R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  E-mail

  İnternet üzerinden gönderilen dijital mektuba e-posta veya ingilizce adı ile e-mail denir. E-mail; elektronik postanın kısaltılmış halinden gelmektedir. E-postalara tıpkı kağıt mektuplar gibi yazılar yazılabilir, görseller koyulabilir. Bunların haricinde müzik veya video yükleme gibi birçok dosya türünü yükleme özelliğine sahip e-postalar günümüzde milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Pratik oluşu ve düşük maliyetli olması nedeniyle, kağıt mektuplardan daha çok tercih edilmektedir. Fakat, güvenirliğinin düşük olması nedeniyle resmi evraklarda kullanımı kısıtlıdır. Bunun dışında e-postalarda sıklıkla karşılaşılan bir diğer sorun ise, istenmediği halde toplu olarak gönderilen e-maillerdir, bunlara spam denir. 

  E-posta gönderirken başlıca kullandığımız bileşenler

  1- gönderen (ya da kimden (ingilizce hali ile, from)) : iletiyi gönderen kişinin adresi 

  2- alıcı (ya da kime (ingilizce hali ile, to) : iletiyi alacak kişinin adresi, ‘,’ kullanarak birden fazla kişiye göndermek mümkündür. 

  3- konu (ingilizce hali ile, subject): iletiyi özetleyen başlık

  4- tarih ( ingilizce hali ile, date): iletinin gönderildiği adresteki, yerel saat ve tarih. 

  5- ileti gövdesi (ingilizce, body): iletinin kendisi ve varsa kullanıcı imzası burada yer alır. 

  6- karbon kopya ‘’kk’’ (ingilizce, cc veya carbon copy): ismi, eski daktilolarda karbon kağıdı ile yapılan çoğaltmadan gelmektedir. iletinin, asıl gönderilen kişilerden başka kişilere de gönderilmesini sağlar. cc ile gönderilen ileti kullanıcılarına mail doğrudan hitap etmez, bilgilendirme amaçlı mail gönderilir. 

  7- gizli karbon kopya ‘gkk’ (ingilizce, ‘bcc’ veya blind carbon copy): bcc ile gönderilen maillerde, alıcılar iletide gözükmez bu sayede, birçok kişiye gönderilen maillerde bu tercih edilebilir. 

  8- yanıtla (ingilizce, reply) gelen bir iletiyi direk,yanıtlamak için kullanılır. 

  9- herkesi yanıtla (ingilizce: reply all): yanıtlanan bir iletiyi, to ve cc kısmında yazılmış tüm adreslere yollamak için kullanılır. 

  10- yönlendirme (ingilizce, forward ya da fwd): gelen bir iletiyi başka bir adrese yollamak için kullanılır. 

  11- ek (ingilizce, attachment): yazıya ek olarak yollanan dosyalara denir. ses, müzik, resim, video gibi pek çok formatta dosya bu şekilde yollanabilir. 


   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  E-mail

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et