R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  eBay

  eBay, internet üzerinden açık arttırma usulü ile alışveriş yapılmasına olanak sağlayan en büyük alışveriş sitelerinden biridir. eBay, dünyanın en popüler e-ticaret sitesi ve e-ihracat platformları arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde yer alan en büyük açık arttırma ve online satış sitesi olarak da kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. 

  eBay, aynı zamanda dünyadaki en büyük online pazar yerleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı da site içerisinde e satış ve ihracat yapmak oldukça kolaydır. Daha fazla müşteriye en kısa zamanda ulaşmayı hedefleyen bir yapısı vardır.

  Akla gelebilecek hemen her konuda hizmetin, ürünün satışının ve ihracatının yapılabileceği bir küresel e-ticaret sitesi olan eBay, ilk olarak 1995 yılında Amerika'nın California yani üstünde kurulmuştur. Pierre Omidyar tarafından kurulan bu küresel e-ticaret sitesi dünyanın farklı ülkelerinin satış yapma imkanı sağlayan ve aynı zamanda dünyadaki farklı ülkelerden de çeşitli ürünleri temin etmeyi hedefleyen bir markadır. Farklı ülkeler arasında küresel alışverişi hedefleyen ve ürünlerin kolaylıkla alıcıya ulaşmasını sağlayan bir dev pazar yeridir. 

  eBay, dünya genelinde e-ticarette önemli bir yeri olan ve en sık tercih edilen online pazar yeri platformları arasında üst sıralarda yer almaktadır. Dünyanın dört bir yanında hemen her üründe ve hizmete dair bir satış kanalı vardır. Bu da platformun kolay kullanılabilir olmasının yanında herkese uygun bir sistemi olmasının da kolaylığıdır.

  eBay nasıl kullanılır?

  eBay, herkesin istediği şekilde ve ücretsiz olarak ulaşabileceği bir e-ticaret hesabı açması konusunda kolaylık sağlamaktadır. Bu noktada dünya genelinde satış yapacak olan ve hizmetlerini online pazar yerleri aracılığı ile dünyadaki diğer ülkelere de ulaştırmayı hedefleyen kullanıcılar platform içerisinde ürün alışı ve satışı gerçekleştirebilirler. eBay içerisinde hemen her şeyin alınıp satılması mümkündür. Bundan dolayı da her gün sitede milyonlarca işlem yapılmaktadır.

  Sitenin işleyişi satıcı ve alıcı arasında ürünü yayınlayarak aracılık etmek odaklıdır. Bundan dolayı da satılacak ürün için önce listeleme parası alınmaktadır. Eğer bir ürün satılırsa listeleme parasının yanında satış fiyatı üzerinden komisyon alınarak satıcıya ürünün ücreti ödenir. 

  Alıcı ise bu noktada ürünün kapanış fiyatı ve ülkesine ulaştırılmasında belirlenen posta ücreti dışında herhangi bir ücret ödemez. eBay’de ürünler açık artırma usulü satıldığından dolayı aynı ürün için farklı satıcılarda farklı kapanış fiyatları olabilir.

  eBay satışı nasıl yapılır?

  eBay, dünya üzerindeki birçok satıcı ve alacayı bir araya getiren bir online pazar yeri platformudur. Dünyanın her neresinde olursanız olun sıfır ürünlerin yanı sıra ikinci el pek çok ürün de eBay üzerinden kullanıcıya ulaşır. eBay hesabına sahip olan herkes, ürün alışı veya satışı yapabilir. Bunun yanı sıra sistem içerisinde kullanıcı hesabıyla bir mağaza açma imkanı da vardır. Kullanıcı, kendi online mağazasını açarak eBay üzerinde mağazaya dair bir iş hesabı da oluşturabilir. Bunun için sırasıyla şu adımlar takip edilmelidir:

  1. Markaya ait bir sayfa açmak için “İşletme hesabı” sayfasına giriş yapılır.
  2. Markaya sürekli ulaşılabilecek bir mail adresi eklenir.
  3. Markanın telefon numarasını eklenir.
  4. Formda geri kalan bilgiler, eksiksiz bir şekilde doldurulur. 
  5. Markaya uygun olan ödeme yöntemi seçilir.

  eBay’de e-ticaret yapmak için ne gerekli?

  eBay üzerinden satış yapmak için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. eBay üzerinden nasıl satış yapılır sorularının yanı sıra eBay'de satışı arttırma konusunda da bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunun yanında bu platformun belirli avantajları ve dezavantajları da vardır. Sistem üzerinde her ürünün farklı satıcısı bulunur. Bundan dolayı da satışa sunulan her ürün için farklı bir tanımlama ve ödeme şekli belirlenmiştir. Alışverişlerde bu noktalara dikkat ederek ürün seçimi yapılmasında fayda vardır. eBay’de satış yapmak için bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

  • eBay satışlarında ürünler stoklu değildir, sipariş doğrudan satıcıya iletilir.
  • Platformda mağaza için çeşitli temalar kullanılabilir.
  • eBay, web sitelerine reklam satışı da yapar.
  • Platformumuz satıcıların özel çeşitli fırsatları ve reklam metotları vardır.
  • Sistem üzerinden nadir ürünlerde bulunabileceğinden dolayı koleksiyonerler için önemli bir platformdur.
  • eBay’de doğrudan satışların yanı sıra 1 ile 10 gün arasında geçerli bir açık artırma sistemi vardır.
  • Mağaza satış oranlarını arttırmak için çeşitli dijital pazarlama teknikleri kullanılabilir.
  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  eBay
  2012 yılından beri kullanılan logo 2012 yılından beri kullanılan logo
  Endüstri

  E-ticaret

  Kuruluş

  3 Eylül 1995

  Kurucu

  Pierre Omidyar

  Genel merkezi

  San Jose, Kaliforniya, U.S.

  Hizmet verilen ülkeler

  Dünya genelinde

  Hizmetler

  Çevrimiçi alışveriş

  Hasılat

  10,42 milyar ABD Doları (2021)

  Faaliyet gelirleri

  2,92 milyar ABD Doları (2021)

  Net gelir

  13,61 milyar ABD Doları (2021)

  Toplam varlıklar

  26,63 milyar ABD Doları (2021)

  Toplam özkaynak

  9,78 milyar ABD Doları (2021)

  Çalışan sayısı

  ~10.800 (Aralık 2021)

  İştirakler

  Auction Co., iBazar, GittiGidiyor, G-Market, Half.com, Qoo10.jp

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et