R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Donanım

  Donanım, elektronik bir cihazın içerisinde bulunan, fiziksel bir devre kartıdır. Donanımlar genelde yazılımlar tarafından belirtilen komut veya talimatları çalıştırmak için kullanılmaktadır.

  Harici ve dahili donanımlar

  Bilgisayarlar için donanımlar ikiye ayrılabilir. Dahili donanımlar, bilgisayarın içerisinde bulunur ve bilgisayarın çalışmasını sağlar. 

  Harici donanımlar ise kullanıcının deneyimini arttıran, ihtiyaca bağlı olarak kullanılan donanımlardır.

  Dahili donanımlar

  Anakart

  Adından da anlaşılabileceği gibi anakart, bilgisayarın en temel donanımıdır. Anakart olmadan hiçbir bilgisayar çalışmaz. Anakart, tüm donanımları üzerinde bulundurur ve birbirleri ile iletişimlerini sağlar.

  İşlemci

  İşlemci (CPU), bilgisayar içerisinde matematiksel işlemlerin çoğunu gerçekleştiren, bilgisayarın beyni olarak da adlandırılan ve bir bilgisayarın en önemli donanımlarından birisidir. İşlemci iki bölümden oluşur:

  Kontrol Ünitesi

  Çoğu bilgisayar, kontrol ünitesi (CU) tarafından yönetilir. Kontrol ünitesi, önceden kodlanmış talimatları zamanlama ve kontrol sinyallerine dönüştürmek için ikili kod çözücü kullanır. 

  Aritmetik Mantık Birimi

  İngilizce tanımı ile ALU, işlemcinin aritmetik ve mantık işlemlerini gerçekleştiren birimidir. Bu birim en basit işlemciden, en gelişmişine kadar tüm işlemcilerin olmazsa olmazıdır. 

  RAM

  Random Access Memory (RAM), bilgisayar içerisinde geçici olarak depolama hizmeti veren donanımdır. Rastgele erişilebilir bir bellek olduğu için bilgisayar kapatılıp tekrar açıldığında içerisinde bulunan veriler sıfırlanır.

  Hard Disk

  Bilgisayarın depolama birimidir. İşletim sistemi dahil, bilgisayar içerisinde kurulmuş tüm programların ve dosyaların saklandığı donanımdır. Hard Disk, mekanik bir disk olduğu için okuma ve yazma hızı da günümüz teknolojisine göre düşük kalmaktadır. Buna ek olarak HDD, fiziksel hasarlara karşı da hassastır. SSD diskler ise daha dayanıklı ve daha hızlı depolama birimleridir.

  Ekran Kartı

  Bilgisayar içerisinde bulunan harici ekran kartları, işlemciye benzer donanımlardır. GPU (Graphics Processor Unit) olarak da bilinen bu donanımlar, grafiksel işlemleri gerçekleştirmek için harici olarak bilgisayara takılır. Grafik performansına ihtiyaç duyulan bilgisayarlarda harici ekran kartları kullanılır.

  Bilgisayarda eğer harici olarak ekran kartı bulunmuyor ise grafiksel işlemler işlemci üzerinde bulunan grafik ünitesi tarafından gerçekleştirilir. Her işlemcide grafik ünitesi bulunmayabilir.

  Harici donanımlar

  Monitör

  Bilgisayarı kullanmak için gereken en temel harici donanım, monitördür. Monitör olmadan bilgisayarda işlem yapmak zor olur ve hiçbir şey görüntülenemez. 

  Gamepad

  Video oyunlarını daha rahat oynamak için oyuncular tarafından tercih edilir. Kullanımı zorunlu değildir oyunlar, klavye ve fare ile de oynanabilir.

  Klavye

  Kullanıcı tarafından yapılacak girdileri bilgisayara iletir. Klavye üzerinde harfler, rakamlar ve bazı bilgisayar komutlarını temsil eden tuşlar bulunur.

  Mouse

  Bilgisayar ekranında bulunan imleci hareket ettirmek için kullanılan, kullanıcı girdi donanımıdır. Klasik Mouse’larda iki tuş ve bir tekerlek bulunur. Tekerlek, sayfaların aşağı ve yukarı kaydırılmasını sağlar.

  İşlevselliği genişleten bileşenler

  Bazı donanımlar, bilgisayarların temel işlevlerini genişletebilir. Fotoğraf veya belge yazdırmak ya da tarama yapmak için yazıcılar ve tarayıcılar kullanılır. 

  Taşınabilir sabit sürücüler ile birçok bilgi, bir bilgisayardan başka bir bilgisayara rahatlıkla aktarabilir veya eski dosyalar arşivlenebilir. Bilgisayarın özelliklerine bağlı olarak daha fazla çevre birimi bağlamaya olanak tanıyabilen multimedya için video ve ses kartları da eklenebilir.


   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Donanım

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et