R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  DPi

  DPi, açılımı Dot Per Inch olan, türkçeye inç başına düşen nokta sayısı olarak çevrilebilen bir teknolojik terimdir. Hem ekran kullanımlarında hem de mouse kullanımlarında, ürün seçerken dikkat edilmesi gereken bir özelliktir.

   

  DPi Nedir?

  Dot Per Inch, yani inç başına düşen nokta şeklinde tanımlanabilen DPi, mouse ve ekran kullanımında oldukça büyük bir öneme sahiptir. DPi çözünürlükkalitenetlikduyarlılıkhassasiyet ve pixel terimleriyle direkt olarak bağlantılı olmasının yanı sıra, hem baskı sektöründe hem fotoğrafçılık sektöründe hem de bilişim sektöründe çalışan insanlar için oldukça önem arz etmektedir. Bu sektörlerdeki görevlerin çok daha kolay ve başarılı bir şekilde yerine getirilebilmesi için, yüksek kaliteli ve yüksek çözünürlüğe sahip cihazlar ile çalışılması, çalışan insanların hayatını kolaylaştırır. Bu sebeple, özellikle detaylı işler için çaba harcayan insanlar mouse ve ekran seçiminde ürün özelliklerini incelerken DPi özelliğine de özellikle dikkat etmek zorundadırlar.

  Mouse, yani fareler için ayarlanabilir seçenekli ürünlerin tercih edilmesi çok daha mantıklı olacaktır. Profesyonel hayatında çok detaylı işler çıkarmak zorunda kalmayan insanlar dışında yüksek DPi değerleri, günlük kullanımda pek tercih edilmeyen değerlerdir. Profesyonel hayatında ya da günlük hayatında çok yüksek DPi değerlerine gereksinim duymayan insanlar, yüksek DPi değerli ürünlere gereğinden daha fazla para ödeyip bütçelerini açabilirler. Bilgisayar video oyunları ile ilgilenen insanlar için de yine DPi değerlerinin yüksek olması çok önemlidir. Fakat oyunu hobi olarak oynayan insanlar için çok da önemli olmamakla beraber yine haddinden fazla harcamalara sebep olabilmesi açısından dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.

  DPi Ne İşe Yarar?

  Çözünürlüğü yüksek olan oyunlar oynayan insanlar, düşük DPi değerlerine sahip olan farelerle oyun içerisindeki hareketleri çok daha zorlu bir şekilde gerçekleştirirler. Yani, düşük DPi değerlerine sahip olan ürünler yüksek çözünürlüklü oyunlarda fareleri hareket ettirmeyi çok daha zorlu bir hale getirir. Farelerin en hızlı şekilde tarama yapabilmesi ve ekranın her yerine hızlı bir şekilde ulaşabilmesi için yüksek DPi değerli ürünler tercih edilmelidir. Günümüzde hızla gelişen teknoloji ile birlikte, piyasada yüksek DPi değerli çeşitli farelere ulaşılabilir. Son teknoloji yazılımlar ve gelişmeler sayesinde binlerce çeşit, farklı markalara ait birbirinden farklı özelliklere sahip oyuncu fareleri piyasada kolaylıkla bulunabilir hale gelmiştir.

  Bunun dışında baskı sektöründe de yine oldukça önemli bir yer edinen DPi değeri, marka tanıtımlarında önem arz eden promosyon ürünleri ve reklamların kalitesi ile doğru orantılıdır. Düşük çözünürlüğe sahip promosyon ürünlerini ya da düşük çözünürlüklü reklamları müşteriler tarafından ilgi çekici hale getirmek neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle reklam ya da promosyon ürün çıkarmak isteyen bütün şirketler çözünürlüğe oldukça önem verirler. Çözünürlük de yine DPi değeri ile doğru orantılı olarak artacaktır. Bu sektördeki insanlar için de DPi değeri oldukça önemlidir.

  DPi Ne Demek?

  DPi, inç başına düşen nokta sayısı anlamına gelir. Yani, basılan bir materyalin her bir inçinde kaç adet küçük nokta olduğunu sayısını belirten terimdir denilebilir. DPi ne kadar büyük olursa basılan materyalin her bir içindeki nokta sayısı da o kadar fazla olur anlamına gelir ve bunun sonucu olarak da baskı çok daha net olur.

  Bir diğer deyişle, baskı kalitesi ile DPi değeri doğru orantılıdır denilebilir. Fakat mümkün olan en yüksek DPi değerini kullanarak işlem yapmada diretmek her zaman en mantıklı hamleyi yapmak anlamına gelmeyebilir. Baskıların yanı sıra, Mouse'larda da karşımıza çıkan DPi değeri, farelerin hareket hızını ve hareket kolaylığını arttıran bir özelliktir. Yine burada da en yüksek DPi değerli fareyi seçmek her zaman en mantıklı hamle anlamına gelmez. Çünkü bazı işler çok yüksek DPi değeri olmaksızın da aynı sonucu verilecek şekilde yapılabilir.

  Örneğin, baskısı yapılmak istenen görüntü boyut olarak küçük bir görüntü ise, yüksek DPi değerini kullanmak mürekkep israfı olacaktır. Baskı dokümanlarında kullanılan DPi değeri genel olarak 300’dür.  Kartvizit gibi baskı dökümanlarında ise genel olarak 300 ila 400 arası DPi değerleri tercih edilir. Bu tarz düşük DPi değerleri ile güzel sonuçlar alınabilecek işler için 1200 gibi çok yüksek bir değer kullanmak mantıksız olacaktır. Bu denli yüksek değerler sadece profesyonel fotoğrafçılık ya da devasa reklam görselleri için kullanılır.

  Ekran DPi Nedir?

  Baskı kalitesi ve baskı çözünürlüğü ifade edilirken karşımıza çıkan ekran DPi terimi, görüntü kalitesini ya da fotoğraf kalitesini doğrudan etkileyen ve belirleyici unsur olan en önemli faktörlerden biridir. Baskılı promosyon ürünler kategorisinde de yine çok kritik bir noktada karşımıza çıkar. Baskı ve matbaa süreçleri içerisinde kalite, renk ve görüntü belirleyen en önemli faktör olarak çözünürlük oranını etkiler. 

  Mouse DPi Nedir?

  Mouse, yani farelerde de çözünürlük ile doğrudan bağlantılı olan Mouse DPi terimi, kısaca fare çözünürlüğü olarak da tanımlanabilir. Fareler çalışırken kendi içerisindeki sistemlere göre içerisinde bulunan bir lazer yardımı ile geçmiş oldukları yüzeyleri tarayarak hareketlerine devam ederler. Mouse DPi değeri ne kadar yüksek olursa çözünürlük değeri de o kadar yüksek olacağı için, fare küçük bir noktada bu çözünürlük değeri kadar hareket sağlamış olur.

  300 DPi Nedir?

  Görsel baskı işleri ile uğraşan şirketler arasında görüntü çözünürlüğünde standart bir sayı olarak kabul edilen 300 DPi, bir görüntünün kolaylıkla anlaşılabilir olması için ve net bir şekilde görülebilmesi için yeterli olan alt sınır olarak kabul edilir. 300 DPi değeri, inç başına 300 piksel düşmekte olduğunun anlamını çıkarmamıza neden olur. Kaliteli bir fotoğraf ya da matbaa baskısı elde etmek isteyen insanlar bu değerde baskılar aldıkları takdirde tatmin edici sonuçlara ulaşacaklardır.

  Ofisleri, işyerleri ya da kişisel işleri için kartvizit bastırmak isteyen insanlarda da yine kalite önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Kendi kartvizitlerinin çözünürlüğünde belirli bir standart arayan insanlar da kartvizitlerini bastırırken 300 DPi değerinde olmalarına özen gösteriler.

  600 DPi Nedir?

  600 DPi demek, inç  başına düşen piksel sayısının 600 olması demektir.  300 DPi değeri ile kıyaslandığı zaman çok daha profesyonel ve çok daha kaliteli sonuçlar almak isteyen insanları tercih ettiği değer olarak karşımıza çıkar. Özellikle profesyonel işlerde ve büyük reklam ürünlerinde tercih edilen bu değer, çözünürlüğün çok daha yüksek olmasına, görsel ürünün çok daha net bir şekilde seçilebilmesine ve göze daha hitap eden parlak renkleri olanak sağlar.

  Bir başka deyişle, bir fotoğraf ya da görsel baskı içerisinde 600 piksel bulunduğunu karşı tarafa anlatan bu değer, daha da yükseldikçe çok daha profesyonel ve çok daha net bir şekilde görülebilen sonuçlar elde edilmesine olanak sağlar. Daha geniş yüzeylerdeki, daha dikkat çekmesi istenen reklamlarda ve afişlerde daha yüksek DPi değerleri kullanılır.

  DPi Neden Önemlidir?

  1 inçlik bir karede bulunan nokta sayısının artması demek, o karenin sahip olduğu ürünün çok daha kaliteli ve çözünürlüğü yüksek bir ürün haline gelmesi anlamına gelir. Bir inçe düşen noktalarını sayısının fazla olması o noktaların ait olduğu ürünün kaliteli ve net olması anlamına gelmektedir. Kaliteli ve net bir baskı elde etmek isteyen insanlar bazen çözünürlüğü arttırarak bu amaçlarına ulaşmaya çalışırlar. Fakat çözünürlüğü arttırma işlemleri sırasında ortaya tatmin etmeyen sonuçlar çıkabilir. Çünkü çözünürlüğün artırılması işlemleri, bazen görüntünün bulanıklaşmasına yol açabilir. Bu nedenle baskı işlemini yapacak insanların kendi işlerinde profesyonel olması ve DPi değerinin nasıl ayarlanması gerektiğini bilmeleri gerekmektedir.

  Aksi takdirde, bulanık ve düşük çözünürlüklü sonuçlar elde edilir ve bu da bu görüntünün hitap ettiği müşteri kitlesinde olumsuz bir etki yaratacaktır. Özellikle reklam çalışmalarında müşterinin dikkatini çekmek ve olumlu bir etki bırakmak oldukça önemli olduğu için, DPi değeri hayati önem arz eden bir noktada bulunmaktadır. Ortaya konulan baskı ürününün, bir şirketin prestijini direkt olarak etkilediği gerçeği göz önünde bulundurulduğu takdirde, DPi değerine gerekli önem verilecek ve bunun sonucunda da güzel sonuçlar alınacaktır.

  Hangi Çalışmalarda DPi’ye Dikkat Edilmeli?

  Baskı işlerindereklam sektöründe ve profesyonel fotoğrafçılık sektöründe bulanıklık, düşük çözünürlük, net olmayan görüntüler gibi hiç kimsenin karşılaşmak istemediği durumlar, DPi değerine dikkat edildiği takdirde çok kolay bir şekilde üstesinden gelinebilir sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Özensiz yapılan baskı işlemleri sonucunda düşük çözünürlüklü ya da net olmayan görüntü sonuçlu işlemler insanların  canını sıkmaktadır. Bu tarz büyük baskılar, önemli ve kritik işler için hayati önem arz eden DPi değeri, bir nevi kalite kontrol unsuru olarak da düşünülebilir.

  300 DPi Kaç Pixel Eder?

  Çözünürlüğü belli etmek için kullandığımız Pixel terimi, 300 DPi değerine karşılık olacak şekilde düşünüldüğü takdirde 1200 piksel olarak hesaplanmıştır.

  DPi Nasıl Ayarlanır?

  DPi ayarları yapılırken genelde bu ayarlar için özel olarak kullanılan özel yazılımların yardımda başvurulur. Eğer bir fare DPi ayarının yapılması gerekiyorsa, farelere uygun yardımcı bir yazılımın kullanılması gerekebilir. Fakat ekran üzerinde bir ayarlama yapılmak isteniyorsa, görüntü ayarlarından DPi ayarları kişinin istediği şekilde güncellenebilir.

  Windows için DPI Ayarlama

  Windows işletim sistemi kullanan cihazlarda, görüntü ayarlarını açabilmek için izlenmesi gereken adımlar vardır. Bu adımlar izledikten sonra görüntü ayarlarından istenilen ayarda DPi değeri ayarlanabilir ve bu şekilde ölçeklendirme aracı yardımıyla istenilen sonuç alınabilir. Ayarlar tamamlandıktan sonra cihazın tekrar başlatılması gerekmektedir, aksi takdirde yapılan değişiklikler görünmeyecektir.  

  Windows işletim sistemi kullanılan cihazlarda bu ayarının yapılması için ilk önce denetim masasına gidilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında buradaki seçenekler arasında görünüm ve kişiselleştirme seçeneğini seçilmesi gerekmektedir. Bu seçenek de seçildikten sonra çıkacak olan ekranda görüntü seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. En son karşılaşılan ekranda sol menü içerisinde yer alan özel metin boyutunu yani DPi değerini ayarla seçeneğini tıklanması gerekmektedir ve buradan istenilen değerde DPi ayarının yapılması gerekmektedir.  Ayarlar tamamlandıktan sonra cihaz tekrar başlatıldığı takdirde ayarlara uygun olarak çalışmaya başlayacaktır.

  DPi Hesaplama

  DPi hesaplama işlemi oldukça kolay bir işlemdir. Matematiksel işlemlerle bu değeri kişiler kendi kendilerine hesaplayabilirler. Bunun için bir formülü takip etmek gerekmektedir. Bu formüle internet üzerinden ulaşılabilir.

  DPi hesaplama işlemini kendi kendine yapmak istemeyen insanlar ise, kendini yormadan bunu hesaplamayı  kendileri için yapabilecek web yazılımlarını kullanabilirler. Bu web yazılımları kurulum yapılmasına gerek kalmadan, anlık olarak hesaplama yapabilen mini yazılımlar gibi hızlı sonuç verirler.

  Windows 10’da Mouse DPi Ayarlama 

  Mouse DPi değeri, saniyede nokta sayısı göstergesi olarak da düşünülebilir. Farelerin hassasiyetini test etmek için kullanılan bu değer saniyede hareket eden piksel sayısını ayarlayarak fare imlecinin hızının kullanıcılar tarafından ayarlanmasına imkan tanır.

  Video oyunları oynayan insanlar için ya da imleç hareketlerinin hassas olmasının önem arz ettiği yazılımları kullanan insanlar için, DPi değerini ayarlamak oldukça önem arz edebilir. Geniş ekran kullanan ya da aynı anda birden fazla ekranı kullanan insanlar için de yine fare DPi değerini ayarlamak hayatı çok daha kolaylaştıracaktır.

  İnsanlar yapmış oldukları işlere göre daha yüksek ya da daha düşük hassasiyet tercih edebilirler. Bu sebeple farelerin DPi ayarlarının değiştirilebilir olması kullanıcılar arasından kolaylık sağlayan bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Hassasiyetin mükemmelleştirilmesi, yapılan işin çok daha kolay ve zevkli bir şekilde halledilebilmesine olanak tanır.

  DPi değerini değiştirmek isteyen kullanıcılar sahip oldukları farelerin türüne göre değişikliklerini yapmalıdırlar.  Şirketlerde çalışanların kullanımına sunulan ofis fareleri, genellikle iki düğmelidirler. Oyuncu farelerinde ise çok daha fazla sayıda düğme bulunur. Bazı oyuncu farelerinde düğme sayısı 8'e kadar çıkabilmektedir.

  DPi değerlerini ayarlama adına birden fazla yöntem bulunmaktadır. 

  1.Yöntem: Ayarlar ile Fare DPI Ayarlama

  Bu yöntem, üzerinde özel DPi düğmesi bulunmayan fareler için kolaylıkla kullanılabilen bir yöntemdir. Windows 10 işletim sistemini kullanan cihazlarda, basit bilgisayar fareleri kullanan kullanıcılar için bile fare hassasiyetlerini çok kolay bir şekilde ayarlayabilecekleri seçenekler sunulmuştur. Bunun için ilk önce başlat menüsü açılarak sonrasında ayarlara gidilmesi gerekmektedir. Burada cihazlar kutucuğuna tıklanmalı ve sol taraftaki panel kullanılarak fare sekmesi seçilmelidir. Sayfanın alt tarafında ya da sağ tarafında kalacak şekilde konumlanan panelde bulunan ek fare seçenekleri bağlantısına tıklanmalıdır. Sonrasında fare özellikleri penceresinin başlık menüsünün yardımıyla işaretçi seçenekleri sekmesine geçilmelidir. Hareket başlığı altındaki ayarlanabilir çubuk yardımıyla farenin hızı ayarlanabilir ve test edilebilir. Farenin hızını yavaşlatmak için ibrenin sol tarafa doğru kaydırılması gerekmektedir. Fare hızını hızlandırmak için ise ibrenin sağ tarafa doğru kaydırılması gerekmektedir.

  Yine burada yer alan işaretçi hassasiyetini arttırın ayarını kapalı kalması çok daha iyi olacaktır. Çünkü bu ayar, DPi değerini bozabilir. Kullanıcılar kendilerine uygun olan hızı bulduktan sonra tamam düğmesine tıkladıkları takdirde fareleri artık kendine göre ayarladıkları hızda çalışmaya başlayacaktır.

  2.Yöntem: Video Oyununda Hassasiyet Ayarlama

  Video oyununda fare hassasiyetine önem veren kullanıcılar, bazı video oyunlarının içerisindeki DPi ayarlama seçeneğini kullanarak oyun oynama deneyimlerini çok daha keyifli bir hale getirebilirler. Hassasiyet ayarları oyundan oyuna farklılık göstermekte ve her oyun içerisinde farklı bölümlerde bulunmaktadırlar. Bu ayarlara erişebilmek için oynanan oyun içerisinde takip edilmesi gereken adımlar vardır ve genel olarak oyunları uygun adımlar şu şekilde sıralanabilir ler:

  •  Hassasiyeti değiştirmenin önemli olduğu video oyunu başlatılmalıdır ve açılması beklenmelidir.
  • Genellikle video oyununun ana ekranında bulunan seçenekler ya da ayarlar yazan menü bulunmalı ve bu  menüye tıklanmalıdır.
  • Daha sonrasında kontroller yazan bir menü aranmalıdır. Bu menü bulunduktan sonra, fare hassasiyeti ayarı bulunmalı ve kullanıcının rahat edeceği hız seviyesi ayarlanmalıdır. Eğer kontroller yazan bir menü bulunamıyor ise, o video oyununda fare hassasiyetinin ayarlanması için ekstra bir ayar konulmadığı sonucu çıkarılabilir.

  3.Yöntem: Faredeki DPI Ayarlama Düğmesi ile Ayarlama

  Bazı farelerde, özellikle oyuncu farelerinde 8'e kadar tuş olma ihtimali vardır. Bu tuşlardan, yani düğmelerden bir tanesi de DPi değerini ayarlamaya yönelik konulmuş olabilir. Kullanıcıların sahip olduğu farelerde öyle bir düğme bulunuyor ise, bu düğmenin yardımıyla DPi çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir.

  Bu düğme genellikle kaydırma tekerleğinin alt kısmında konumlanır ve diğer düğmelere kıyasla boyut olarak daha küçüktür. Bazı ürün ve modellerde bu düğmenin üzerinde “DPi” kelimesi yazılıdır.

  Genellikle bu düğmeye bir kez basarak, kademeli olarak yükselen, ürünün kendisinde var olan ve daha önceden ayarlanmış vaziyette olan DPi ayarları arasında geçiş yapılabilir. Bazı Ürünlerde ise DPi ayarını yapabilmek adına bir düğme değil, iki düğme konulmuştur. 2 düğmeli ürünlerde düğmelerden bir tanesi DPi değerini arttırmak için kullanılırken; diğeri DPi değerini azaltmak için kullanılır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  DPi

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et