R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Elektronik Para

  Elektronik para, elektronik sistemlerde ve dijital veritabanlarında bir ulusal para birimine bağlı olarak saklanan ödeme aracıdır. Elektronik para tabirinin yanı sıra dijital para, sanal para ve e-para olarak da tabir edilmektedir. Elektronik paralar da normal geçerliliği olan madeni ve kağıt paralar gibi ticaret, borç alışverişi ve değer açısından kişiler ve devletler için kolaylık sağlamaktadır.

  Elektronik Para Nedir?

  Dünya ekonomileri üzerinde büyük bir pay sahibi olan elektronik para, gündelik hayatta kullanılan nakit paranın önemli bir alternatifidir. İtibari para olarak nitelenen gerçek paranın dijital ortamda saklanması ve ödeme aracı olarak kullanılmasını ifade eder. Örneklerle açıklanacak olursa; kira bedelini ödemek için banka yoluyla yapılan havale veya EFT işlemi elektronik para kullanılarak yapılmış demektir. Nakit değeri olan itibari para, bankanın elektronik sistemi üzerinden alıcıya gönderilmiş, elektronik para transferi gerçekleşmiş olur. Bir mağazada alışveriş esnasında kredi kartı ile yapılan ödeme de elektronik paraya örnektir. Hesap veya kredi kartında yer alan itibari para birimi alıcıya aktarılmış; ödeme esnasında elektronik para transferi gerçekleşmiştir.

  Elektronik Para Nasıl Çalışır?

  Elektronik para kartlar, cihazlar veya bir sunucu üzerinde tutulabilir. Normal para türlerinden bağımsız çalışan bir para birimi değildir ve bilinen para biriminden sorumlu merkezi otorite tarafından denetlenir. Örneğin; Türkiye’de para konuları ile ilgilenen kurumlar T.C Merkez Bankası ve BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu)’dır. Bilinen itibari para birimlerinde olduğu gibi elektronik paralar da bu kuruluşların otoritesi altındadır.

  Elektronik paranın çalışma mantığını anlamanın en iyi yolu, gündelik hayatta sıkça yapılan havale veya EFT işleminin mantığını anlamaktan geçer. Bu dijital transferler esnasında elektronik para, bir hesaptan başka bir hesaba aktarılır. Aktarılan elektronik para, hesabınızdaki para ile desteklenir.

  Elektronik Paranın Tarihi

  Elektronik paranın ilk ortaya çıkışı 1871 yılında Western Union’un günümüzdeki hesaplar arası havale sisteminin arkaplanını geliştirmesiyle başladı. Dünya’nın farklı konumlarındaki Western Union şubeleri aracılığıyla para herhangi bir fiziksel değişime uğramadan bir şubedeki gönderici tarafından hesaba yatırılıp başka bir şubedeki alıcı tarafından teslim alınıyordu. 

  Elektronik para sistemlerinde bir diğer gelişme ise 1972 yılında yaşandı. ACH ağı olarak bilinen Visa, MasterCard gibi sistemlerin altyapısını sağlayan operatörler, günümüzde POS makinalarında kullanılan çipli teknolojiyi geliştirdi ve banka hesabında yer alan dijital para biriminin, alıcı iş yerlerinin hesabına aktarılması sağlandı.

  Dünya genelinde teknolojinin ilerlemesi ve teknolojiye erişimin artması ile birlikte internet bankacılığı, mobil bankacılık ve mobil ödeme adı verilen sistemler geliştirilmeye başlandı ve elektronik para sistemi hayatın hemen her noktasında kendine yer edindi.

  Elektronik Paranın Avantajları

  Elektronik para sistemlerinin kullanımı hem bireyler için hem de toplumlar için birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Elektronik paranın avantajları şunlardır;

  • Dünya’nın herhangi bir yerinde, herhangi bir zamanda kolaylıkla ve büyük bir esneklikle ödeme yapma kolaylığı sağlar. Ödemelerin fiziksel teslimatı ile alakalı zorlukları ortadan kaldırır.
  • Yapılan işlemlerin ayrıştırılmasına ve kayıt altına alınmasına olanak sağlar. Aylar önce yapılan bir alışverişin ya da belirli bir kişiye gönderilen tüm ödemelerin kaydına kolayca erişilebilir.
  • Yapılan harcamaların kaydının saklı tutulması sayesinde bütçe oluşturma ile ilgili kolaylık sağlar
  • Kimlik doğrulama, tokenizasyon gibi gelişmiş güvenlik sistemleri sayesinde paranın güvenli bir şekilde saklanmasını ve transferini sağlar.

  Elektronik Paranın Dezavantajları

  Hayatı kolaylaştırma açısından büyük kolaylık sağlıyor olsa da zaman zaman ortaya çıkan güvenlik zaafiyetleri, çevrimiçi dolandırıcılık vakaları ve scam (sahte) sitelerin türemesi gibi dezavantajlar da elektronik para kullanımı açısından dikkate alınması gereken unsurlardır. Bu nedenle dijital yollardan para transferi yaparken temkinli olmakta yarar vardır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Elektronik Para

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et