R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Estcoin

  Estcoin, Estonya hükümetince çıkartılan resmi bir coindir. Estonya devleti tarafından e- ikamet sistemine geçen vatandaşlarının kullanımı için 2018 yılında oluşturulmuştur. Euro’da yaşanan dalgalı kurun getirdiği zararlardan korunmak ve gelecekte kripto paraların yürürlükte olacağı öngörüsüyle piyasaya sürülmüştür. 

  Estonya vatandaşları arasında takasına müsaade edildiği için yapı itibari kripto para olarak görülemez. Bankacılık ve finans sektörü tarafından sert eleştirilere maruz kalmıştır. Estcoin, bir ülke tarafından resmi olarak desteklenerek piyasaya çıkartılmış ilk coindir. 

  Estcoin sahibi Estonyalılar, bugün kadar Estcoin’den 17.2 milyon dolar gelir sağlamışlardır. 2025 yılına kadar bu gelirin 2.13 milyar dolara varması beklenmektedir. Estcoin Ethereum altyapısını kullanmaktadır. Bu kripto para, ülke vatandaşlarının iş geliştirme, ihracat vergi ödemeleri ve diğer devlet işleyişindeki ödemler için kullanılabilmektedir.

  Estcoin Kimin?

  Estcoin Estonya devleti tarafından çıkartılmış olup Estonya vatandaşlarının almasına müsaade edilmiştir. Arkasında devlet ve vatandaşlarının desteği olan kripto paradır. Estonya devleti teknoloji yanlısı bir ulus yaratma fikri ile oluşturduğu tüm projelere vatandaşlarını da dâhil etmektedir. Kripto paraya uyguladığı bu yaklaşımı Estcoin’in merkeziyetsiz olması fikrine aykırıdır. Topluluk tarafından merkeziyetsiz olmadığı için eleştirilen ve kripto para olarak değerlendirilmemesi gerektiği yönünde yorumlanmaktadır.

  Estcoin Hangi Borsada?

  Estcoin, sadece Estonya e-ikamete sahip vatandaşları arasında dolaşımına izin verildiği için herhangi bir borsada listelenmemektedir. Çipli kimlik uygulaması olan e-ikamet ile dünyanın herhangi bir yerinde olan Estonya vatandaşları devletin sisteminden alabilirler. 

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Estcoin

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et