde harflerin neye göre sıralandığından tutun da genel kullanım alanlarına kadar çeşitlilik göstermektedir. F klavye ile Q klavyenin farkları şu şekilde sıralanır:

  • F klavye hızlı yazmayı Q klavye yavaş yazmayı hedefler
  • F klavye Türkçe harf sistemine uygun olarak tasarlanmıştır.
  • Q klavye dünya genelinde yaygın olarak kullanılırken F klavye, daha çok Türkiye'de kullanılmaktadır.
  • F klavye F harfi ile başlamaktadır, Q klavye Q harfi ile başlamaktadır ve tuşların dizilimi farklıdır.
  • F klavye genellikle devlet dairelerinde kullanılan bir klavye çeşididir.
  • F klavyede amaç mümkün olan en kısa zamanda en fazla kelimeyi yazmak olduğundan 10 parmak yazmaya da uygundur.

  F klavye kullanım alanları nelerdir?

  F klavye, Türkçe yazı sistemine uygun olarak tasarlanmıştır. Zira dünya genelinde kullanılan Q klavyeye bakıldığında en sık tercih edilen harfler birbirinden oldukça bağımsız yerlerde yer almaktadır. Bu da yazmayı oldukça zorlaştırmaktadır. F klavye öğrenmek için çeşitli kurslar ve sitelerden faydalanmak mümkündür. Bunun yanında Q klavyenizi klavye ayarlarından F klavye ile değiştirerek F klavyeyle yazma pratiği yapmanız da oldukça kolaydır.

  F klavyenin kullanımı Ekim 1955 tarihinde Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanmıştır. Bu da memur olmak isteyen herkesin F klavye öğrenmesi gerekliliğin doğurmuştur. Kamu Kurum ve kuruluşlarında devlet dairelerinde F klavye kullanılmaktadır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  F Klavye
  F Klavye F Klavye

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et